Pirát Wagenknecht přišel s řešením, jak naplnit rozpočet po covidu. Chce zvýšit daně na sladké nápoje

pirati wagenknecht
Pirátský senátor Lukáš Wagenknecht po boku šéfa strany Ivana Bartoše
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek12. 5. 2021

O Lukáši Wagenknechtovi, který je v současnosti za Piráty senátorem, se spekuluje, že bude po volbách i jejich kandidátem na ministra financí. Vzhledem k tomu, že Piráti budou s velkou pravděpodobností sestavovat příští vládu, jeho názory a nápady na to, jak naplnit státní kasu, jsou jistě zajímavé pro každého z nás.

Lukáš Wagenknecht je bývalým náměstkem na ministerstvu financí v době zdejšího úřadování Andreje Babiše v letech 2014 až 2015. Později v roce 2018 byl za Pirátskou stranu zvolen do senátu. Inicioval také na úrovni Evropské unie vyšetřování ke střetu zájmů Andreje Babiše a jeho bývalé firmy Agrofert, kterou premiér vložil do svěřeneckého fondu.

Piráti se již nyní netají úmyslem, poté co vyhrají volby, zvyšovat daně. Není tajemstvím, že ve státní kase během pandemie koronaviru od začátku roku 2020 nastal velký průvan. Ať již na straně výdajů za nejrůznější kompenzační programy, nebo na straně příjmů, kdy za posledních 15 měsíců byla minimálně po dobu 10 měsíců uzavřena či značně omezena nemalá část segmentu české ekonomiky, což se zákonitě podepisuje na výběru daní.

Dost možná budoucí ministr financí Wagenknecht se tak pro Novinky.cz rozpovídal o tom, jaké daně by se mohly zvýšit. “Již dříve mě napadl jeden příklad, a říkám ho jako jediný, a tak jsme potom taky na pranýři. Šlo by třeba o zrušení snížené daňové sazby na sladké nápoje. Vezměte si, že naše děti byly rok doma a je mezi nimi zvýšený stupeň obezity. Neříkám, že to takto nakonec dopadne, ale je to cesta, o které budeme přemýšlet,” řekl Wagenknecht v rozhovoru pro Novinky.cz.

V Pirátské straně podle Wagenknechta zvažují kromě zvýšené sazby DPH pro sladké nápoje například i zvýšení daně z nemovitostí pro velké firmy, což uvedl senátor v debatě na CNN Prima News.

Piráti dále uvažují nad tím, že by také mohlo dojít ke zvýšení daně z příjmů, což však striktně odmítá jejich pravděpodobně budoucí koaliční partner ODS.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
35 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Ivana
Ivana
3 měsíců

Oni vymýšlejí kdejakou kravinu,ale ještě nikdo z nich nepřišel s nápadem….Snížit si platy a věškeré odměny,které jsou stejně nepoctivé.Zrušit nemalou část uměle vytvořených míst ve státní správě…A mnohé další…

Ivana upravil komentář před 3 měsíců
JARDA
JARDA
4 měsíců

Piráti vždy je brali, ale nic nedávali. Je dobře , že své představy předkládají. On až so budou muset voliči zaplatit daň , 1% z nemovitosti, tak je přejde chuť je volit.

Petr
Petr
4 měsíců

Uhlíři a na příští rok zaplaceno máš . To bude realita a ne jenom pohádka O Vánocích.

Zdenek
Zdenek
4 měsíců

Ten by měl platit daň už za to jeho příjmení …

Bohuslav Kaleta
Bohuslav Kaleta
4 měsíců

Vůbec se není na co TĚŠIT !!!!!

Evžen
Evžen
4 měsíců

ať zdaní dredy

Radomir Jánek
Radomir Jánek
4 měsíců

Piráti se nezapřou, je třeba brát aby mohli jinde bez zábran rozdávat. To není kupování si voličských hlasů – sponzorování pochodu Gay Pride není nezištné !!!!!!!

Míla
Míla
4 měsíců
Reply to  Radomir Jánek

Domníváte se, že Piráti nás budou brát na hůl víc než současná garnitura? Že nějaký pochod, který se koná jedno za rok přijde dráž než dotace pro Babiše? Než dotace pro Tomana? Než statisícové odměny pro státní úředníky, kterých Babiš “pořídil” o několik desetitisíců více než bylo za Sobotky?
Já jsem přesvědčena, že nikdo nemůže být horší než sestava Babiš – Schillerová – Faltýnek a k tomu pan prezident Zeman + jeho hradní parta Ovčáček – Nejedlý – Mynář. To je sestava, která rozkradla ze státního rozpočtu víc než Velká privatizace Václava Klause staršího. Což je už opravdu zlodějský výkon!

Kamil
Kamil
4 měsíců

Jestli Piráti se dostanou do vlády, tak říkám: Bože , chraň tuto zemi.

A já sám
A já sám
4 měsíců

Piráti : Zvýšíme daně a zavedeme i nové. Z komínů, z hlíny a ze vzduchu přijímaného vrchem a odpouštěného spodem.

Evžen
Evžen
4 měsíců
Reply to  A já sám

právě jsem odstranil komín na udírně

Fikusek
Fikusek
4 měsíců

Mají jasně dané notičky z USA. Proto už otravují s občankou bez udání pohlaví. Výroba bytostí bez identity, stádo tupých bezemočních otroků, to je jejich cíl. Nechápu, jak se s nimi mohli spřáhnout Starostové.

Míla
Míla
4 měsíců
Reply to  Fikusek

Pořád lepší Piráti než SPD nebo komouši. Občanka bez udání pohlaví je v “normě”. Přece stačí (v našich zeměpisných šířkách) příjmení. Přechýlení jasně prozradí pohlaví. A u koho ne, tak stačí se podívat kousek nad pas a vidím, ne?Lidská identita přece není v pohlaví, ale v hlavě, ve znalostech, ve schopnostech… V lásce k rodině a k dětem…

Míla
Míla
3 měsíců
Reply to  Míla

Komouši, SPD a všechna svoloč prokremelská mi dává mínusy. No, však já vám taky dám mínus, ale u voleb.

Mgr. Tomáš Bouzek
Mgr. Tomáš Bouzek
4 měsíců

Řekněme to otevřeně, hloupost Pirátů je mimořádně nebezpečná.

Edgar cayse
Edgar cayse
4 měsíců

Mozna u nekterych asi ta hloupost ale u vetsina ma vse velmi dobre promyslené a jedou podle scenare ktery jsou ochotni plnit. Jeden tady “bojoval prrroti komunismu ” a vidite kam to dospělo k šaskarně sametova rrevoluce atd.Tito pokud zvitezi ukonci definitivni zniceni republiky ale ,ze jsou nebezpecni to mate pravdu – mozna vice nez cela KSC pred 89.

Míla
Míla
3 měsíců
Reply to  Edgar cayse

Až na to, že sametku si pro sebe udělali komouši, byla připravena jako “nové myšlení” na ÚV KSČ a Prognosťáci ji uvedli v život.
Havel neměl žádné pravomoci, vše se dělo v režii KSČ a převléknutých komoušů v ODS, pod vedením VK staršího.
Klaus a Babiš, to jsou ti nejhorší a nejnebezpečnější premiéři, které jsme měli. Ti napáchali nejvíce zla a taky dluhů státního rozpočtu.

Karel Mihaly
Karel Mihaly
4 měsíců

No tenhle fantomas ministrem financí, tak sbohem a šáteček

Hynek
Hynek
4 měsíců

Hlavně, žě chtějí jako klasičtí Piráti brát lidem peníze zvyšováním daní, ale zároveň jejich primátor Hřib letos z pokladny magistrátu věnuje 650 000 kč na pochod Gay Pride.

Míla
Míla
3 měsíců
Reply to  Hynek

Kam se hrabe 650 tisíc korun na milionové dotace, které si nechává proplácet Babiš.

nováková
nováková
4 měsíců

Předně to nevyřeší po covidu vyprázdněnou kasu,a udivuje mne,že oni,co tak myslí na lidi neudělají něco pro to, aby ty sladké nápoje nebyly až tak sladké,a neobsahovaly fuj sladidla.ono to stejně není k pití.

Karel
Karel
4 měsíců

Zeleno rudá levice… nic víc, nic míň.

Jirka
Jirka
4 měsíců

To chtějí zastavit dotace pro celé Česko, a zvýšit daně ….jsou horší než Kraďousek a to zatím jen teoretizují – nevolitelní

Sage
Sage
4 měsíců

Rozumím jeho argumentu. Ale pokud by toto opravdu mělo projít, musí zároveň zvýšit daň u alkoholických nápojů. Protože bude-li stát limča významně víc než pivo, co si myslíte, že bude mládež popíjet?

Otto Valihrach
Otto Valihrach
4 měsíců

A zvýšit daně politikům

Josef Boháček
Josef Boháček
4 měsíců
Reply to  Otto Valihrach

A hlavně snížit platy. Jsou zadarmo drazí.

Míla
Míla
4 měsíců

Souhlas. Snížit platy politikům, poslancům, senátorům. Snížit jim “diety”. A zvýšit ceny v jejich kantýně.

Josef Mašek
Josef Mašek
4 měsíců

Piráti realizují, zvýšení daní z nemovitostí a nájemného v pražských bytech…kde žijí převážně důchodci a vyvěšují Tibetské vlajky v době kdy už i Dalajláma drží jazyk za zuby a je rád za ohromné investice Číny v Tibetu, zejména pro mladou Tibetskou generaci a usilují o přistěhovalecké africko muslimské umísťování nelegálních ekonomických běženců politicky nediskriminovaných …usilují jejich umisťování v ČR, a zvýší tak konkurenci zejména již asimilovaným Ukrajinským dělnickým pracovníkům v ČR
a znovu se opakuji :
Vystudovaný mladý pirátský lékař a ochránce Ujgurských muslimů a Tibetský vlajkonoš z Moravské vísky který nemá chuť léčit občany, ale problémy Prahy se stal jejím primátorem….a již po nástupu do této funkce prohlásil moravský jinoch, že jeho prioritou bude pražské metro …ale pražské metro bylo bolševickou komunistickou prioritou již v 60 a 70 letech minulého století….no a pak zase chce kontrolovat v bytech Prahy spotřeby energií….a běda tomu, kde není odběr a spotřeba, tak byt je prázdný a majitel s ním spekuluje….tak mu ho obsadíme nájemníkem nebo zvýšíme nájem…a tak budeme mít raději celý den v prázdných bytech puštěnou vodu a svítit, aby nás úředníci nenapadli za spekulaci a za to, že máme v Praze prázdný byt…a pak zase chce přejmenovat Riegerovi sady nesoucí jméno českého vlastence !!! na sady po jakémsi neznámém hrdinovi Polákovi z Polska !!!???….a pak zase vyvěšuje Tibetské vlajky….a přitom nezná dnešní Tibet pro který ČLR dělá ekonomicky maximum a o kterém už i Dalajláma drží ústa a Čínu dnes již nekritizuje…a Tibet je pro něj bližší než dopravní situace Prahy, nedokončený a neřešený obchvat Prahy, přemostění Poděbradské a Kolbenovy a zprůjezdnění okruhu na Průmyslovou, přemostění Černokostelecké a Průmyslové, přemostění Vltavy u Suchdola, zrušení bolševiky povolené ambasády v Praze 6 neexistujícího státu Palestina, která od pradávna je křesťanským územím židovské komunity a Izraele….nedělá ten člověk pro Prahu nic jen se pirát zviditelňuje z pozice své primátorské trafiky
……je normální že primátorkou Brna je rodilá brňačka….a nedovedu si představit že by primátor Brna byl jakýsi člověk od Frýdlantu v Čechách
…ale v Praze je to normální….Praha se stala dojnou krávou pro politiky a přistěhovalce a rodilý pražák již v Praze nebydlí, ale vystěhoval se do Středočeského kraje na chalupu….no je úchylné, aby primátorem Prahy byl chlapeček od Znojma, který si plete a neví, neví kde je ulice Žitná, Ječná, Korunní, Korunovační a kupříkladu Kozí a v Praze se neorientuje…..jedná se o politické garniturní svinstvo za které nemůže jen tento lékař, hrnoucí se do této trafikantské funkce, ale všichni političtí bezcenci

Míla
Míla
3 měsíců
Reply to  Josef Mašek

Ovšem, když mohla být primátorkou Prahy Slovenka, která Pražany nazývala “zpovykanými”, nevidím problém v tom, že je primátorem Prahy Moravák. Moraváci jsou přece Češi – český národ se skládá z “kmenů” českého, moravského a slezského. Mně osobně nevadí, když bude primátorem Prahy Ostravák nebo Karviňák, hlavně aby si vedl dobře.

Gabriel
Gabriel
4 měsíců

Piráti umí jen jedno: zvyšovat daně. Ostatně, je to zaručený recept všech levicových stran, to už dějiny ukázali. Touto cestou jedou i všechny liberální strany, je jim to blízké. Přitom si neuvědomují, že zvyšováním daní budou lidi hledat kličky, kde bude výsledkem, že nezaplatí nic. Tím se dosáhne toho, že místo dnes vybraných peněz bude vybráno podstatně méně.
Kdyby na to šli z druhého konce, byli by úspěšnější: měli by daně snížit třeba s tím, že za krácení daní by byly větší pokuty. Lidi by pochopili, že nemá cenu obcházet placení daní, které by nebyly stejně vysoké, “nestálo by to za to”, riskovat. A paradoxně by vybrali mnohem víc.
V roce 2010 s tím začal Orbán v Maďarsku. Uprostřed největší krize snížil daně. Opozice a všichni “bankovní experti” předpokládali krach, no a 11 let po těchto krocích si Maďarsko žije vesele a dostalo se z nejhoršího, přitom v té době byli na úrovni Řecka, co se ekonomiky státu týče.
Jsem si jist, že snížením daní by paradoxně vybrali víc, protože by bylo víc lidí co daně zaplatí.

Mik
Mik
4 měsíců
Reply to  Gabriel

Zvýšit daňové zatížení občanů nikam nepovede, souhlasím. Jsou ale konkrétní položky jako průmyslově zpracované potraviny a nápoje, jichž jsou plné obchody, a díky kterým ve spojení s tragickou životosprávou české zdravotnictví ročně vyzvrací desítky miliard na léčbu civilizačních chorob a jediný, kdo z toho profituje, je VZP a farmacie s její lobby. Zbytečně. Tento návrh nezvyšuje daň, ale pouze ruší výjimku, která nedávala žádný smysl. Jinak ano. Možností, jak zvýšit daně, aby to pomohlo plošně, je několik, například vysoká daň z nemovitosti, která není dlouhodobě užívána, chátrá. Takových je v každé obci až 15% z celkového počtu. To by donutilo majitele odprodávat mladým, kteří by se tak stávali přirozenou součástí hmoty obce bez nutnosti rozšiřování o šmoulí čtvrtě na kraji. Plošná podpora konopného průmyslu (tím myslím zpracování setého), které by přineslo další desítky miliard z daní, diverzifikovalo a vyčistilo půdu a pomohlo českým zemědělcům opustit řepku a kukuřici, které likvidují krajinu. Mezi válkami jsme byli konopnou a makovou velmocí. Kdybych věděl, že tím uživím rodinu, půjdu rád na pole. Maximální podpora technologií a razantní zeštíhlení úřednického aparátu, státní využití blockchainu (nerovná se nákup BTC). . Podpora jakékoliv činnosti podporující optimalizaci zdraví a životní styl – farmářství, pobyty v přírodě. To jsou věci, kterými se Piráti měli prezentovat, bohužel zatím kloužou kamsi jinam, nebo se pozornosti dostává jen určitým bodům.

Milan
Milan
4 měsíců
Reply to  Gabriel

to je fakt chytré, takže např. za navíc neúmyslné zkrácení daně ve výši 300 Kč mi seberou barák? Ty jsi asi spad z vesmíru, blázne!

kamokeri
kamokeri
4 měsíců
Reply to  Gabriel

Daně se díky Babišovu zaklekávání vybírají už dávno dobře,v tom asi problém není a někde se na ten státní dluh vybrat musí!A Piráti tu zatím nevládli,takže nic nezvýšili!

Míla
Míla
3 měsíců
Reply to  Gabriel

Předně záleží na tom, komu ty daně zvýší. A pak – do té bídy nás dostal Babiš, který miliardářům a milionářům daně odpouští a “malé” lidi zaklekává…Babiš rozdával v době covidu zase jen miliardářům a milionáůřm, těm potřebným malým podnikatelům dal nulanulanic.
Kdokoliv vyhraje volby, bude muset řešit prázdnou kasu. To bude problém číslo jedna.

Fikusek
Fikusek
4 měsíců

Se mu zdá pivo málo drahý?

35
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x