Prezident nemůže vetovat ministry, tvrdil premiér Zeman. Teď však jako prezident chce vetovat kandidáta Pirátů

milos zeman premier
Miloš Zeman na archivním snímku
Foto: Česká televize
Autor: Petr Karásek10. 12. 2021

Prezident Miloš Zeman oznámil, že nejmenuje Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí. V roce 1998 však ještě jako premiér tvrdil, že prezident nemůže kádrovat ministry s tím, že personální veto by bylo v rozporu s Ústavou.

reklama

Hrad dnes na svých stránkách vydal stanovisko, ve kterém se píše, že prezident Zeman odmítne jmenovat Piráta Jana Lipavského ministrem zahraničí. Jako důvody pro nejmenování Lipavského ministrem uvádí prezident následující body:

  1. Nízká kvalifikace. Na rozdíl od ostatních kandidátů pan Lipavský absolvoval pouze bakalářské studium a podle týdeníku Euro jeho závěrečná bakalářská práce byla hodnocena nejhorší možnou známkou.
  2. Distancovaný postoj k Visegrádské spolupráci, což je v rozporu s připravovaným programovým prohlášením nové vlády.
  3. Distancovaný postoj ke vztahu s Izraelem, což je rovněž v rozporu s programovým prohlášením.
  4. Veřejný návrh Jana Lipavského, aby se příští Sudetoněmecké dny konaly na území České republiky.

Miloš Zeman v pozici premiéra byl však v roce 1998 jiného názoru než dnes. “Já vycházím z článku 68 Ústavy, která platí pro každého. To znamená, že tento článek jasně říká, že prezident jasně jmenuje na návrh ministerského předsedy členy vlády. Když cituji tento článek Ústavy, tak z něho jednoznačně vyplývá, že tady se nemůžeme ptát, kdo se komu líbí a kdo se komu nelíbí. Pokud jde o jakési personální veto, tak se domnívám, že by bylo v rozporu s citovaným článkem,” uvedl Zeman tehdy v pořadu Sedmička.

Designovaný premiér Fiala vydal následně na svém Twiteru prohlášení, že stanovisko Hradu bere na vědomí, ale že v takovém případě podá kompetenční žalobu k Ústavnímu soudu. “V pondělí po schůzce v Lánech oznámím, jaké budou naše konkrétní kroky. Jsme připraveni,” napsal poté k dalšími postupu.

Spor se vede o následující pasáž Ústavy článku 68, která zní:

  • (2) Předsedu vlády jmenuje prezident republiky a na jeho návrh jmenuje ostatní členy vlády a pověřuje je řízením ministerstev nebo jiných úřadů.

Argumentem ze strany prezidenta je nyní konkrétně slovo návrh, které považuje Hrad dle mluvčího Ovčáčka za něco, co je možné odmítnout.

Je tedy reálné, že pokud premiér Fiala a prezident Zeman nedospějí k nějakému kompromisu, jmenování vlády se protáhne o několik měsíců, protože předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský se již pro Deník N vyjádřil, že by spor mohl trvat až pět měsíců.

V zájmu republiky by bylo vhodné, aby se oba dva ústavní činitelé domluvili. Ve hře je například to, že by sice premiér Fiala podal kompetenční žalobu, ale prezident Zeman vládu jmenoval bez Lipavského již nyní. Ústavní soud by následně dostal čas k tomu, aby jednou provždy rozhodl, jaké jsou pravomoce prezidenta při jmenování ministrů.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x