Pět vládních stran má podporu 28 procent obyvatel. Kde se stala chyba?

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fialova vlada
Lídři všech pěti vládních stran krátce po volbách
Foto: Spolu
Autor: Radek Polívka22. 7. 2022

Vládě Petra Fialy věří podle nového průzkumu pouze 28 procent obyvatel. Tak málo lidí bylo spokojeno s vládou například za Babiše v době nejtvrdších covidových restrikcí. Kde udělala vláda, kterou tvoří celkem pět stran, chybu?

reklama

Průzkum CVVM vystavil Fialově vládě tristní výsledek. Podpora vlády klesla od jara o sedm procent, a to nás ještě pravděpodobně čeká těžký podzim, během kterého se dá očekávat další propad, protože při společensko-ekonomických potížích je vláda vždy první na dostřel.

Člověk by na první pohled řekl, že když vládu tvoří celkem pět stran, které mohou zastupovat různé sociální skupiny a vrstvy, že by taková vláda měla mít výrazně vyšší podporu mezi obyvateli země, než jakou jí průzkum CVVM přisuzuje. Ale v realitě to spíš znamená problém.

Vysoký počet vládních stran se slabou či minimální podporou je něco, co považuji za systémovou politickou chybu, která by se po příštích volbách již neměla opakovat. Občané totiž zřejmě nedávají kvantitu na roveň kvality. Je velice smutné, když vládu, kterou zastupuje pět subjektů, nepodporuje ani třetina obyvatel.

Ale je to dané i tím, že se vládní strany dostaly k moci souhrou několika faktorů a dá se říct i vyloženě náhod. Jedním z výrazných faktorů je, že ve volbách propadl rekordní počet více než 1,1 milionu voličských hlasů zejména z řad voličů Přísahy, ČSSD, KSČM, Trikolory či Volného bloku, mezi kterými budeme hledat podporovatele současné vlády z různých důvodů zřejmě jen těžce.

Vládu v posledních sněmovních volbách nevolilo zhruba 57 procent voličů, znamená to tedy, že už ve volbách při započtení propadlých hlasů získala pětikoalice pouze 43procentní podporu voličů, což je poměrně slabá startovní pozice. Volební účast byla lehce přes 65 procent, ale průzkumu, který hodnotí vládu, se účastní i nevoliči, tedy i zbylých 35 procent obyvatel, což hraje při měření spokojenosti také svou roli.

Nespokojenost s vládou se očividně stupňuje s narůstající inflací, zvyšujícími se cenami energií a nejistotou z toho, co bude. Vládě jistě nepomáhají ani početné kauzy hnutí STAN. Vzhledem k tomu, že náš čeká těžký podzim a dá se očekávat i další propad obliby vlády, bude mít s takovou vláda, co dělat, aby neskončila předčasně.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x