Afghánská aktivistka odhaluje riziko. Její kolega, který spolupracoval s USA, je zároveň členem Tálibánu

taliban
Ilustrační snímek
Foto: isafmedia / Creative Commons / CC BY 2.0
Autor: Radek Polívka19. 8. 2021

Afghánská aktivistka a právnička jménem Fereshta Abbasi odhaluje možná rizika spojená s lidmi, kteří v Afghánistánu spolupracovali na amerických projektech. Jak se ukazuje, někteří mohli spolupracovat se západem a zároveň být členy Tálibánu, který se před pár dny chopil moci v zemi.

“Tento muž, můj bývalý kolega, pracoval na stejném místě jako já, kde se pracovalo jen na projektech podporovaných z peněz USA. Nepochybně se nechal platit z amerických fondů a zároveň byl členem Tálibánu. A teď odhalil svou identitu,” tvrdí Abbasi ve svém twitterovém příspěvku s fotkou muže, kterého CNN označuje jako velitele Tálibánu.

Aktivistka tak odhaluje reálné bezpečnostní riziko, kdy by se v rámci evakuačních letů mohli dostat do západních zemí lidé, kteří sice spolupracovali se západem, ale zároveň sympatizují s Tálibánem.

Proto neúměrný tlak, který vyvíjejí někteří opoziční politici na vládu v otázce přijetí afghánských spolupracovníku, není vhodný, protože je důležité každého z nich a jeho vazby v Afghánistánu důkladně prověřit.

Nutno říci, že i v Česku již máme kontroverzní zkušenost přímo se spolupracovníky z Afghánistánu. V roce 2016 zde měl devatenáctiletý syn afghánského tlumočníka znásilnit sestru v Nemocnici Na Bulovce. Mladík tato nařčení u soudu odmítl s tvrzením, že problémy vznikly kvůli jazykové bariéře. Soud jej následně omilostnil a čin kvalifikoval pouze jako možný přestupek proti občanskému soužití.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
edgar cayse
edgar cayse
23 dní

CO je na tom havel taky byl v chatre 77 a pritom jeden z nejlepsich estebaků.

Josef Mašek
Josef Mašek
24 dní

lidem z těchto lokalit nelze věřit, nelze je prověřit….vrána k vráně sedá a muslim zůstane muslimem a bude usilovat o rozšíření Alláha po celém světě…to je jejich poslání

Vladislav
Vladislav
29 dní

Z (údajně) třistatisícové (!) vládní armády nebojoval téměř nikdo; už několik let před vítězstvím Tálibánu mnoho vládních vojáků dezertovalo i s výstrojí a výzbrojí; Američané to sice věděli, ale znovu a znovu vystrojovali a vyzbrojovali nové zběhy, kterým je ale islám bližší než “demokracie”, kterou nechápou a jim je naprosto cizí. Přijímat teď “uprchlíky” před Tálibánem je něco jako tzv. ruská ruleta = cesta k sebevraždě.

Jan
Jan
29 dní

Dvojí agenti byli vždycky, ani našemu jakoby generálu BIS se je nepodaří odhalit!

nedbalmilan
nedbalmilan
29 dní

Kdo vynese takovej rozsudek,tak by mněl být souzen sám,a už nikdy nesoudit.Jak si potom můžeme vážit jeden druhého,když vám takový člověk zničí život?

JARDA
JARDA
30 dní

Taková je většina Afgánců. Američané nepochopili mentalitu národa , který má za to, že bližší košile než kabát. Neví co je to společný stát, ale jen kmenové uspořádání .

mhad
mhad
30 dní

A tyhle obavy vyjadřuje např. Okamura i jiní nahlas, ovšem Piráti a HOP 09 je za to těžce úráží.

vladimír vesecký
vladimír vesecký
30 dní

A už je to tady. Když už i sami Afghoši přiznávají existenci dvojitých agentů, tak co tady bude až to přijde??! Zábavné jsou ty kecy toho našeho “elitního” empíka Lumči Němce, jak se stydí za ČR, že nechce brát všechny Afghoše, kteří někdy prošli s kozou okolo naší základny v tom Bagrámu, nebo kde se naši misionáři poflakovali, a ukázali jim cestu do města?! Jak se rozohňoval, že ti jeho “tlumočníci” byli 100% prověření atd.atd.. Tady je vidět, že se prostě musulmanům nedá nikdy věřit, a to v ničem. Jejich zvrhlá víra jim přímo ukládá lhát nevěřícím psům (ďaurům), tedy všem, co nevyznávají učení toho pedofila, potulného velbloudáře a velbloudího žokeje Mohameda. Ani se nedivím tomu, že Amíci na Guantánamu na Kubě p….. korán, nebo že ho spálili. To je totiž ještě větší svinstvo, než byl Dolfiho Mein Kampf.

Ioda
Ioda
30 dní

To je právě ono. Směšný trest, to fakt dostal za vyučenou. Pro takového člověka jasný důkaz naší slabosti a síly Alláha, který mu pomohl a je tím pádem jeho chování v pořádku. Táhněte sem pomocníky a rodiny, ano. Ale nulovou toleranci pro závažnou trestnou činnost. Porušíš a letíš zpátky do Afghánistánu. Ten kec s jazykovou bariérou je směšný, pochybuji, že se tam u nich ženský před sexem s chlapem perou a brání se mu. Tedy, pokud to není Talibánec.

9
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x