Dánská sociální demokracie se vrací k pracujícímu lidu. U nás to ČSSD nepochopila, hrobařem byl již Sobotka

Komentář
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
bohuslav sobotka
Bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka
Foto: Olaf Kosinsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek8. 9. 2021

Dánsko pod vedením sociálních demokratů přitvrdilo v postoji vůči příchozím migrantům. Podle politologa jde o návrat ke kořenům, a to k zájmům pracujícího lidu. U nás to ČSSD ještě nepochopila, a proto jí hrozí, že zůstane po letošních volbách mimo Sněmovnu.

reklama

V Dánsku by měl nově azylový proces probíhat tak, že po příjezdu migranty zaevidují, následně posadí do letadla, a to zamíří k partnerské zemi. Spekuluje se, že by takovou zemí mohla být africká Rwanda, kde by mělo dojít k vybudování uprchlického tábora, ve kterém dánští úředníci žádost o azyl prošetří.

Podle dánského politologa Petera Nedergaarda jde o návrat sociální demokracie k pracujícímu lidu. “Sociální demokraté ze svého spíše liberálního postoje vůči uprchlíkům přešli k tomu restriktivnímu. Má to své důvody – v základu takového posunu je otázka: co je v zájmu pracující třídy? Prosazovat liberální migrační politiku, nebo ji omezit? Vnímají se jako zástupci pracujícího lidu a první možnost podle sociálních demokratů v jejich zájmu není,” uvedl politolog pro Seznam Zprávy.

ČSSD to u nás nepochopila

Obrat k levicově liberálním, spíše městským voličům, začal za vlády bývalého premiéra Bohuslava Sobotky, který se těšil i v jinak pravicové Praze velké podpoře. Během této doby došlo k masivnímu odklonu tradičních voličů sociální demokracie k jiným stranám. ČSSD se pod vládou Sobotky stavěla například aktivně k právám menšin či se nevymezovala vůči migraci, což jsou tradiční liberální témata levicových městských voličů.

Poté, co ČSSD vyklidila své pozice orientací na levicově liberální voliče, zájmy pracujícího lidu zastupuje v posledních letech daleko více SPD či ANO, u kterého jsou však dominantní spíše lidé důchodového věku.

Co hůř se však mohlo stát, levicově liberální městské voliče, na které Sobotkova strana cílila, přebrali po jeho odchodu z čela strany v roce 2017 Piráti, a tak v posledních volbách klesla tato tradiční strana na katastrofálních 7 %.

Pád ČSSD, která nyní v průzkumech balancuje nad vstupem do Sněmovny, ale není vinou současného předsedy Jana Hamáčka, jak je mu někdy nespravedlivě přisuzováno, ani magického marketingu Andreje Babiše, ale dřívějších pokusů Bohuslava Sobotky o přeorientování na městské liberály, ze kterých se ČSSD nevzpamatovala dodnes.

Významným zástupcem křídla městských liberálů byl i v současné vládě pražský politik a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček, který byl oblíbený spíše u opozičních voličů, a který neúspěšně kandidoval ve stranických volbách proti Hamáčkovi. Poté jej předseda Hamáček z postu ministra odvolal a nahradil Jakubem Kulhánkem, což byl určitý pokus o obrat, který však přišel pravděpodobně pozdě.

Pokud se ČSSD v letošních volbách nedostane do Sněmovny, mohlo by jí to paradoxně pomoci. Pomoci k jejímu restartu a plnohodnotnému návratu ke svým kořenům, podobně jako tak učinili i sociální demokraté v Dánsku.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
jarin
jarin
1 rok

Zmladších tam maj p.Dolínka,co je autorem toho cyklistického odstupu aut, podle a.T. Sokola naprosto nevymahatelný, nekoncepční zákon. To auto pojede ve městě podle toho ,jak se cykloš motá. Jsem taky cyklista,projel kus evropy,ale toto nikde není,

jarin
jarin
1 rok

Podíval jsem se na kandidáty, opět paní Gajdůšková ,co už ji Zlínští nechtěli jako senátorku , tak se z 1. místa opět cpe v 67letech do sněmovny. Jako senátorka shodila zrušení koncesonářských poplatků, v ČT stejně vládne socialismus ,nehospodárnost a není nestranná.
Ve stř. čechách je hned za m.Hamáčkem ,p.Urban, co už ministra dělal a paktoval se s p.Topolánkem na jachtě v Toskánsku. Zas by chtěl sedět v PS, i tak má skryté funkce v dopravě,tzv. teplé místečko. Holt je mu to málo.
Prostě stará partička-Kde jsou mladí socdem?

Kája
Kája
1 rok
Reply to  jarin

Sobotkovy mladí sociální demokrati jsou teď u Pirátů ?

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Možná Hamáčkův pokus o obrat. Ten však odvoláním Petříčka nepřišel pozdě, ale je neznatelný. Bud potěšen, pokud letošní volby ČSSD pošlou tuto stranu mimo Parlament ČR. Nic jiného si za lavírování na politické scéně, pseudosociální zvýhodňování stylem pavlačové drbny či neustálé snahy se zviditelnit deklarováním možného odchodu z vlády si ČSSD nezaslouží. O “zahraniční politice” bývalého Pocheho asistenta Petříčka raději nic psát nebudu.

Tomáš
Tomáš
1 rok

“Populistická média fandící pravici”… Můžete mi, prosím, říct jaké pravici? Ukažte mi jedinou reálně pravicovou stranu, která kandiduje v letošních volbách a s radostí ji budu volit. To, co byla dříve pravice, je dneska názorová směska ultralevicových, levicových a středolevých plků s dobíhajícím adoračním důrazem na některé vybrané podnikatelské subjekty, pravděpodobně sponzory.

Radim
Radim
1 rok
Reply to  Tomáš

Dneska jsou jakžtakž pravicové jen velmi malé strany . TSS a k tomu ještě menší straničky.

jAN hÁLA
jAN hÁLA
1 rok
Reply to  Tomáš

lze jen dodat, že ta první polistopadová pravice se rekrutovala z konjunkturálních komunistů z Prognostického ústavu (Dlouhý, Kočárník, Dyba,) tAKŽE O NĚJAKÉ SKUTEČNÉ PRAVICI NELZE VŮBEC HOVOŘIT. aLE O TO ANTISOCIALISTIČTÍ OD POČÁTKU BYLI A JSOU.

Zdenek
Zdenek
1 rok

Politici,kteří mluví o čemkoliv tak nikdy neřeknou celou pravdu.Dále mluví o čemkoliv, tak v tom jsou vždy peníze, když přijde mluva o korupci,tak je vždy v minulém čase.Na těchto stavebních kamenech stojí celá politika všech stran.Vyhrává ten,kdo umí přesvědčivě mluvit o tom ,jen to co chce volič slyšet.Žádná strana nikdy nesplní předvolební medové sliby.Naděje umírá poslední,tak třeba někdy …

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Proč je asi komunisté po 48. zlikvidovali? Socani byli vždycky kam vítr, tam pláštˇ. Hlavně teplá místečka v parlamentu nebo ve vládě. Ano, od Sobotky to je evidentní. Samý aparátčík bez zkušeností v reálném životě. Jen tloustnou z dobrého bydla.

reklama
14
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x