Komentář: Největší zelení ekošílenci se již začínají probírat do reality. Ve hře je reálně i návrat k uhlí

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
Frans Timmermans
Nizozemský politik Frans Timmermans
Foto: Olaf Kosinsky / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Petr Karásek15. 7. 2022

Sice pozdě, ale přece si pan Timmermans, který v orgánech Evropské unie patří mezi největší zastánce takzvaného Green Dealu, uvědomil, že při sociálních nepokojích může těžko realizovat svou zelenou vizi Evropy. A tak nyní sám navrhuje návrat k uhlí. Kdo by to byl ještě nedávno řekl?

reklama

První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans hovořil o dočasném návratu k uhlí pro britský Guardian, kde jako důvod uvedl, aby evropské země předešly občanským nepokojům, které by mohly při nedostatku energií na podzim a v zimě reálně nastat.

Osobně jsem rád, že i takto obrovský zastánce zelené politiky, jakým Timmermans bezesporu je, dokáže vnímat realitu a v době energetické krize chce upřednostnit realismus před idealismem. Sice pozdě, ale přece. Toho si cením, protože to jistě pro pana Timmermanse nebylo příjemné procitnutí.

Bylo by sice krásné, kdyby elektřinu vyráběly pouze větrníky nebo solární panely a auta jezdila na elektřinu, nebo ještě lépe na vodík či nějakou jinou bezemisní látku, ale je to realita? Současná energetická krize v Evropě a závislost na ruském plynu ukazují, že minimálně v následujícím desetiletí je něco takového naprostou utopií.

Jsem tedy rád, že alespoň pan Timmermans, který ještě před pár měsíci naprosto scestně prohlašoval, že Putin vyvolal válku na Ukrajině kvůli tomu, aby odvedl pozornost od klimatických hrozeb, se ze svého zeleného snu probral. Ale nestalo se tak ještě například u našich Pirátů, jejichž europoslanci jako jediní z námi zvolených europoslanců hlasovali proti České republice tím, že podpořili námitku proti taxonomii, aby jaderná energie nebyla považována za zelený zdroj energie.

Ze strany Pirátu šlo v podstatě o střelení se do vlastní nohy, protože bez jádra bychom v Česku skončili v jeskyních a ještě by nám tam zřejmě zakázali topit, protože bychom spalováním dřeva vypouštěli emise. Ale jak nám jasně říká pirátská europoslankyně Markéta Gregorová – ona nesedí v europarlamentu kvůli českým lidem, ale kvůli občanům Evropské unie – dobré si ve volbách uvědomit.

V zimě dojde s vysokou pravděpodobností k tvrdému střetu s realitou, který zřejmě probudí už i ty největší snílky, dokonce možná i Piráty, kdy dojde zřejmě nutně ke zvýšené produkci uhelných elektráren a tepláren. Idealismus zřejmě prohrál, z krize, která se na nás řítí, nás dostane pouze realismus. Je dobré, že se na tuto stranu přiklonil i někdo jako pan Timmermans. To je dobré znamení, které by nás mělo uklidnit.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x