Senát se po volbách rozjel: Zamítnutý klouzavý mandát, korespondenční volba, odmítnutí zmrazení platů politiků

milos vystrcil
Předseda Senátu Miloš Vystrčil
Foto: Senát Parlamentu ČR
Autor: Petr Karásek27. 10. 2021

Senát, ve kterém drží drtivou většinu budoucí vládní strany, se dost možná pod vidinou nedávných výsledků sněmovních voleb rozhodl ukázat na několika rezonujících tématech změnu mocenských struktur. Ze strany Senátu již došlo k zamítnutí klouzavého mandátu nebo ke schválení korespondenční volby pro lidi žijící v zahraničí.

reklama

Očekávané je rovněž odmítnutí zmrazení platů politiků, které odhlasovala na popud premiéra Babiše na poslední chvíli stará Sněmovna. Senát je také iniciátor debaty k aktivaci článku 66 ke zbavení pravomocí prezidenta Zemana.

V současném Senátu prakticky neexistuje opozice s relevantní silou, všechny návrhy zde válcuje koalice budoucích vládních stran. Budoucí vláda ve složení ODS, TOP 09, STAN a KDU-ČSL drží v Senátu drtivou většinu 63 senátorů z 81. K této většině lze však při mnohých hlasováních připočíst i senátorský klub SEN 21 s Piráty se 7 senátory.

Jedinou skutečnou opozicí budoucí vládě tak bude v horní komoře Parlamentu tvořit senátorský klub PROREGION s 9 senátory, který sdružuje senátory z ANO a ČSSD, a také 2 nezařazení senátoři.

Senát tak zřejmě pod vidinou výsledků sněmovních voleb, kde vznikne nová vláda na stejném půdorysu stran, zařadil vyšší rychlostní stupeň a zavelel k radikálním změnám hned u několika témat.

Zamítnutí klouzavého mandátu

Omezení kumulace funkcí bylo jedním z hlavních cílu Pirátské strany v minulém volebním období. Návrh který by umožňoval ministrům přenechat svůj poslanecký mandát svému náhradníkovi nakonec prošel Sněmovnou. Pro zavedení klouzavého mandátu tak zbýval pouze souhlas Senátu, ten jej však hlasy ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Starostů zamítnul.

Hlasování senátních Starostů zklamalo bývalého Pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka. “Tohle mě zklamalo. Se Starosty jsme si podali ruku na schválení dobrovolného klouzavého mandátu. Protlačili jsme to Sněmovnou a dnes to Senát i hlasy Starostů zamítl,” napsal Ferjenčík. Není to však poprvé, kdy si politicky naivní Piráti zažili při spolupráci s koaličními Starosty zklamání.

Schválení korespondenční volby

Dalším velkým tématem, o kterém se hlasovalo, bylo zavedení korespondenční volby pro Čechy žijící v zahraničí. Horní komora Parlamentu schválila senátní předlohu, která nyní poputuje do Sněmovny v jejím novém složení.

Senát se o zavedení korespondenční volby snažil i v minulém volebním období Sněmovny, ale neuspěl. Proti bylo hlavně SPD a KSČM. O to stejné se marně pokoušeli i přímo ve Sněmovně Piráti, když se na jaře projednávala novela volebního zákona.

Odmítnutí zmrazení platů politiků

Senát podle všeho také neschválí zmrazení platů vrcholných politiků na příštích pět let, které dva dny před volbami schválila předchozí Sněmovna. V Senátu se o tomto návrhu bude hlasovat ve středu dopoledne. Pokud jej odmítne, politikům se zvýší platy zhruba o 6 procent.

Před volbami schválili návrh zákona na zmrazení svých platů poslanci všech stran včetně těch, jejichž senátoři tento návrh nyní považují za populismus. “Za prvé to byl mistrný tah pana premiéra, to musím uznat. Za druhé je to vrchol populismu,” řekl před úterním jednáním své stanovisko Zdeněk Nytra, který je šéfem senátního klubu ODS a TOP 09.

Starostové jsou proti zmrazení platů politiků “Je to krok, který je nestandardní, není úplně logický a je to krok populistický,” uvedl předseda senátorského klubu STAN Petr Holeček.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x