Piráti ukázali ve volbách značnou dávku naivity, když se spojili s hnutím Starostů, které sází na lokální politiky. I přes dohodu, že nebudou kandidáti v kampaních vyzývat ke kroužkování, Starostové koaliční Piráty drtivě přeskákali v poměru 33 poslanců ku 4.
Výzvy ke kroužkování nebyly ani potřeba. Je docela pochopitelné, že lidé sami od sebe kroužkovali oblíbené Starosty a ne Piráty, jejichž název zní sám o sobě záporně. A ne opravdu za to Pirátské fiasko nemohla kampaň Andreje Babiše.
Ivan Bartoš by si tak měl konečně přiznat prohru ve volbách a odejít se svou stranou do opozice. Ani v opozičních lavicích by to však nebylo pro 4 Pirátské poslance, kteří by zde nebyli přes několikanásobně početnější opoziční ANO či SPD příliš vidět, zrovna dvakrát jednoduché politické žití.
Nicméně pořád lepší odejít hrdě do opozice, než být poslušným pejskem lídra Starostů Víta Rakušana, což by byla pro ještě nedávného kandidáta na premiéra, kterým předseda Pirátů bezesporu byl, až nedůstojná pozice.
Jaký reálný vliv totiž mohou mít 4 Piráti ve vládě, která se i bez nich opírá o pohodlnou většinu Sněmovny v podobě 104 poslanců? Jen takový, jaký jim Rakušan vyjedná s druhou koalicí a hlavně takový, jaký jim sám dovolí.
Se svou politickou naivitou, kterou prokázali spojením se Starosty, je však možná dobře, že Piráti nebudou mít na politiku v Česku téměř žádný vliv. A nezmění na tom nic ani žádné nově vzniklé ministerstvo.