Pirát Wagenknecht přišel s řešením, jak naplnit rozpočet po covidu. Chce zvýšit daně na sladké nápoje

pirati wagenknecht
Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht po boku šéfa strany Ivana Bartoše
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek12. 5. 2021

O Lukáši Wagenknechtovi, který je v současnosti za Piráty senátorem, se spekuluje, že bude po volbách i jejich kandidátem na ministra financí. Vzhledem k tomu, že Piráti budou s velkou pravděpodobností sestavovat příští vládu, jeho názory a nápady na to, jak naplnit státní kasu, jsou jistě zajímavé pro každého z nás.

reklama

Lukáš Wagenknecht je bývalým náměstkem na ministerstvu financí v době zdejšího úřadování Andreje Babiše v letech 2014 až 2015. Později v roce 2018 byl za Pirátskou stranu zvolen do senátu. Inicioval také na úrovni Evropské unie vyšetřování ke střetu zájmů Andreje Babiše a jeho bývalé firmy Agrofert, kterou premiér vložil do svěřeneckého fondu.

Piráti se již nyní netají úmyslem, poté co vyhrají volby, zvyšovat daně. Není tajemstvím, že ve státní kase během pandemie koronaviru od začátku roku 2020 nastal velký průvan. Ať již na straně výdajů za nejrůznější kompenzační programy, nebo na straně příjmů, kdy za posledních 15 měsíců byla minimálně po dobu 10 měsíců uzavřena či značně omezena nemalá část segmentu české ekonomiky, což se zákonitě podepisuje na výběru daní.

Dost možná budoucí ministr financí Wagenknecht se tak pro Novinky.cz rozpovídal o tom, jaké daně by se mohly zvýšit. “Již dříve mě napadl jeden příklad, a říkám ho jako jediný, a tak jsme potom taky na pranýři. Šlo by třeba o zrušení snížené daňové sazby na sladké nápoje. Vezměte si, že naše děti byly rok doma a je mezi nimi zvýšený stupeň obezity. Neříkám, že to takto nakonec dopadne, ale je to cesta, o které budeme přemýšlet,” řekl Wagenknecht v rozhovoru pro Novinky.cz.

V Pirátské straně podle Wagenknechta zvažují kromě zvýšené sazby DPH pro sladké nápoje například i zvýšení daně z nemovitostí pro velké firmy, což uvedl senátor v debatě na CNN Prima News.

Piráti dále uvažují nad tím, že by také mohlo dojít ke zvýšení daně z příjmů, což však striktně odmítá jejich pravděpodobně budoucí koaliční partner ODS.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
1 rok

Oni vymýšlejí kdejakou kravinu,ale ještě nikdo z nich nepřišel s nápadem….Snížit si platy a věškeré odměny,které jsou stejně nepoctivé.Zrušit nemalou část uměle vytvořených míst ve státní správě…A mnohé další…

Ivana upravil komentář před 1 rok
Petr
Petr
1 rok

Uhlíři a na příští rok zaplaceno máš . To bude realita a ne jenom pohádka O Vánocích.

Zdenek
Zdenek
1 rok

Ten by měl platit daň už za to jeho příjmení …

Bohuslav Kaleta
Bohuslav Kaleta
1 rok

Vůbec se není na co TĚŠIT !!!!!

Evžen
Evžen
1 rok

ať zdaní dredy

Radomir Jánek
Radomir Jánek
1 rok

Piráti se nezapřou, je třeba brát aby mohli jinde bez zábran rozdávat. To není kupování si voličských hlasů – sponzorování pochodu Gay Pride není nezištné !!!!!!!

Míla
Míla
1 rok
Reply to  Radomir Jánek

Domníváte se, že Piráti nás budou brát na hůl víc než současná garnitura? Že nějaký pochod, který se koná jedno za rok přijde dráž než dotace pro Babiše? Než dotace pro Tomana? Než statisícové odměny pro státní úředníky, kterých Babiš “pořídil” o několik desetitisíců více než bylo za Sobotky?
Já jsem přesvědčena, že nikdo nemůže být horší než sestava Babiš – Schillerová – Faltýnek a k tomu pan prezident Zeman + jeho hradní parta Ovčáček – Nejedlý – Mynář. To je sestava, která rozkradla ze státního rozpočtu víc než Velká privatizace Václava Klause staršího. Což je už opravdu zlodějský výkon!

reklama
34
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x