Jako hákový kříž? Rusko rozjelo propagandu na plné obrátky

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
putin
Ruský prezident Putin, který nařídil útok na Ukrajinu
Foto: Presidential Executive Office of Russia / Creative Commons / CC BY 4.0
Autor: Petr Karásek7. 3. 2022

Ruský prezident považuje události na Ukrajině za speciální operaci, u nás na západě se zaběhl termín ruská agrese. Říkejme tomu však jednoduše válka, kterou tento smutný konflikt mezi sousedními zeměmi je. A už i dějiny nám ukázaly, že ve válce zuří také válečná propaganda.

reklama

Tu během posledních dnů Rusko, které sousední Ukrajinu napadlo, vyhnalo na plné obrátky, kdy se někteří ruští sportovci, politici a další protagonisté začali objevovat na veřejnosti se symbolem “Z”, který je možné vidět na Ukrajině na ruských invazních tancích.

Původně tento symbol asi součástí propagandy být neměl, protože podle ukrajinského vedení mají symboly na tancích a jiné vojenské technice značit, odkud jednotky jedou. Přesný popis zveřejnil na Twitteru Dmitri Alperovitch.

Jako první se veřejně před světem objevil se symbolem “Z” mladý ruský gymnasta Ivan Kuliak na Světovém poháru v Kataru.

Už dříve se však “pochlubila” symbolem “Z” na hrudi na svém Instagramu například i poslankyně ruské Státní dumy Maria Butina.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Мария Бутина (@butina_maria)

Následně se začaly na sociálních sítích objevovat i profesionální videa se stejným symbolem, kde protagonisté nosí podobná trička či mikiny se symbolem “Z” jako například v tomto videu.

Při pohledu na tento symbol se nabízí smutná paralela s hákovým křížem, který byl zase symbolem “vojenských speciálních operací” nacistického Německa v Evropě během 2. světové války.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x