
V Česku se rozjíždí očkovací kampaň, kterou jste možná v posledních dnech již zaznamenali i na internetu. Udělejme tečku za koronavirem zní název kampaně, která nabízí odborné informace o očkování. Zásah kampaně by měly pokrývat dále i tištěné plakáty nebo spoty v televizi.
V kampani vystupuje epidemiolog Petr Smejkal, chirurg a profesor Pavel Pafko, viroložka Ruth Tachezy, vojenský infektolog David Řezáč, stomatolog Radek Mounajjed nebo primářka infekční kliniky Hana Roháčová. S kampaní také pomáhala iniciativa Cesta ven.
V souvislosti s touto kampaní funguje web ceskoockuje.cz, na kterém jsou uvedené všechny informace včetně odpovědí na nejčastější otázky. Jaké jsou ty nejdůležitější?
Jak je možné, že vakcína byla vyvinuta tak rychle?
Za rychlý vývoj vakcíny vděčíme technologickému pokroku i zapojení velkého množství výzkumných center a dobrovolníků. Vakcína se navíc stala prioritou a ‘předbíhala’ v pořadníku na schvalování léčiv. Díky tomu mohlo její testování i schvalování proběhnout rychleji. Pro její bezpečnost se tedy provedl stejný proces, jako pro jiné vakcíny, jen byl zkoncentrován do kratší doby.
Byla vakcína dostatečně otestovaná?
Ano. Klinické testování vakcín bylo zahájeno již v minulém roce (např. Pfizer/BioNTech již v červenci 2020) a testování se účastnilo běžně 30-50 tisíc lidí u každé vakcíny. Od zahájení vakcinace se už navíc naočkovalo více než 300 milionů lidí po celém světě a případné vedlejší účinky se neustále velmi podrobně prověřují.
Je očkování dobrovolné?
Ano. Očkování v Česku je dobrovolné, cílem je ochránit nejzranitelnější osoby a rizikové skupiny, u nichž je vyšší pravděpodobnost onemocnění a závažného průběhu.
Jak fungují vakcíny?
Vakcína důkladně připraví náš imunitní systém tak, aby dokázal virus včas rozpoznat a spustit obranné mechanismy. Netrénovaná imunita se zpočátku velmi dlouho ‚rozkoukává‘, než si uvědomí, co vir v těle provádí. Pak je obrana proti nemoci mnohem těžší. Vakcíny obsahují informaci, jak vir rozpoznat a naučí tělo, jak se mu rychle a účinně bránit.
Je možné onemocnět kvůli očkování?
Vakcína proti covid-19 sama způsobit onemocnění nemůže. Látky, kterými očkujeme v České republice, totiž neobsahují oslabené či živé viry covid-19. Proto je zcela nemožné, aby očkování onemocnění covid-19 vyvolalo. Může se ale stát, že vaše imunita se nevytvoří dostatečně rychle a mezitím se s nákazou setkáte. Je proto důležité se i po očkování před virem chránit. Plná imunita se rozvine do 14 dnů po druhé dávce.
Proč se očkovat, když už jsem covid prodělal?
Je prokázáno, že covidem můžete onemocnět víckrát. Pokud onemocnění covid-19 proděláte, má vaše tělo a jeho imunita jistou zkušenost ‚z boje‘. Ta může být docela dobrá a využitelná i příště. Zrovna tak jste ale mohli mít prostě jen štěstí ‚boj‘ vyhráli snadno a váš imunitní systém si nevytvořil dostatečně silnou paměťovou stopu. Tu vakcína dále posílí a vaše imunita pak dokáže zvládnout příští útok viru, a především ho rozpoznat včas.
Fungují vakcíny i proti mutacím?
Mutace viru jsou nevyzpytatelné, nicméně vakcíny, používané u nás se prozatím ukazují jako funkční i proti nim. Kdyby se v budoucnu přeci jen objevila mutace, proti které nebude účinnost vakcíny dostatečná, bude rychle připravena nová vakcína, která ponese novou informaci, lépe odpovídající této mutaci. I tak ale platí, že očkovaný člověk má silnější imunitu, která ho i proti mutacím ve značné míře ochrání.
Jak dlouho vydrží ochrana po očkování?
Odpověď na tuto otázku (právě kvůli rychlému vývoji vakcíny) bohužel v tuto chvíli neznáme přesně. S jistotou lze tvrdit, že imunitní systém bude schopen se viru bránit minimálně rok od očkování. Předpokládá se, že imunita může běžně vydržet minimálně 2 roky, poté budou nutné dodatečné ‚posilující‘ dávky. Jistotu však budeme mít až poté, co tato doba uplyne.
Jaké mohou být vedlejší účinky?
Po očkování vás může bolet hlava, svaly nebo můžete být celkově unavení. Je to dáno tím, že tělo právě provádí velmi náročný trénink proti nemoci. U někoho se může dokonce objevit i horečka, vyrážka nebo místo po injekci zčervená a bolí. V takových případech se nemusíte bát, nejedná se o nemoc, ale o reakci na imunitní trénink. Ve velmi vzácných případech mohou nastat vážnější nežádoucí účinky, pravděpodobnost je však velmi malá a očkující personál i lékaři jsou připraveni je okamžitě řešit.
Zdrojem informací je web ministerstva zdravotnictví ceskoockuje.cz.
Super, líbí se mi, že vakcíny jsou bezpečné a nejsou známy žádné vedlejší dlouhodobé následky. Tato agitační stránka mě jednoznačně přesvědčila. Už běžím, běžím se nechat ovakcinovat. A protože předpokládaná doba ochrany mého života trvá pouze rok, pro jistotu si nechám aplikovat dávky na více let najednou, i přes to, že si příští rok opět nechám aplikovat alespoň dvojnásobek dávek, aby můj život byl stoprocentně ochráněn., Doufám, že mi to dovolí, protože vím, že vakcín je zoufale málo a obyčejné lidi nechtějí tak rychle vakcinovat, aby zbylo více vakcín pro čelné předtavitele státu. To je nespravedlivé, ale chápu, že vedoucí činitelé musí být vakcinováni přednostně, protože bez nich bych umřel do 48 hodin. Nikdo by se o mě přece nepostaral… 🙂
Zatím 65 obětí !
Jsou zveřejňována čísla na počty zemřelých na Koronavirus a s ním.Proč nejsou zveřejňovány čísla zemřelých po očkování na Koronavirus a s ním? …
Ale jsou, u nás se prověřuje 65 úmrtí
65 úmrtí ze 4 110 171 dávek = pravděpodobnost úmrtí cca 0,000016 %
Máte tedy daleko větší pravděpodobnost, že zemřete na vedlejší účinky antikoncepce, po požití paralenu nebo, že vás srazí auto.
Když jsem prodělal covid,jak se mám prokázat,když nemám žádné potvrzení.PSR jsem měl udělaný,pozitivní a také bez papírového potvrzení.Přišla mě jen SMS z hygieneckého centra,že jsem pozitivní,ale ten jsem po čase vymazal.S praktickým doktorem jsem jen telefonoval,co mám užívat.
Domnívám se, že řešením je nechodit k holiči, do hospody, atd. Je potřeba tyto snahy vlády bojkotovat, byť to (samozřejmě) odnesou ti nejmenší živnostníci. Bylo by potřeba, aby to tak dělali všichni a nikdo nikam tam, kde jsou povinné testy (zatím testy), nechodil.
Na takovou dětinskou rebélii se vám každej vykašle, protože nechat se naočkovat nebo otestovat (o to víc, když je každej druhej člověk u nás testovanej v práci) není žádnej problém.
Mate tu jediný komentář od Zacha38 co je na úrovni zbytek nemá cenu ani čist!!!
Živou vakcínou bych se bál nechat očkovat. Když se po válce očkovalo živou proti tuberkulóze, přežil málokdo. Sputnik bych nechal hrdinům jako je Babiš nebo Zeman a jeho bystřická kráska. Největším hrdinou je u mě Prymula, ten se nechá očkovat čínskou, což je obyčejné placebo.
Sputnik není ‘živá’ vakcína, tedy předpokládám, že myslíte klasický typ vakcíny s oslabeným virem. Jde o adenovirovou, neboli vektorovou vakcínu, kde máte univerzální adenovir jako nosič s uměle připojenými koronavirovými výběžky. Na stejném principu funguje vakcína od Astry Zenecy. Jediná ze známějších vakcín, která funguje na standardním desítkami let ověřeném principu s oslabeným virem, je čínská Sinopharm.