Komentář: Plot u hlavního nádraží kvůli romským táborníkům není řešení. Pane ministře, kde jste?

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
vit rakusan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek7. 6. 2022

Projít se kolem hlavního nádraží v Praze nebo Brně, kde se usídlili ukrajinští Romové, chtělo, a to i dle vlastní zkušenosti, silnou náturu. Není divu, že někteří místní se těmto lokalitám v poslední době raději vyhýbají. Magistrát v Brně se rozhodl prostor, ve kterém se shlukovali Romové, oplotit. To ale nemůže být řešením. Kde jste, pane ministře Rakušane?

reklama

Přece není normální, aby řešením bylo oplocení veřejného prostranství v centru města, jako k tomu přistoupili právě v Brně. I když chápu brněnské vedení, že zoufalá situace nabízí zoufalá řešení. Kdo má mít žaludek se dívat například na pokálený podchod či okolí tábořiště? Tohle však řeší pouze důsledek nezvládnuté situace ze strany státu.

Podle informací brněnské Drbny jde s odkazem na zdroje z Magistrátu v případě místních stanujících Romů vyloženě o sociální turisty, kteří úřad práce nazývají bankou. Jak je tedy možné, že si do Česka jen tak snadno přijíždějí lidé pro dávky jako do banky? Protože jim tohle drzé jednání bylo umožněno.

Chybí mi ze strany ministerstva vnitra důraz na vymáhání přestupků a tah na branku z hlediska zamezení dalšího příchodu podobně sociálně-turisticky smýšlejících lidí.

To by se sice příchodem Lex Ukrajina II mělo zlepšit k lepšímu, ale spousta věci jde dělat výrazně lépe už nyní. Kde je důsledná kontrola dokladů? Kde je vůbec nějaká kontrola? Proč situaci neřeší policie? Jedná se v mnoha případech o přestupek proti veřejnému pořádku. Proč v těchto věcech nikdo doposud nijak výrazněji nekonal?

Poslední týdny jsme mohli sledovat nejen ostudné a nedůstojné obrázky kolem nádraží našich dvou největších měst, ale také selhání ministra vnitra Rakušana v přímém přenosu, který za situaci nese svou politickou odpovědnost.

Pane ministře, pokud nezvládáte plnit svou práci pro občany naplno, odstupte. Magistráty v Brně a v Praze to za vás řešit nemohou, lidé nechtějí mít ve svých městech ploty.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x