U Pirátů to kvůli vládnímu angažmá skřípe. ODS je fuj a moc konzervativní, vyjadřují se členové

bartos ivan
Předseda Pirátů Ivan Bartoš, který dojednává vládní angažmá
Foto: Česká pirátská strana
Autor: Simona Dvořáčková23. 10. 2021

Piráti ve volbách utrpěli debakl, když ztratili 18 poslanců a zbyli jim jen 4 poté, co je překroužkovali kandidáti koaličních Starostů. Nová většina ve Sněmovně by tak mohla vytvořit vládu i bez Pirátů, ale lídři obou koalic nadále trvají na vládě pětikoalice i s Piráty.

reklama

Pro Piráty, kteří dlouhodobě okupovali v průzkumech druhou příčku popularity a strana tak byla dlouhé měsíce největším vyzyvatelem Babišova ANO, nastalo po volbách značné vystřízlivění a tvrdé probuzení do reality.

Politická realita totiž rozhodně není tak růžová, jakou si Piráti si vysnili. Porazili sice svou nemesis v podobě Babiše tím, že nebude vládnout, ale sami splakali nad výdělkem, když voliči Starostů překroužkovali jejich vlastní kandidáty.

ODS je fuj a moc konzervativní

Se 4 poslanci jsou Piráti v současnosti naprosto marginální parlamentní stranou, na které nestojí vláda, protože ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN tvoří i bez nich pohodlnou většinu 104 poslanců, ale Piráti by s tímto minimálním počtem poslanců nebyli slyšet ani v opozici. A tak není divu, že to uvnitř Pirátské strany vře, protože členové neví kudy kam.

ODS jako koaliční partner se mnohým Pirátům příliš nezamlouvá. “Fakt nechci, aby se Piráti učili vládnout od ODS. Fuj, vlád ODS tahle země zažila dost a nic z toho bych nechtěl, aby se učil Pirát,” napsal například jeden z nich na Pirátském fóru

Bývalý poslanec Ondřej Profant, který se proslavil před volbami výroky o bílých páprdech ve Sněmovně, vidí problém ODS zase v tom, že je pro Piráty moc konzervativní. “ODS je velmi konzervativní strana a my s ní konzervativní hodnoty nesdílíme. Budeme o tom muset jednat uvnitř strany,” řekl Profant hned pod volbách v rozhovoru pro Rozhlas.

Někteří členové strany se obávají také toho, aby nedopadli stejně jako Zelení, kteří v roce 2006 s pouhými 6 mandáty vedli rovněž ve vládě pod taktovkou ODS 4 ministerstva a od té doby se do Sněmovny nepodívali. “Vím, že to zní drsně, ale naše jediná šance je jít do opozice. Jestli teď nebudeme jednat pragmaticky, skončíme jako Zelení a ČSSD. Vládní angažmá v situaci, kdy nemáš na nic reálný vliv, je smrtící,” uvedl dříve jeden z nich.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x