Komentář: Stanjura se chytá do vlastní pasti. Zamítnutí nižší valorizace důchodů může skončit pádem vlády

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
zbynek stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek8. 3. 2023

Vládní většina ve Sněmovně schválila před pár dny novelu o snížené valorizaci červnových důchodů v legislativní nouzi. A právě nestandardní a podle mého názoru neadekvátní schvalování v legislativní nouzi může tuto změnu pohřbít. Problémem je, že vláda s penězi navíc v případě, že by Ústavní soud novelu zamítnul, zřejmě nepočítá. Pokud by taková situace nastala, šlo by o velké fiasko Fialovy vlády a ministra financí osobně.

Schvalování v legislativní nouzi je vymezeno na zvlášť závažné případy. Opravdu nejsme ani ve válce, i když nám premiér už asi rok tvrdí opak, nejsme ani v době covidu a kvůli jedné valorizaci důchodů nám skutečně nehrozí zdaleka ani státní bankrot. Vláda použila legislativní nouzi jen z toho důvodu, že s penězi na valorizaci v původní výši nyní v rozpočtu nepočítá a snížit růst penzí na podzim standardním sněmovním procesem se bála udělat z důvodu, že byly prezidentské volby, což mohlo poškodit jimi podpořené kandidáty.

Z těchto důvodů mají mimo mě o schvalování v legislativní nouzi pochyby i ústavní právníci, někteří senátoři včetně těch vládních a alespoň mediálně před inaugurací i nastupující prezident Pavel. Senátní výbory dnes tuto novelu odmítly, to ale nic neznamená, protože ve vládních řadách věří, že novela v Senátu projde. A já nemám nejmenší důvod, nevěřit tomu také, protože vládní strany zde drží drtivou většinu mandátů.

Podle mého odhadu senátoři novelu nezamítnou, i když většina bude zřejmě více těsná, něž si vládní činitelé mysleli, a zákon tak projde dále. Odhaduji, že ani prezident Pavel zákon nepotopí. Třeba mě zmínění aktéři ještě překvapí, ale pokud ne, tak to bude mimo jiné ukázkovým důkazem toho, jak je pro demokracii nezdravé, když jeden názorový proud ovládá všechny důležité instituce státu od vlády přes Sněmovnu, Senát až po prezidenta.

Na řadu se tak zřejmě dostane Ústavní soud, kdy opoziční partaje ANO a SPD již deklarovaly, že v případě schválení novely ji napadnou u Ústavního soudu. A rozhodně není vyloučené, že Ústavní soud novelu zruší a vláda bude muset vyplatit důchody v původní výši. Za pravdu tomuto scénáři dává i několik ústavních právníků. Dalším problémem však je, že podle dřívějšího vyjádření ministra Stanjury, které bylo zveřejněno v článku na TN.cz, vláda nemá plán B a s penězi navíc tak v rozpočtu zřejmě vůbec nepočítá.

Zrušení novely o snížené valorizaci červnových důchodu ze strany Ústavního soudu by tak bylo fiaskem vlády a zároveň degradací práce senátorů, kteří mají na ústavnost návrhů mimo jiné dohlížet. Nejenže by šlo o protiústavní akt, ale vláda na pokrytí původní výše valorizací nemá přichystané peníze, což je vlastní past, do které se může Stanjura chytit. V případě, že se tak stane, mělo by to vyústit v okamžitý konec ministra financí.

A pokud padne Stanjura, který je v partaji blízkým spolustraníkem premiéra, padne i Fiala a celá současná vláda. Pak bychom měli šanci na lepší vládu. A dokážu si ji představit i opět s premiérem za ODS, který však bude konat, když má konat, ne jen mluvit a všechno pak lepit na poslední chvíli, což je jaksi největší Fialův hendikep. Pokud Babiš kňučel a rozhodoval impulzivně, tak Fiala jen žvaní a dělá všechno naopak pozdě – pánové si nemají, co vyčítat.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x