Komentář: Už Pablo Escobar nabízel stříbro, nebo olovo. Jurečka peníze, nebo negativní posudek

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
ministr prace
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek25. 3. 2023

Kolumbijský drogový baron Pablo Escobar byl známý svým tvrdým vyjednáváním, kdy chtěl dosáhnout svého a používal k tomu taktiku v podobě stříbra, nebo olova. Při vyhazovu šéfa Úřadu práce Viktora Najmona využil této taktiky i ministr Jurečka, který nabídl poněkud lidštější formu toho stejného – peníze, nebo negativní posudek.

reklama

Stříbro, nebo olovo? U Escobara si dotyčný mohl vybrat spolupráci a být tak zahrnut stříbrem a penězi, anebo nespolupracovat podle představ Escobara a být zahrnut olovem – tedy být zastřelen. Ministr Jurečka, ač ne v tak v drastické míře jako legendární Escobar, si tyto praktiky kolumbijského narkobarona také osvojil, což považuji za nehorázné.

Podle nahrávky rozhovoru, kterou pořídil s ministrem sám Najmon a uveřejnil server iDNES, dostal bývalý šéf úřadu nabídku, že pokud odstoupí sám (tedy odehraje se to podle představ ministra Jurečky), dostane Najmon stříbro v podobě peněžní odměny. V opačném případě mělo dle informací v nahrávce přijít Jurečkovo olovo. Pokud by tedy Najmon na tuto nabídku nepřistoupil, dostal by od ministra špatné služební hodnocení.

Podle mého názoru není možné, aby ministr vlády používal na své podřízené podobné mafiánské praktiky. To si nedovolila žádná předchozí vláda. Snad jen díky bohu, že nešlo o skutečné olovo jako v případě Escobara. Ministr Jurečka by měl nést politickou odpovědnost a rezignovat na svůj post. Ale co se nestalo?

Jurečka zvolil po zveřejnění rozhovoru taktiku zapírat, zapírat, zapírat. A co udělal náš premiér? Jurečku a jeho nehorázně chování podpořil. Podle informací ČTK se Fiala vyjádřil v tom smyslu, že Najmonovým odvoláním se na úřadu odblokovalo řešení problémů. Dobře, tomu rozumím, protože Najmona kritizoval dříve například i opoziční lídr Babiš.

Premiéra naší země ale zajímá pouze výsledek a ne forma? Pak se asi nedivme ani tomu, že si tu vláda vesele schvaluje dost možná protiústavně zákony v legislativní nouzi. Kde je ale potom ta zmiňovaná lepší politická kultura a slušnost v politice, kterou nám tato vláda v čele s premiérem Fialou tolik slibovala po volbách?

Nikde, rozplynula se jako pára nad hrncem. Jurečkova kauza, ve které mi ministr nápadně připomenul Pabla Escobara, je už několikátá kauza této vlády, kterou se chce vláda promlčet. A zatím jí to vychází, ale jak dlouho ještě bude? Vláda začíná překračovat hranice a přestává se mi to líbit. Nezbývá, než doufat, aby nezačalo létat skutečné olovo.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x