Nouzový stav bude potřeba prodloužit, říká Rakušan. Ministr vnitra vysvětluje důvody

ministr vnitra rakusan
Ministr vnitra Vít Rakušan
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka20. 3. 2022

Na konci minulého roku skončil poslední nouzový stav vztahující se ke koronavirové krizi, který vyhlásila ještě předchozí vláda Andreje Babiše. Ani nová vláda se nevyhnula nouzovému stavu a 2. března jej po vypuknutí války na Ukrajině vyhlásila z důvodu řešení uprchlické krize.

reklama

Vláda má pravomoc vyhlásit nouzový stav pouze na 30 dnů. Následně o jeho prodloužení musí požádat Poslaneckou sněmovnu. Babišova vláda v období největších vln koronavirové krize vládla v nouzovém stavu celkem 189 dnů v řadě od října roku 2020 do února 2021.

Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu

Současný nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou krizí vyprší 2. dubna, podle slov ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) bude nutné nouzový stav prodloužit. “Přijdeme žádat Poslaneckou sněmovnu o prodloužení nouzového stavu,” řekl Rakušan v závěru nedělního pořadu Partie na CNN Prima News při diskuzi s Radimem Fialou z SPD.

Podle Rakušana vláda nouzový stav potřebuje. “Vláda potřebuje nouzový stav, aby zvládla krizový managment. Abychom rychle vydávali nařízení, která nám pomohou uplatňovat pomoc lidem z Ukrajiny,” uvedl ministr vnitra při debatě ve zmíněném pořadu.

Radim Fiala zkritizoval snahu o prodloužení nouzového stavu. Situace se mu nezdá natolik vážná, aby bylo potřeba mít nouzový stav. Nelíbí se mu například pravomoc přidělovat zakázky bez výběrového řízení. Vít Rakušan kontroval, že díky nouzovému stavu mohou například policisté vydávat víza a urychlit celé azylové řízení.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x