
V nedávné době se na české politické scéně objevil incident, který vyvolal širokou diskusi o dodržování vojenských předpisů a civilní kontrole nad armádou. Generál Petr Řehka, náčelník generálního štábu Armády ČR, se přivítal s poslanci v Poslanecké sněmovně v oděvu, který byl pro tuto příležitost naprosto nevhodný - vojákem nosil vojenské montérky místo standardního služebního stejnokroje. Štefec ze strany Trikolora tento krok označil za veřejné vyjádření pohrdání armádními pravidly.
Tento čin byl viděn jako flagrantní porušení článku 5 výstrojního řádu AČR, jenž jasně stanovuje povinnost vojáků nosit při jednáních v Parlamentu uniformu 97. Maskáče vzoru 95, které Řehka zvolil, jsou určeny pouze pro služební použití a nikoli pro oficiální politické události. Přílišná neúcta k zákonodárným orgánům a jejich zástupcům by měla být závažným důvodem k zamyšlení nejen mezi politiky, ale i mezi občany.
Očekávalo by se také adekvátní reakce ze strany vedení Poslanecké sněmovny. Bylo by správné generála okamžitě vykázat z prostoru sněmovny a učinit kroky k zajištění dodržování jak zákonných předpisů tak řádného ustrojení vojáků na tak důležitém místě. Nad tímto incidentem nezůstala bez povšimnutí ani ministryně obrany Jana Černochová a její role při dohledu nad těmito situacemi je nyní otázkou mnoha debat.
Dále je alarmující skutečnost, že nižší hodnosti mohou být negativně ovlivněny tímto příkladem vedení nejvyšším představitelem armády. Místo aby vedl svými činy k disciplínovanosti v rámci AČR, náčelník svým jednáním nabourává základní hodnoty vojenského řetězce velení. Je kladeno velké důraz na to, aby všichni příslušníci armády počínali si vzorově – což právě svým postojem Řehka opomněl.
Situaci by neměl ignorovat ani prezident Petr Pavel jako formální vrchní velitel ozbrojených sil země. Pokud má skutečně zájem o úspěšnou reformaci ozbrojených sil vedoucím způsobem a podmínkách posilující demokratické struktury státu nejen navenek ale i uvnitř vlastních dvorech armády.
Krom toho je zajímavý fakt týkající se materiálů dostupných online na stránkách Armády ČR – zejména sekce související s nošením stejnokrojů byla nějakým způsobem odstraněna nebo nedohledatelná uvedla další otázky ohledně transparentnosti celého procesního rámce fungování našich ozbrojených sil doteď už od březen tohoto roku neexistuje možnost zjistit jakékoliv stanovené normy pro oblečení vojáků během obyčejných či oficiálních akcích.
Toto chronologické shrnutí událostí ukazuje naléhavost diskuze o nutnosti udržet tradiční civilní kontrolu nad armádou a dodržovat legislativu platnou ve státě laboratoř skvělého obrazu demokracie ve funkčním stavu musí mít samo nutnost cítit o odpovědnost nejen od autority ale rovněž i od každého jednotlivého člena tohoto systému vedeném hlubšími otazkami geneze současného řízení ozbrojených složek naší republiky.