V Kolíně nad Rýnem budou nově svolávat k modlitbám muezzini z minaretu. Jde prý o projev respektu

Magazín
Ze společnosti, celebrity a zajímavosti.
mesita
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Radek Polívka14. 10. 2021

V německém Kolíně nad Rýnem budou nově mešity každý pátek svolávat věřící pomocí muezzinů. Muezzin je služebník mešity, který obvykle stojí na ochozu minaretu a svolává věřící k modlitbě. Na tuto kulturní novinku se tak mohou těšit obyvatelé německého Kolína nad Rýnem.

reklama

Radnice v Kolíně nad Rýnem je první větší město v Německu, které povolilo tamním mešitám svolávat věřící k modlitbám pomocí muezzinů. Podle serveru Tagesspiegel se tak bude dít každý pátek mezi 12. až 15. hodinou po dobu maximálně 5 minut. Místní občané zažijí tedy něco podobného jako my každou první středu v měsíci při zkoušce sirén.

Jak takové svolávání k modlitbě v podobě muezzina vypadá, se můžete podívat na následujícím videu.

Podle kolínské radnice jde o projev respektu. “Kolín nad Rýnem je městem náboženské svobody a rozmanitosti. Kromě vyzvánění kostelních zvonů budou slyšet i muezzini. Mnoho obyvatel města jsou muslimové, povolit proto muezziny, je pro mě známkou respektu,” napsala na Twitter Henriette Reker, která je primátorkou Kolína nad Rýnem už od roku 2015.

Kolín nad Rýnem s více než milionem obyvatel, kde podle Der Tagesspiegel tvoří 12 % obyvatel muslimové, má na svém území okolo 35 mešit. Sídlí zde tak jedna z nejpočetnějších muslimských komunit v Německu. Většina zdejších muslimů jsou potomci tureckých gastarbeiterů, kteří začali do Německa přicházet zhruba před 60 lety.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x