Aktivisté zablokovali silnici. Řidiči je hnali pěstmi a kopanci

Extinction Rebellion
Aktivisté z hnutí Extinction Rebellion při protestu
Foto: Extinction Rebellion
Autor: Simona Dvořáčková6. 4. 2022

Klimatické hnutí Extinction Rebellion v úterý zablokovalo frekventovanou silnici v Praze. Blokáda rychle přešla v šarvátku s naštvanými řidiči, kteří nemohli kvůli protestu projet. Došlo i na pěsti a kopance. Aktivisty následně zpacifikovala policie.

reklama

Extinction Rebellion je označováno jako mezinárodní radikální hnutí, které bojuje proti změnám klimatu. Česká odnož hnutí zveřejnila na svém Facebooku video z úterního protestu, kde se aktivisté posadili na silnici s transparentem v ukrajinských barvách vyzývajícím k ukončení závislosti na fosilních palivech.

Takto radikální protest, který by zastavil dopravu v Praze, nezvolilo hnutí poprvé. Aktivisté protestovali například i 1. dubna u Poslanecké sněmovny.

Ekologické aktivisty zprvu nezastrašilo ani popojetí jednoho auta směrem dopředu. Rozzlobení řidiči poté vylezli z aut, následně jeden z nich lehčím úderem kopnul do sedícího aktivisty a ten si poté lehnul na vozovku.

Jiného aktivistu doslova odvlekli jiní dva řidiči pryč ze silnice. Šarvátka posléze eskalovalo do vzájemných úderů pěstmi.

Aktivisté se po chvíli i přes značný odpor řidičů vrátili na své pozice. Vše musela vyřešit policie, která v závěru dojela na místo.

Hnutí apeluje na vládu

Konkrétní požadavky napsalo hnutí na svém Facebooku. “Požadavkem aktivistů je, aby vláda přijala nařízení, podle kterého musí firmy a instituce vytápějící plynem nastavit teplotu na zákonem dané teplotní minimum. To je 20 °C v kancelářích a školách a 18 °C tam, kde lidé vykonávají lehkou fyzickou aktivitu,” napsalo Extinction Rebellion.

Hnutí nechce, aby Česko finančně podporovalo Putina. “Pokud teplotní omezení potrvá do konce topné sezóny (trvá většinou do konce dubna až konce května), ušetříme si tak náklady v řádu miliard a taková bude i suma, kterou nepodpoříme Putina ve financování války,” dodává  na Facebooku hnutí. Na svůj komentář však od lidí obdrželo posměšné reakce.

Vláda podle aktivistů selhává

Aktivisté vládu nešetří kritikou. “Vláda selhala a selhává – pozdě reagovala na Covid19, pozdě reagovala na Putinovy ambice, vrávorá mezi polovičatou konfrontací s klimatickou krizí a systematickým, hlasitým odporem proti všem opatřením na úrovni Evropské unie,” píše se na webu hnutí vytvořeném v souvislosti  Ukrajinou.

Pokud vláda nepřistoupí na požadavky hnutí, aktivisté vyhrožují dalšími blokádami. “Vláda demonstrovala svou akceschopnost při ruském útoku na Ukrajinu. Pokud nedojde během dalších týdnů k vydání výše zmíněného závazného vládního nařízení, budeme nuceni zahájit nenásilné blokády dopravy v Praze,” píše se dála na jejich webu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x