Rubl má stejnou hodnotu jako před válkou. Přesto je Rusko v bankrotu, hlásí agentura

Finance
Článek ze světa ekonomiky a financí.
rubl
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek10. 4. 2022

Rubl v posledních dnech výrazně posílil a i přes řadu sankcí ze strany Západu je prakticky na stejné úrovni jako před válkou. Ratingová agentura Standard & Poor’s hlásí, že je i přesto Rusko v bankrotu.

reklama

Na Rusko bylo od napadení Ukrajiny na konci února uvaleno ze strany Západu mnoho sankcí, řada známých firem jako například McDonalds nebo IKEA Rusko opustila. Ze strany Ruska došlo před pár dny na požadavek platby v rublech, to však evropské státy odmítly.

Rubl se dostal na předválečnou úroveň. Pád rublu symbolizoval finanční izolaci Ruska. Za jeho růst může podle ekonomického analytika Petra Pelce odběr ropy a plynu. “Navzdory neuvěřitelně rozsáhlému balíku sankcí vůči ruské vládě a jejím oligarchům a exodu zahraničních firem, jsou tyto akce do značné míry bezzubé, pokud zákazníci nadále odebírají ruskou ropu a zemní plyn – podporují tím sílu rublu,” uvedl analytik na webu kurzy.cz.

Ratingová agentura Standard & Poor’s však i přesto podle informací ekonoma Lukáše Kovandy zařadila do pásma selektivní platební neschopnosti, což znamená částečný bankrot.

I tak bude mít podle Kovandy Rusko peníze na válku, protože stejně jako v případě rostoucího rublu i v tomto ohledu těží z odběru ropy a plynu ze strany států Evropské unie. “Denně za tento export inkasuje částku odpovídající zhruba 850 milionům až miliardě dolarů. Prostředky přitom získává z velké části v eurech, z menší v dolarech,” napsal Kovanda pro server Newstream.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x