Komentář: Sestřelí ODS vládu? Možná se dočkáme předčasných voleb

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
make ods great again
Vedení ODS v čele s jejím předsedou Petrem Fialou
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek30. 5. 2022

Mezi vládními stranami by mohly časem nastat trable v ráji. Momentálně pětikoalici tmelí válka na Ukrajině a odpor k Babišovi, ale při rostoucím trendu premiérské ODS, která vysává nejen voliče své koalice Spolu, ale i zklamané voliče Starostů či Pirátů, nás už v brzké době čeká pravděpodobně nevyhnutelné pnutí uvnitř vlády.

reklama

Momentálně se o žádném zemětřesení na politické scéně nedá uvažovat. Důvodem je současná válka na Ukrajině a očekávané podzimní volby do obecních zastupitelstev, kde si především koalice Spolu brousí zuby na Prahu s cílem sesadit Pirátského primátora Hřiba.

První pnutí nastane po následujících volbách

Piráti mohou s velkou pravděpodobností skončit na pražském magistrátu v opozici po boku ANO. Druhou variantou je, že by je vládnoucí sestava přibrala podobně jako na centrální úrovni jako přívěsek, který nikdo nepotřebuje. Ať už se první, nebo druhá varianta stane realitou, bude to jednou z příčin prvotního pnutí uvnitř vládní pětikoalice.

Nic výrazného se však ještě dít nebude, protože hned na začátku roku 2023 nás budou čekat prezidentské volby, kde chtějí vládní strany představit společného kandidáta, případně ve 2. kole podpořit společně někoho proti Andreji Babišovi. Do té doby tak bude všechno na první pohled klapat, jak má.

Na jaře příštího roku však již bude situace odlišná. Válka na Ukrajině, která je nyní hlavním tmelícím prvkem vlády, může dospět ke svému konci. Budeme mít dva a půl roku do řádných voleb, a to bude přesně ten okamžik, kdy by ODS mohla vycítit šanci sestřelit vládu a vrhnout se do předčasných voleb. Myslíte, že je to šílené?

“Make ODS great again” bude lákadlem

Podle posledního měření společnosti Kantar pro Českou televizi má ODS jako samostatná strana aktuálně již 26 procent, což je jen o 1,5 procentního bodu méně než má vedoucí ANO. Občanským demokratům se daří vysávat své koaliční partnery podobně, jako se to dařilo v minulém volebním období Babišově ANO vůči ČSSD a v podstatě i KSČM.

Udělat z ODS opět velkou stranu by mohlo být pro mnohé straníky velkým lákadlem. Mou tezi navíc podporuje i to, že málokterá vláda ODS v historii dovládla až do konce volebního období. Nebylo by to tedy žádným překvapením.

Pokud tedy preference ODS budou i na jaře 2023, kdy volby nebudou blízko, ale už ani daleko, podobné, nebo dokonce ještě vyšší, je velká pravděpodobnost, že straníci vycítí šanci na posílení svých pozic a nebudou chtít riskovat propad preferencí v řádných volbách na podzim roku 2025.

Navíc by to byla možnost, jak se zbavit na sobě nalepených pidistran v podobě KDU-ČSL a zejména TOP 09, jejíž předsedkyni ne každý člen ODS zrovna dvakrát miluje.

Předčasným volbám by po taktickém pádu vlády mohlo samozřejmě předejít spojení ANO se Starosty, kteří mají dohromady 105 poslanců. Tím by však téměř jistě Rakušanovo hnutí nahnalo další preference ODS, a tak by zřejmě tato varianta nebyla na stole. Jiné varianty jsou poté ještě méně pravděpodobné.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x