Komentář: Když jeden názorový proud ovládá všechny instituce. Ústavní soudce Benda by byla třešnička

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
marek benda
Poslanec Marek Benda
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek23. 3. 2023

Považuji za nebezpečí pro demokracii, když jeden názorový proud ovládá všechny vrcholné instituce státu. Budu na to vždy upozorňovat. To se po lednových prezidentských volbách stalo i v Česku. Myslím, že nejeden volič je zaskočen z událostí, které se po těchto volbách rozjely. Tomu však nahrává právě to, že v žádné vrcholné instituci nedrží reálnou moc opozice, díky čemuž má vláda volné ruce k mnohému.

reklama

Jen pár týdnů po volbách začala vláda jako mávnutím kouzelného proutku rozjíždět akci “zvedáme daně” a “snižujeme důchody”. Hovoří se již o vyšších odvodech pro živnostníky, poté začala vláda vysílat do společnosti signál, že chce zvýšit i odchod do důchodu pro budoucí důchodce na 68 let a pro ty současné snížit již přislíbenou valorizaci důchodů. Druhé zmiňované bylo bleskurychle schváleno Sněmovnou v legislativní nouzi, jako nůž máslem prošlo Senátem, kde drží vládní strany drtivou většinu, i přes prezidenta Pavla, kterého zase vládní strany podporovaly ve volbách.

A to je právě ten problém, když jeden názorový proud ovládá všechny vrcholné instituce ve státě. Kdyby v Senátu držela opozice většinu nebo na Hradě seděl prezident s opozičními názory vůči vládě, tak se u jedné z těchto institucí takový kontroverzní a dost možná i protiústavní návrh zastaví a vzhledem k časové tísni už ani neschválí. Nestalo se, a to šlo pouze o jednu úpravu valorizace penzí. Kdyby šlo o víc, kde máme záruku, že se tak nestane znovu?

Poslední zárukou, kdyby se názorový proud, který drží moc ve státě, zbláznil, je v tento moment už pouze Ústavní soud. Problémem je, že na něj bude mít už za chvíli významný vliv sama vládnoucí garnitura. Nejenže prezident Pavel, kterého vládní strany podporovaly ve volbách a on nyní vládě na druhou stranu podepsal kontroverzní zákon, bude v polovině roku jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, ale vybírat bude letos i 7 nových ústavních soudců z 15, které posléze musí potvrdit Senát.

Názorový proud, který je nyní u moci, tak může výběrem kandidátů do funkce ústavního soudce, na jejichž výběr bude mít vliv jak prezident, tak i Senát, svou moc ještě výrazně posilnit. Vládní strany už podle informací Respektu uvažují poslat do role ústavního soudce Marka Bendu. Jmenování šéfa poslaneckého klubu ODS ústavním soudcem by byla pomyslná třešnička na dortu a zároveň i tak trochu výsměch občanům, když si vzpomeneme na důvod, proč nepoužívá svůj právnický titul JUDr. z plzeňských práv.

A můžeme pak jen odhadovat, jak asi bude Ústavní soud se třemi nově prezidentem jmenovanými soudci, kterým končí mandát už v květnu, a to možná i včetně Marka Bendy, rozhodovat o ústavní žalobě na sníženou červnovou valorizaci důchodů, kterou hodlá podat opoziční ANO. Šance vidím nižší, než kdyby Ústavní soud rozhodoval dnes.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x