Zákaz startu ruských a běloruských tenistů na Wimbledonu skončil velkým paradoxem. Turnaj vyhrála Ruska

Analýza
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
rybakina wimbledon
Vítězka letošního Wimbledonu Jelena Rybakinová
Foto: Carine06 / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Radek Polívka10. 7. 2022

Organizátoři Wimbledonu se rozhodli letos kvůli válce na Ukrajině uplatnit kolektivní vinu a zakázali tak start tenistům z Ruska a Běloruska. Hrozilo velmi reálně i to, že by některý z těchto tenistů vyhrál, což mohlo mít následky pro královskou rodinu. Světová jednička Daniil Medveděv patřil mezi největší favority mužského pavouka. Co však osud nechtěl, ženský turnaj vyhrála nakonec přece jen Ruska.

reklama

Hodí se říct, že ruští a běloruští tenisté startovali od zahájení Putinovy války na Ukrajině už na francouzském French Open a podle všeho budou mít povolenou účast i na americkém US Open. Jediný z tzv. grandslamů, který rozhodl o jejich vyloučení z turnaje, byl pouze britský Wimbledon.

Proti zákazu startu se ozval například srbský tenista a finalista letošního turnaje Novak Djokovič nebo legendární tenistka s českými kořeny Martina Navrátilová. Protestovaly i organizace ATP a WTA, které nakonec kvůli kontroverznímu rozhodnutí organizátorů turnaje zrušily udělování bodů za Wimbledon. To mělo za následek několik bizarních omluvenek z turnaje kvůli údajnému zranění.

Vyloučení tenistů byla chyba

Vyloučení ruských a běloruských tenistů považuji za velkou chybu. Zmiňuji se o tom více i ve svém dřívějším komentáři. Je to o to více rozporuplnější, protože ruský tenista Daniil Medveděv je momentálně světovou jedničkou, běloruská tenistka Aryna Sabalenková je zase mezi ženami světovou šestkou. Nešlo tedy o vyloučení řadových tenistů, nad kterým by šlo mávnout rukou. Šlo o akt, který znemožnil start světové elitě.

A záměrně píšu světové, protože tenisté mají celosvětový přesah a fanoušky po celém světě. Tenis je zkrátka velmi individualistický sport, ve kterém se nehraje na původ.

Tenisté cestují celý rok po turnajích po celém světě, jsou často na cestách a mnohdy také jako v případě naší Petry Kvitové nemají v rodné krajině ani trvalé bydliště. Vždyť taková čtyřnásobná grandslamová vítězka Naomi Osakaová sice hraje za Japonsko, ale nežije tam už od svých tří let.

Týmové sporty jsou něco jiného

Plně souhlasím například s vyřazením ruského národního týmu z hokejového mistrovství světa nebo s vyloučením ruského fotbalového mužstva z baráže o postup do Kataru. Souhlasím rovněž s vyloučením ruského týmu Spartak Moskva z Evropské ligy. Tohle naplno podporuji, protože jde o národní či klubové týmy, které přímo reprezentují Rusko.

S vyloučením některých tenistů jsem měl už od počátku zásadní problém. Medveděv totiž nehraje na rozdíl od týmových soutěží tenis primárně za Rusko, ale za Medveděva samotného. Faktem prostě je, že tenis je výrazně individuální sport.

Tenista Medveděv se navíc aktivně vyslovil proti válce. Stejně tak další ruský tenista Andrey Rubljov, který napsal na začátku války po jednom ze zápasů na kameru “ne válce”. A nejsou s tímto názorem mezi ruskými a běloruským tenisty jediní.

Turnaj i tak vyhrála Ruska

Absurdnost vyloučení ruských a běloruských tenistů dokládá už jen to, že se nám na londýnském pažitu proháněl kupříkladu Denis Šapovalov za Kanadu a kdyby nebyl zraněný, tak jistě i Alexander Zverev za Německo.

Kontroverzní rozhodnutí o vyloučení ruských a běloruských tenistů nakonec dopadlo fiaskem, což potvrzuje zejména to, že ženský turnaj nakonec přece jen vyhrála Ruska. Jelena Rybakinová spadá sice pod kazachstánský tenisový svaz, jelikož si před zhruba čtyřmi lety změnila občanství, ale původem je Ruska a narodila se v Moskvě.

Spekulovalo se o tom, že hlavním důvodem vyloučení tenistů bylo, aby se vévodkyně Kate z královské rodiny, která tradičně předává trofej vítězi, neztrapnila při tom, že by ji předávala do rukou Rusa či Bělorusa. Vévodkyně nakonec vítěznou trofej předala do rukou původem Rusky, jejíž jméno zní Jelena Rybakinová.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x