Komentář: Hamáček ještě neposlal ČSSD ke dnu. Nové vedení strany se snaží odradit i zbytek svých voličů

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
hamacek cssd
Bývalý předseda ČSSD Jan Hamáček
Foto: ČSSD
Autor: Radek Polívka25. 5. 2022

ČSSD se po neúspěchu v posledních volbách snaží pod novým vedením úspěšně odradit i zbytek svých tradičních voličů a dosáhnout tak nového dna. ČSSD se začíná paktovat se Zelenými, což by mohlo vyústit v přechod torza svých voličů k Babišovi a v zánik původní strany.

reklama

Psal se říjen minulého roku a pro ČSSD dopadly volby do Poslanecké sněmovny katastrofou. Nejstarší strana získala pouze 4,6 procent hlasů a poprvé nezískala žádný mandát poslance. Dosavadní předseda strany a toho času i ministr vnitra Jan Hamáček podal okamžitě demisi.

O pár měsíců později se konala volba nového předsedy strany, kdy za favoritku byla považována v té době dosluhující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Politickými oponenty karikována jako Venezuela, ale pro voliče sociální demokracie čitelná. Své služby do veden strany nabízel i expremiér Paroubek.

ČSSD však nakonec šla jinou cestou, zvolila si do čela starostu Nového Města na Moravě Michala Šmardu. Místopředsedou strany se stal i jeho parťák Martin Netolický, který je zároveň hejtmanem Pardubického kraje (ovšem zvolený za jinou značku než ČSSD) a také bývalý ministr Tomáš Petříček, kterého obdivovali spíš voliči jiných stran než vlastní ČSSD.

Moci ve straně se tak chopilo křídlo zaměřené více na městské liberály než pracující. Tohle křídlo ve straně budoval ve svých dobách expremiér Sobotka, který sám zaznamenal pro ČSSD nejvyšší propad z 20,45 procenta při volbách 2013 na žalostných 7,27 ve volbách 2017. To se poté Hamáčkovi podařilo ještě snížit a vypadnout ze Sněmovny, tento příběh ale máme v čerstvé paměti.

Předseda ČSSD je fanouškem Zelených

Úřadující předseda ČSSD Michal Šmarda je také zastáncem spojování levicových stran. Přičemž se netají tím, že nejbližší jsou mu v tomto ohledu Zelení, kteří v posledních dvou sněmovních volbách získali 0,99 hlasů, potažmo 1,46 procent.

A nezůstalo jen u slov. ČSSD před nedávnem již oznámila, že v letošních volbách do obecních zastupitelstev bude jedničkou společné kandidátky ČSSD se Zelenými v Praze bývalá ochránkyně lidských práv Anna Šabatová, která v několika volbách kandidovala právě za Zelené. A to všechno poté, co při loňských volbách v hlavním městě v barvách sociální demokracie nijak neuspěl bývalý předseda Zelených Matěj Stropnický jako dvojka pražské kandidátky.

Jednou z příčin dramatického pádu ČSSD bylo, že strana přestala chápat to, co sociálně demokratický volič vlastně chce. Sociální demokraté v Dánsku to třeba pochopili, ale jestli chce český sociálně demokratický volič spojení se Zelenými? Nesázel bych na to.

Jak to bude s ČSSD dál? Rýsuje se i příležitost

Aktuální průzkumy i přes inflační krizi, která by měla nahrávat sociálně-ekonomickým otázkám, přisuzují samotné ČSSD jen 2,5 až 5 procent – tedy maximálně tolik, co s ČSSD získal posledně Hamáček. Je možné, že prohlubováním spolupráce se Zelenými získají sociální demokraté jejich procento hlasů, je ale zároveň pravděpodobné, že tímto spojením ztratí poslední zbytky vlastních voličů a naženou je do náruče Babišova ANO.

Na druhou stranu se Zelené ČSSD rýsuje šance přetáhnout levicové voliče Pirátů. Vzhledem ke klesajícím preferencím Pirátu však není pro další volby vyloučena ani přímá volební spolupráce ČSSD s Piráty, kteří budou v té době bojovat o podobný elektorát.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x