Dánská sociální demokracie se vrací k pracujícímu lidu. U nás to ČSSD nepochopila, hrobařem byl již Sobotka

bohuslav sobotka
Bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Foto: Olaf Kosinsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek8. 9. 2021

Dánsko pod vedením sociálních demokratů přitvrdilo v postoji vůči příchozím migrantům. Podle politologa jde o návrat ke kořenům, a to k zájmům pracujícího lidu. U nás to ČSSD ještě nepochopila, a proto jí hrozí, že zůstane po letošních volbách mimo Sněmovnu.

V Dánsku by měl nově azylový proces probíhat tak, že po příjezdu migranty zaevidují, následně posadí do letadla, a to zamíří k partnerské zemi. Spekuluje se, že by takovou zemí mohla být africká Rwanda, kde by mělo dojít k vybudování uprchlického tábora, ve kterém dánští úředníci žádost o azyl prošetří.

Podle dánského politologa Petera Nedergaarda jde o návrat sociální demokracie k pracujícímu lidu. “Sociální demokraté ze svého spíše liberálního postoje vůči uprchlíkům přešli k tomu restriktivnímu. Má to své důvody – v základu takového posunu je otázka: co je v zájmu pracující třídy? Prosazovat liberální migrační politiku, nebo ji omezit? Vnímají se jako zástupci pracujícího lidu a první možnost podle sociálních demokratů v jejich zájmu není,” uvedl politolog pro Seznam Zprávy.

ČSSD to u nás nepochopila

Obrat k levicově liberálním, spíše městským voličům, začal za vlády bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který se těšil i v jinak pravicové Praze velké podpoře. Během této doby došlo k masivnímu odklonu tradičních voličů sociální demokracie k jiným stranám. ČSSD se pod vládou Sobotky stavěla například aktivně k právám menšin či se nevymezovala vůči migraci, což jsou tradiční liberální témata levicových městských voličů.

Poté, co ČSSD vyklidila své pozice orientací na levicově liberální voliče, zájmy pracujícího lidu zastupuje v posledních letech daleko více SPD či ANO, u kterého jsou však dominantní spíše lidé důchodového věku.

Co hůř se však mohlo stát, levicově liberální městské voliče, na které Sobotkova strana cílila, přebrali po jeho odchodu z čela strany v roce 2017 Piráti, a tak v posledních volbách klesla tato tradiční strana na katastrofálních 7 %.

Pád ČSSD, která nyní v průzkumech balancuje nad vstupem do Sněmovny, ale není vinou současného předsedy Jana Hamáčka, jak je mu někdy nespravedlivě přisuzováno, ani magického marketingu Andreje Babiše, ale dřívějších pokusů Bohuslava Sobotky o přeorientování na městské liberály, ze kterých se ČSSD nevzpamatovala dodnes.

Významným zástupcem křídla městských liberálů byl i v současné vládě pražský politik a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, který byl oblíbený spíše u opozičních voličů, a který neúspěšně kandidoval ve stranických volbách proti Hamáčkovi. Poté jej předseda Hamáček z postu ministra odvolal a nahradil Jakubem Kulhánkem, což byl určitý pokus o obrat, který však přišel pravděpodobně pozdě.

Pokud se ČSSD v letošních volbách nedostane do Sněmovny, mohlo by jí to paradoxně pomoci. Pomoci k jejímu restartu a plnohodnotnému návratu ke svým kořenům, podobně jako tak učinili i sociální demokraté v Dánsku.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
jarin
jarin
4 dní

Podíval jsem se na kandidáty, opět paní Gajdůšková ,co už ji Zlínští nechtěli jako senátorku , tak se z 1. místa opět cpe v 67letech do sněmovny. Jako senátorka shodila zrušení koncesonářských poplatků, v ČT stejně vládne socialismus ,nehospodárnost a není nestranná.
Ve stř. čechách je hned za m.Hamáčkem ,p.Urban, co už ministra dělal a paktoval se s p.Topolánkem na jachtě v Toskánsku. Zas by chtěl sedět v PS, i tak má skryté funkce v dopravě,tzv. teplé místečko. Holt je mu to málo.
Prostě stará partička-Kde jsou mladí socdem?

Kája
Kája
4 dní
Reply to  jarin

Sobotkovy mladí sociální demokrati jsou teď u Pirátů 😉

Jaroslav
Jaroslav
8 dní

Možná Hamáčkův pokus o obrat. Ten však odvoláním Petříčka nepřišel pozdě, ale je neznatelný. Bud potěšen, pokud letošní volby ČSSD pošlou tuto stranu mimo Parlament ČR. Nic jiného si za lavírování na politické scéně, pseudosociální zvýhodňování stylem pavlačové drbny či neustálé snahy se zviditelnit deklarováním možného odchodu z vlády si ČSSD nezaslouží. O “zahraniční politice” bývalého Pocheho asistenta Petříčka raději nic psát nebudu.

Zdenek
Zdenek
10 dní

Politici,kteří mluví o čemkoliv tak nikdy neřeknou celou pravdu.Dále mluví o čemkoliv, tak v tom jsou vždy peníze, když přijde mluva o korupci,tak je vždy v minulém čase.Na těchto stavebních kamenech stojí celá politika všech stran.Vyhrává ten,kdo umí přesvědčivě mluvit o tom ,jen to co chce volič slyšet.Žádná strana nikdy nesplní předvolební medové sliby.Naděje umírá poslední,tak třeba někdy …

Jaroslav
Jaroslav
10 dní

Proč je asi komunisté po 48. zlikvidovali? Socani byli vždycky kam vítr, tam pláštˇ. Hlavně teplá místečka v parlamentu nebo ve vládě. Ano, od Sobotky to je evidentní. Samý aparátčík bez zkušeností v reálném životě. Jen tloustnou z dobrého bydla.

JARDA
JARDA
10 dní

Petr Karásek to popsal ve svém článku “ČSSD to u nás nepochopila” naprosto přesně.

JARDA
JARDA
10 dní

To , že se ČSSD dostala do pozice městských liberálů je pravdou , a i to že se na tom podílel nejen Sobotka , ale i Špidla včetně těch kteří je stále volili na sjezdech.
Místa ve vedení sociální demokracie obsadili samí chytrolíni , kteří začali politikačit a na pracující voliče zapomněli. Ti kdož prosazovali reál politiku pro pracující , byli odejíti, Zimola , Paroubek , Tejc, a nahrazeni korytáři. V ČSSD se dnes nenachází silný lídr.Zimolu ,například nemůže nahradil Veselý . Také Zaorálek má na tom krachu svůj podíl.
Lidé přestali věřit věčně ulhaným politikům , začali volit Babiše pro to , že on jediný dokázal zvýšit platy . zvednout důchody , zvednout minimální mzdu ví , že lpět na nizkém zadlužení je cesta do pekel . Jediná cesta , je zvýšit platy aby se podnítila spotřeba obyvatel .Už i pan Baťa věděl, že že proexportní stát musí mít i druhou tzv. nohu aby tato byla schopná dorovnávat příjmy do státní pokladny.
Nicméně je nutné, aby ve sněmovně byla levicová strana . Dobře to předvedla železná lady v Británii , co dokáže pravicová politika. U nás také předvedla ODS co dokáže.
Populistická media fandící pravici a ale nebude jí to moc platné. ČSSD se do sněmovny dostane , a musí hlídat Babiše aby se pokračovalo v zvyšování úrovně občanů. Je pravdou, že makroekonomice rozumí a on jediný dokáže posunou Českou republiku na úroveň průměru v EU. Mě osobně je jedno, jestli je miliardář, ale nelze nevidět, že pod jeho vedení se lidem vede lépe.
Asi tak.

Tomáš
Tomáš
9 dní
Reply to  JARDA

“Populistická média fandící pravici”… Můžete mi, prosím, říct jaké pravici? Ukažte mi jedinou reálně pravicovou stranu, která kandiduje v letošních volbách a s radostí ji budu volit. To, co byla dříve pravice, je dneska názorová směska ultralevicových, levicových a středolevých plků s dobíhajícím adoračním důrazem na některé vybrané podnikatelské subjekty, pravděpodobně sponzory.

Radim
Radim
9 dní
Reply to  Tomáš

Dneska jsou jakžtakž pravicové jen velmi malé strany . TSS a k tomu ještě menší straničky.

jAN hÁLA
jAN hÁLA
7 dní
Reply to  Tomáš

lze jen dodat, že ta první polistopadová pravice se rekrutovala z konjunkturálních komunistů z Prognostického ústavu (Dlouhý, Kočárník, Dyba,) tAKŽE O NĚJAKÉ SKUTEČNÉ PRAVICI NELZE VŮBEC HOVOŘIT. aLE O TO ANTISOCIALISTIČTÍ OD POČÁTKU BYLI A JSOU.

Jaroslav
Jaroslav
10 dní

“Pracujícímu lidu”no těžko chtít po někom kdo nikdy vlastně opravdu nepracoval,”dělání politiky není práce”že bude chápat lidi jež má zastupovat,takže poslední socdem zhasne

Miroslav
Miroslav
11 dní

ČSSD míří k volebnímu debaklu, protože vedení této strany je již 15 let mimo realitu a pouze slepě papouškuje příkazy z Berlína a Bruselu, sypou miliardy Kč různým neziskovkám a nemakačenkům, na pracující lidi zvysoka kašlou, takže žádná škoda pro ČR, spíše naopak!!! A staří neschopní politici typu Špidla a další neschopáci je určitě nespasí před krachem!!!

Jeník
Jeník
10 dní
Reply to  Miroslav

Socdem soustavně klesá po odchodui Zemana a Paroubka, po nichž se už neobjevil žádný schopný nástupce do čela strany, která se v praktické politice -přes nevěrohodné proklamace – naprosto obrátila zády k těm, jež kdysi zastupovala. Pokud se přece jen udrží v poslanecké sněmovně, pak to bude velký zázrak. Špidla je už dávno po lukrativním angažmá v EU mimo realitu i mimo sympatie socdemáků.

jarin
jarin
11 dní

Zapoměli napsat, že poradce tam dělá i dnes p.Špidla, kterého tu nikdo nechtěl, a taky p. Gajdůšková, kterou obvod již nechtěl v Senátu a neměla práci, tak se nacpala z předního místa do Sněmovny. Asi jako p. Jermanovou, která propadla po svém předvedení na kraji ,můžeme čekat jako poslankyni, protože na třetím místě na ANO se nedá čekat, že bude vykroužkována.
Prostě staří nemožní a nevolitelní se tam stejně dostanou, pokud jsou na předním místě.(o Richterové ani nemluvím-bratr ji to zařídil.)

vladimír vesecký
vladimír vesecký
7 dní
Reply to  jarin

Nejlépe to stejně udělal taváryšč Vladimír Iljič Lenin a vzal matrósy z Pitěru a tu žvanírnu Dumu rozehnal s bodáky a byl klid. Ale vzal to hopem, od samoděržaví rovnou do socialismu to je stejné jako dnes, když USA a západ chtějí naroubovat demokracii hadrníkům v Afghánu, kteří jsou mentálně na úrovni XIV.století.

15
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x