Analýza: Jak se změnil postoj členů vlády k nouzovému stavu? Dříve to bylo selhání, teď nezbytnost

Analýza
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala nouzovy stav
Premiér Fiala na tiskové konferenci po jednání vlády
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek20. 5. 2022

Vláda Petra Fialy prosadila ve Sněmovně opětovné prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů. Názor některých členů vlády na nouzový stav je nyní výrazně odlišný od toho, když byli v opozici. V článku mapujeme cestu od selhání k současné nezbytnosti.

reklama

Premiér Fiala během čtvrtečního zasedání Sněmovny obhajoval potřebu prodloužení nouzového stavu, který považuje za nezbytnost. “Nejsem nějakým příznivcem nouzového stavu a nestál bych tady teď před vámi, pokud by to nebylo za současné bezprecedentní uprchlické krize zcela nezbytné,” řekl ve Sněmovně. “Jediným důvodem, proč žádáme o prodloužení nouzového stavu, je, že chceme uprchlickou krizi zvládat i nadále co nejlépe, tak, aby se nijak nedotkla českých občanů a současně abychom byli schopni pomoci maminkám a jejich dětem, těm, kteří utíkají před válkou a chtějí si zachránit svoje životy,” doplnil jej zde ve svém proslovu vicepremiér Vít Rakušan.

Babišova vláda využívala nouzový stav při řešení pandemie koronaviru, Fialova vláda jej využívá nyní při řešení příchodu uprchlíku z Ukrajiny. Tento článek v žádném případě nekritizuje využívání nouzového stavu, protože často pouze nouzový stav dává každé vládě potřebné nástroje ke zvládání krizí. Obě krize nelze ani srovnávat.

Co se však výrazně liší, tak postoj členů současné vlády k tomuto krizovému nástroji. Ministr vnitra Vít Rakušan například na podzim roku 2020, kdy byl pouze opozičním poslancem, uvedl, že tehdejší nouzový stav je selháním vlády. “Vláda nezvládla trasování, v dostatečném počtu testovat a nezvládla komunikaci. Potom se musíme vracet k instrumentům, které omezují ústavní práva občanů,” uvedl tehdy.

Premiér Fiala byl minulý rok na jaře ještě ostřejší. Podle něj byl tehdy nouzový stav použitý kvůli tomu, že Babišova vláda neměla žádný plán. “Nouzový stav v tuto chvíli slouží vládě jako fíkový list, který má zakrýt, že vláda nemá žádný plán. Zpožďuje se očkování, neobjednávaly se vakcíny tak, jak bylo možné. Nechceme asistovat u podezřelých nákupů, které se v době NS dějí. Proto nouzový stav koalice Spolu nepodpoří,” napsal na svém Twitteru. Na stranickém webu v té době také zdůraznil, že nouzový stav má být výjimečný nástroj, nikoliv setrvalý stav

Ale nebylo to poprvé, současný premiér kritizoval instrument nouzového stavu už dříve. Podle jeho tehdejšího názoru měla vláda mnoho jiných nástrojů, jak koronavirovou krizi řešit. “Nouzový stav nemůže platit nepřetržitě. Nezbytná opatření lze přijímat i bez něj. Proto už další prodloužení nouzového stavu ve Sněmovně nepodpoříme. Vláda má mnoho nástrojů, jak bránit šíření epidemie,” tvrdil například v prosinci 2020.

Nouzový stav během řešení koronavirové krize se nelíbil ani předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové. “Nouzový stav není houska na krámě, jak se vláda tváří. Chtěli jsme tedy, ať je prodloužení dobře odůvodněno. To vláda neudělala a schovala se za fráze,” vysvětlovala tehdy, proč její strana TOP 09 nepodpořila nouzový stav.

A jaká je výsledná bilance? Babišova vláda na přelomu roku 2020 a 2021 vládla v nouzovém stavu 189 dnů v kuse. Fialova vláda bude na konci června na 118 dnech.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x