Arabista Pelikán: Afghánistán je úplně jiná kultura. Tamní ženy litují naše ženy, že musí chodit do práce

afghanska zena
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek23. 8. 2021

Arabista Petr Pelikán, který je odborníkem na Afghánistán a sám jej několikrát navštívil, se stal v posledních dnech vzhledem k událostem v této zemi vyhledávaným hostem několika pořadů. Naposledy navštívil internetový pořad bývalého moderátora Českého rozhlasu.

Petr Pelikán působí jako poradce premiéra Babiše pro oblast migrace a je také bratrem bývalého ministra spravedlnosti Roberta Pelikána. Další zajímavostí je, že je honorárním konzulem Súdánu v České republice.

V rozhovoru s Lubošem Xaverem Veselým v pořadu Xaver Live nabídl poté arabista Pelikán zajímavý pohled do myslí afghánských lidí, která pro nás může být mnohdy i značně nepochopitelná.

Arabista říká, že záběry zděšených lidí z kábulského letiště jsou lokální záležitostí, protože se zde a v dalších městech jedná o jinou vrstvu obyvatel. Myslí si však, že lidé na venkově, kdy Afghánistán je převážně venkovskou zemí, vnímají události posledních dní jinak než právě například v Kábulu.

Pelikán hovoří o Afghánistánu jako o spíše kmenovém území oblastních náčelníků s rodovými vazbami než státu, který by dokázala spravovat jedna centrální vláda – a nebude to prý jinak ani za vlády Tálibánu, protože vliv kmenových vůdců a jejich zvyků zůstane zachován.

Ostatně označení Tálibán prý není přesné. Jedná se podle jeho slov pouze o náš konstrukt, ale uskupení, které se chopilo moci, si samo říká Islámský emirát Afghánistán a tvořit jej mají převážně venkované. O vývoz terorismu ze země nemá obavy, protože se prý jedná spíše o afghánské nacionalisty než expanzivní islamisty.

Každý kmen poté na svém území vládne podle vlastního výkladu islámu, různých místních tradic i pravidel. Co mají Afghánci společného je prý to, že sebe často vidí jako nejlepší na světě a až přehnaně hledí na svou čest. Z toho v této kultuře podle Pelikána pramení někdy i takzvané vraždy ze cti.

Zajímavé bylo, když se debata stočila na téma žen. Evropské ženy nyní litují ženy v Afghánistánu, které s příchodem Tálibánu budou mít z našeho pohledu menší svobodu a práva, a přitom ani netuší, že afghánské ženy mohou litovat zase je. “Tradiční afghánská žena lituje českou ženu, protože musí chodit do práce, neživí ji muž. Musí se o všechno starat a nemá to zlato, které ona dostala ke svatbě. Je pro ně nepředstavitelné, že v té ‘barbarské’ Evropě platí ženy věno muži,” říká arabista Pelikán.

K otázce migrace Pelikán sdělil, že Tálibán lidem podle jeho názoru bránit v odchodu ze země nebude, ale že migrace z Afghánistánu bude pouze z toho důvodu, pokud ji Evropa dovolí.

O islámu jako takovém poté arabista hovoří, že není kompatibilní se západním způsobem života z toho důvodu, protože by měl být neměnný, kdežto v naší kultuře život prochází neustálým vývojem. Zároveň však dodává, že problémy při migraci nevznikají principiálně kvůli islámu, ale spíše všeobecně z důvodu výrazně rozdílného způsobu života.Zdroj: rozhovor s Petrem Pelikánem na Xaver Live

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
150 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Scandaal66
Scandaal66
14 hodin

Takže naše média všemožně líčí,jak jsou ženy v Afghánistánu utlačované, protože nemohou pracovat a ono je to vlastně naopak…jsou spokojené jako želvy..

Jindřiška
Jindřiška
25 dní

Proč je ta země tak chudá, když jim ze zahraniční chodila desítky let podpora ve výši 75% jejich domácího produktu. Proč jim tam nevybudovali továrny, obchody, zemědělství, vybudovat odsolovací zařízení, vodovody, nepodpořili soukromníky aby se sami živili. Proč jim američané dluží 3 miliardy dolarů. Myslím si, že jejich ženy které se za dnes již minulé éry emancipovaly, těžko se jim bude vracet do čtyř stěn. Ano u nás ženy pracují, protože jsou u nás nízké platy ale já sama budu raděj chodit do práce než být zavřená doma, nesmět ven, kývat mužským nápadům, poslouchat… Zlato mám také, určitě ho nemají víc 🙂

Aleš
Aleš
25 dní

Ano, přesně tak, chudáci naše ženy.. Sdílejte, dokud to nesmažou.. 🙂 🙂 🙂

Dáša
Dáša
25 dní

Pan Pelikan to rika, jak to je. Ma pravdu a ze my to vidime jinak – je nas problem,,,,

Jan
Jan
25 dní

Ano… takhle nejak to jejich litovani vypada….

https://www.facebook.com/StealthyFreedom/videos/551339992727608

Kamil
Kamil
25 dní
Reply to  Jan

A na tom videu je snad tradicni afghanska zena z vesnice, o ktere mluvi Pelikan? Uz podle toho vybaveni mistnosti to nebude vesnice urcite, ale tipoval bych Kabul.

Jan
Jan
25 dní
Reply to  Kamil

“Tradiční afghánská žena lituje českou ženu, protože musí chodit do práce, neživí ji muž. Musí se o všechno starat a nemá to zlato, které ona dostala ke svatbě. Je pro ně nepředstavitelné, že v té ‘barbarské’ Evropě platí ženy věno muži,” říká arabista Pelikán.

Kde je slovo vesnice? A kdyz uz tedy to cleneni… a mluvi o “tradicnich zenach” z vesnice, proc nezmini (zrejme netradicni) zeny z Kabulu?

Prosim projdete si par info od “netradicnich” zen z islamskeho prostredi na https://www.mystealthyfreedom.org/
Je tam spousta pribehu. Vetsinou smutnych a pro nas nepochopitelnych. V tom jedinem s Pelikanem souhlasim. Je pro nas tezke pochopit jaka tam ziji z naseho pohledu hovada a jeste tezsi, ze islam neni nabozenstvi v nasem slova smyslu.

Jak moc musi byt silene pro zenu v islamske zemi zjisteni, kdyz o ni nekdo v neislamske zemi prohlasuje, ze je vlastne rada za satek, zakaz jizdy na kole, zakaz samostatneho svobodneho vychazeni, zakaz ucastnit se nekterych verejnych akci jako divak, zakaz zpivani atd atd

Kdyz zeny, ktere nemusi tyto zakazy podstupovat, je obhajuji. Stejne zakazy, za jejiz poruseni ji v jeji vlastni zemi hrozi az fyzicka likvidace.

Nemusime sdilet stejny nazor – jen ukazuji alternativu. Je na kazdem, zda bude za duverihodnejsi zdroj informaci povazovat vypovedi zen, kterym hrozi fyzicka likvidace ve spolecnosti, ve ktere ziji nebo vypoved muslima, jemuz jeho vira takoveto spolecenske standardy ospravedlnuje.

Kamil
Kamil
25 dní
Reply to  Jan

Je videt, ze jste ten rozhovor vubec nevidel a mozna ani necetl tento clanek, protoze:

“Arabista říká, že záběry zděšených lidí z kábulského letiště jsou lokální záležitostí, protože se zde a v dalších městech jedná o jinou vrstvu obyvatel. Myslí si však, že lidé na venkově, kdy Afghánistán je převážně venkovskou zemí, vnímají události posledních dní jinak než právě například v Kábulu.”

Takze v Kabulu zije logicka jina spolecenska vrstva lidi nez na vesnici – uplne stejne jako ziji rozdilne smyslejici a odlisne zijici lide u nas na vesnici a v Praze (videt je to napr. ve volbach).

Tradicni zena vychazi ze slova tradice. Kde se dodrzuji i v Cesku nejvice tradice? No na venkove, logicky.

Problemem pak je, ze v Afghanistanu je z mest tak akorat obrovskej Kabul se 4 milionama obyvatel, ale pak uz je jen par nekolika statisticovych mensich mest. Cela zeme ma cca 39 milionu obyvatel, takze Kabul tvori jen cca 10 % obyvatel, vetsina zeme jsou vesnice – a tam ziji prave ty tradicni zeny.

Jinak co pisete, tak opet vychazi z nepochopeni cele situace. Vy se na to divate ze sveho pohledu. Tradicni afghanska zena na vesnici muze byt spokojena se svou roli a zivotem – tvrdit opak nemuzete. Stastne dokazou byt i kmeny v dzungli, ktere si ziji podle svych tradic. Je to proste jina kultura.

Jan
Jan
25 dní
Reply to  Kamil

Je videt, ze jste zadny z tech clanku a videi, co jsem Vam zde poslal nevidel a mozna ani necetl, protoze:
Kdyz to shrnu. Dle Vas jsem nepochopil, ze tradicni afghanska zena na vesnici je spokojena se svou roli a zivotem? A vlastne problem s islamem ma cca 10% zen? Predevsim pak tech, ktere maji pristup k internetu a tvorbe videi, ze? Znate kmen v dzungli, ve kterem otec zabije ze cti svoji vlastni dceru sekyrou jen proto, ze prisla pozde v noci domu? Jmenovala se Reyhaneh Ameri a byla z vesnice… Dle Vas tradicni zena.

Opravdu moc by mne zajimalo, co by Vam na Vase argumenty o nepochopeni rekla tato zena:

https://www.facebook.com/watch/?v=4817613701586139

nebo tato zena:
https://www.facebook.com/watch/?v=551339992727608

nebo tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=237288998398741

nebo tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=826342194913503

tato:
https://www.facebook.com/watch/?v=799071624118534
….

A jak byste temto zenam, rekl do oci Vy, ze nechapou spokojenost tradicnich zen z jine spolecenske vrstvy na venkove s jejich zivotem… Myslim, ze pojem tradicni afghanska zena by slysely od Vas poprve ve svem zivote…

Preji Vam hezky den a dekuji za vymenu nazoru.

Kamil
Kamil
25 dní
Reply to  Jan

Zena z toho prvniho videa je z Kabulu, sama to i rika. A o zenach z Kabulu jsem nemluvil ani ja, ani Pelikan. Takze se doucte prosim prvne zemepis. Rec byla o tradicnich zenach na vesnicich. Kabul se 4 miliony obyvatel neni vesnice.

Snad jiz chapete pointu.

Jan
Jan
25 dní
Reply to  Kamil

To je jak u blbych na dvorecku. Reyhaneh Ameri BYLA z vesnice. Dle vaseho tvrzeni to byla tradicni zena z TRADICNI islamske rodiny. A to ji prave stalo zivot! Tak jako spoustu jinych TRADICNICH zen! Uz chapete tu pointu Vy?? Ono jaksi ty zensky z vesnice moc prilezitosti posilat videa na internet nemaji.

Prosim nechme toho. Necekam, ze zmenite nazor a predpokladam, ze ani Vy neverite tomu, ze dokazete pohnout tim mym. At si nahodny ctenar z nasi diskuze vezme, co potrebuje. Hodne stesti do zivota.

Jan
Jan
7 dní
Reply to  Kamil

Toto je zprava od zen z islamskeho sveta pro Vas a Vam podobne… Treba jednou pochopite

https://www.facebook.com/StealthyFreedom/photos/a.859102224103873/5022232941124093

Anna
Anna
16 dní
Reply to  Jan

Jane, je hezké jak se žen zastáváte, ale opravdu se na jejich svět díváte “oknem své kultury”. Když se bavíte i se vzdělanými muslimskými ženami (třeba výměnné programy VŠ) nebo i se ženami v různých islámských státech, ony by většinou nechtěly žít jako my. Chtěly žít podle jejich zvyklostí. A vyprávěly rodinné situace, že ta jejich verze života (způsob života v islámu), je ta jedinná správná. Asi vám to zní divně, mě to za studií taky přišlo divné. V podstatě já je chtěla přesvědčit na evropské myšlení, ony mě na islámské. Pochopila jsem až časem, po letech. Ty slečny z VŠ jsou dnes o 20 let starší a naše životy porovnáváme stále. A už je chápu. ŽIJ A NECH ŽÍT. Náš způsob života není ten nejlepší, který bychom měli někomu nutit i proti jeho vůli. Vaše odkazy jsem neviděla, ale asi jsou o vraždách ze cti. Ano, jsou hrozné. A ano, dokonce je často naplánují a někdy i provedou ženy, a není to malé procento. Svět žen je často sám o sobě zákeřný a ženy častěji než muži hlídají muslimský svět cnosti. A ubližují si navzájem. Je v tom mnoho nepochopitelného. Obrátím list na Evropu. Co se týče života, jako evropské ženy jsme opravdu chudáci. V rámci emancipace a sebedokonalosti jsme se dobrovolně uvázaly k 8 hod pracovní době, následné práci v domácnosti, staráme se naplno o děti i o staré rodiče, pracujeme do úmoru do 65 let ( a bude ti víc). A padáme z toho na ústa, žijeme v permanentním stresu a jsme z toho nemocné – a zároveň si tleskáme jaké jsme skvělé a přesvědčujeme ostatní národy, že jedině toto je správný život. Odevzdáme státu nadšeně a s radostí 48% + 21% procent svých příjmů na daních a chováme se tak, jako bychom měli právo říkat ostatním jak mají žít. Opravdu jsme tak dobří a chytří a máme to tak skvěle vymyšlené, že máme právo říkat ostatním co je PRO NĚ nejlepší?

Jan
Jan
16 dní
Reply to  Anna

Ja zase na studiich potkal pouze muslimske muze. NIKOLI zeny. Zajimave ze? A jeste zajimavejsi, ze zde ti muslimove jedli veprove a pili alkohol atd, ale doma by si to NEDOVOLILI. Chodili s divkami, ktere cim vyzyvaveji byly oblecene, tim lepe. Ty same divky, ktere by ve sve zemi nutili byt zahalene. Jestli si nektere zeny v islamskem svete (ne muslimky v evrope) – dle Vaseho nazoru – ziji tak bajecne a nevadi jim jak se k nim spolecnost a muzi chovaji OK. Souhlasim s Vami ze jsou a neni jich malo. Ja budu ale nadale hajit prava tech druhych zen, ktere to tak neciti i kdyz na nesmyslne diskuzi pod bezvyznamnym rozhovorem.
Humorne mi prijde, jak uz me tu nekdo presvedcoval, ze jde hlavne o tradicni zeny z vesnice, kterym islamsky svet tak uzasne vyhovuje… a tem vzdelanym z Kabulu se to nelibi. Asi jsou malo tradicni. Ted mi zase pisete Vy, ze ty vzdelane jsou ty, ktere jsou z toho vseho nadsene… Nejdriv si to vsechno nejak ujasnete mili oponenti…
Kde se kruci tedy porad berou ty protestujici zeny, ktere by s Vama nesouhlasily??? 🙂
Mimochodem nerikam ostatnim, co je pro ne nejlepsi, ja si dovolim tvrdit, ze nazory Pelikana a Vase jsou paskvil.

Tady ta hrstka zen, ktere by daly mozna hodne za pouhy zlomek ze zpusobu Vaseho zivota, za ktery Vase predchudkyne tak moc bojovaly a ktereho si moc nevazite a nejspis o nej zase prijdete:

https://www.novinky.cz/zahranicni/blizky-a-stredni-vychod/clanek/afghanske-zeny-v-kabulu-demonstrovaly-za-sva-prava-talibove-na-ne-prisli-s-bicem-40371033

A pro pobaveni zde ukazka, toho uzasneho systemu

https://www.mystealthyfreedom.org/iranian-tv-cuts-away-from-live-man-utd-spurs-game-because-of-woman-referee/

Dáša
Dáša
25 dní
Reply to  Jan

Lide, kteri tomu vubec nerozumi a vubec se nedovedou vcitit do tech lidi tam – mohou mit podobne nazory, jako jsou ty vase,,,, a problem je na svete – nepochopeni rozdilnych kultur,, ach jo,,,,

Jan
Jan
25 dní
Reply to  Dáša

Zajimave. Ja jen papouskuju informace z autentickych videi, zen zijicich v islamskem svete. Da se pochopit jinak nez zverstvo zavrazdeni vlastni dcery ze cti ve zvracene vire, protoze prisla pozde v noci domu? Divka z vesnice. “Tradicni zena”. Jmenovala se Reyhaneh Ameri. Neznam kmen v dzungli, kde by kdokoli neco stejneho udelal. Skoda, ze ty zeny “tomu zrejme take nerozumi” a neuvedomuji si jake stesti vlastne maji, ze nemusi do prace.

Obrazne receno: kdyz se nekdo narodi s postizenim a nevidi, skonci jako slepec. Neznamena to, ze neni stastny ve svem zivote a neni za nej vdecny. A ted si predstavte, ze mu muzete poskytnout zrak, ktery nikdy nemel a ani nezna. Ale ne. Vy reknete, on je stastny tak, jak je. Nezada od zivota vice. On vlastne ani nevi, co zadat smi .

Anna
Anna
16 dní
Reply to  Jan

Otázka je, jestli bude se zrakem štastný. Může se stát, že přijde, nešťastný a zoufalý, že byl štastný za svůj život slepce a vy jste mu dal dar, který je ale prokletím. Protože v novém světe se zrakem žít neumí a do starého života slepce se vrátit nemůže. (když se zamyslíte, je to neštěští, a jestli vám to něco evokuje – tak ano, jsou za tím příběhy)

Jan
Jan
7 dní
Reply to  Anna

Toto je zprava od zen z islamskeho sveta pro Vas, zenu ze sveta zapadniho. Jen preposilam. Snad je to pochopitelne i pro Vas. https://www.facebook.com/StealthyFreedom/photos/a.859102224103873/5022232941124093

Jan upravil komentář před 7 dní
Václav
Václav
25 dní

Hlavně jich sem hodně přivezte abychom je tedy mohli živit. Do práce je asi tedy jen tak nedostaneme!

Marcela
Marcela
25 dní

Raději chodit do práce, než být míň než hadr na podlahu, v primitivní a násilnické “společnosti”.

Petr
Petr
25 dní

Já bych to zhodnotil asi takto.Blázen Pelikán má strach z emancipovaných žen a vzhlíží se v tom, že ženy v islámských zemích, musí své muže poslouchat.Je i možné, řeknu to lidově,dostal už od některých přes hubu.Bylo to ale asi málo, potřeboval by dostávat denně.

Silvia
Silvia
25 dní

No tak vidíte to, a ja zase nechápu ty jejich slepice, sedí doma na zadku, nic nedělají, přežírají se, atd a vůbec, tam kámen …. cihlu, hnussss, a jejich mentalita, tu taky svět nechápe, tak co tady kdo mele o tom že normální žena pracuje.

Silvia upravil komentář před 25 dní
Dáša
Dáša
25 dní
Reply to  Silvia

Mela jste asi na mysli – ze jejich mentalitu náš, evropsky svet nechape, ze? (Ono to plati i obracene – nasi evropskou mentalitu, danou nasi kulturou – nechapou zase oni,,, myslim jejich naprosta vetsina,,,)

Martin
Martin
25 dní

Oni sice to zlato a věno třeba mají, ale k čemu jim to je jak se říká do hrobu si to nevezmete a navíc bez chlapa nemůžou nic, nemůžou nakupovat, nemůžou jít ani ven musí pořád chodit zahalené jinak je zmlátí nebo i zabijou. Pokud se rozvedou vzbudí opovržení a nějaký výběr chlapa u nich taky není.

Alík
Alík
26 dní

V druhém článku jsem četl o tom, že v Kábulu to bylo celkem přijatelné, tak jsem zvědav zda nastane změna z jejich řad. To je pro svět dost důležité jinak budou emigrovat. Ideální je zůstat a budovat svůj domov. Docela mě překvapilo, že poměrně veliké město, jako je Kábul nemá zavedenou kanalizaci opravdu v 21století fakt síla. Základní věci jim chybí, což je otázka, jak se k tomu postaví. Američani a spojenci jim ukázali za těch 20 let ,že se dá žít i jinak než pod rouškou nějakého středověkého učení, kterému se říká v Evropě teror. Uvidíme časem zda zvítězí rozum nebo se rozhodnou pro tvrdý islám v podobě Tálibánu a jejich opatření které je v rozporu s lidskostí. Pan Pelikán jako odborník na islám tomu moc nevěří . No čas ukáže, jak je to stou jejich hrdostí. Pokud budou čekat dlouho bude to pro ně složitější Tálibán si bude upevnovat pozici čím dál více.

Arnulf
Arnulf
26 dní

Nelze srovnávat , je to zcela jiná civilizace. Kulturní rozdíl života v současném Afganistanu od současného života v naší euroatlantické civilizaci je stejný jako srovnávat se s naším středověkem. i když současní Afgánci, mentálně žijící ve středověku, jsou proti tomu navíc vybaveni někteými technickými vymoženostmi našeho moderního světa, jako dopravními prostředky a třeba i kalašnikovy.

Pavlína
Pavlína
26 dní

Tak afgánské ženy litují evropské ženy, že musí pracovat. Myslím, že afgánští muži to mají trochu podobně – litují ostatní muže, že za ně musí bojovat, pracovat a vůbec dělat samé nepopulární věci. Mě ten národ přijde celkově líný a zvyklý spoléhat na někoho – jedno, koho. A když to něco nedostanou, tak se hrozně litují. Nechci to zjednodušovat, momentální situaci jim opravdu nepřeji, ale neměli by přiložit ruku k dílu především oni sami?

Denda
Denda
23 dní
Reply to  Pavlína

Taky to tak vidím. V Británii dokonce mladí, zdraví Afgánci, kteří utekli od svých rodin, demonstrovali za to, aby bylo Afgáncům pomoženo, ale sami za své bojovat nepůjdou …to ať umírají za ně jiní. MMch. ty kluky, kteří se pak k ženám chovají hůře než k dobytku, vychovávají právě ty ženy. Tak tady je asi něco špatně. Prostě musí začít sami u sebe jestli chtějí nějakou změnu. Jinak ať si žijí po svém, ale na svém území. V žádném případě nemíchat naprosto odlišné kultury. Nikdy to nebude fungovat.

Anna
Anna
16 dní
Reply to  Denda

Přesně tak! Každé slovo vytesat!
Změna musí přijít od nich, ze spoda, import demokracie se nezdařil nikde. A takto rozdílné kultury, jako je evropská a muslimská, rozhodně nemíchat. Je to předcházení problému tak, že ho nevytvoříme.

Rosťa
Rosťa
26 dní

Twl to je odborník z Leninsko-Marxistického institutu?

Mirek
Mirek
25 dní
Reply to  Rosťa

Ne, to je odborník co je arabista a muslim a evidentně toho ví o islámu a Afghanistánu asi tak miliardkrát více než ti blbečci zpoza oceánu a nebo české kotliny, kteří utopili v Afghanistánu za 20 let přes bilion USD, přišli o pár tisíc vojáků, podporovali neskutečně zkorumpovanou vládu, která evidentně neměla podporu obyvatel, když se zhroutila jako domeček z karet, vyzbrojili tam300 tisíc vojáků, kteří odmítli proti Talibanu bojovat a jejichž západní vyzbroje včetně amerických vrtulníku, stovek bojových vozidel a spousty dalšího vojenského materiálu ukořistil Talibán. 20 let západní vlády v Afghanistánu, aby se k moci zase vrátil Talibán. To je hodně ubohý výsledek západu. Kdyby západ více naslouchal lidem jako pan Pelikán, nemusel v Afghanistánu a nebo i v dalších zemích jako je třeba Irák, Sýrie a nebo Libye způsobit tolik občanských válek a takovou katastrofu. Bohužel západní politici jsou sebestřední, trpí pocitem vlastní neomylnosti a velikášství a pocitem, že musí spasit celý svět a žijí v pomýlené představě, že se lidí v zemích jako je Afghanistán jen třepou na to, aby tam měli západní demokracii. No, jak se ukázalo, není tomu tak.

Lenka
Lenka
26 dní

pan Pelikán konvertoval k islámu a tento jeho rozhovor je jeho džihád

Radomír
Radomír
26 dní

Nelituji je jen afghánské ženy ,ale i čeští muži . 😄

Josef Pavlík
Josef Pavlík
26 dní

Češi 21 let nadávali na vstup spojeneckých vojsk ale sami se v Afghánistánu od roku 2002 podíleli na podobném vstupu v cizí zemi po boku armád NATO.

Libuše
Libuše
26 dní

Kmenové uspořádání bylo na našem území v době, kdy tady žili Vršovci, Slavníkovci, Pšované, Charvati, Přemyslovci, Doudlebi. To bylo ještě před křesťanstvím. Každý kmen měl svá pravidla soužití, kde rozhodoval o všem patriarcha. Od dnešních venkovských Afgánců se lišili jen tím, že neměli ještě společné náboženství, kalašnikovy AK47, mobily a nepěstovali makovice. A kam to dotáhli.

Jarda
Jarda
26 dní
Reply to  Libuše

A o tom to je, jak vypráví např. Pelikán…

“Islám není kompatibilní se západním způsobem života z toho důvodu, protože by měl být neměnný, kdežto v naší kultuře život prochází neustálým vývojem.”

Takže islám je jeden brzdící prvek…

A do toho se samozřejmě pletou ještě další věci jako afgánské zvyky a také hrdost tradičních afgánců, kteří si myslí, že tak jak žili jejich předci je to úplně nejlepší na světě a tím se vlastně aktivně brání jakémukoliv většímu pokroku.

Prostě naprosto jiná kultura, proti které osobně nic nemám. Ale neměli bychom ji určitě dovážet do Evropy, natož pak do Česka.

JARDA
JARDA
26 dní
Reply to  Libuše

Souhlas. Jen musíte to, že tehdy šlo o Arabské kmeny oddělit . Byli ale vzdělaní a teprve po Mohamedovi a jeho Koránu došlo k radikální islamizaci, a jejich totálnímu zbídačen

Mirek
Mirek
25 dní
Reply to  JARDA

No, tak ani před Mohamedem nebyli Arabové zrovna moc vzdělaní a ta vzdělanost k níž přišli díky výbojům při exportu islámu přišli na dobytých územích díky konvertitům k islámu jaksi skončila s těmi výboji. Pokud by dnes západ nevyprojektoval a nepostavil v arabsko muslimských zemích v Perském zálivu téměř vše, tak by tam asi nadále žili jako ve středověku. Takže dnes sice žijí v luxusu, ale díky islámu jsou stejně muslimové stále mentálně ve středověku.

Libuše
Libuše
25 dní
Reply to  JARDA

Ještě k tomu Afganistánu. V 50. a 60. letech tam začala civilizace za účasti tehdejšího SSSR. R.1961 vzniklo letiště Bagram a za pár let mezinárodní letiště v Kábulu. Byly postaveny výkonné vodní elektrárny v Naglu a Poli-Chumri. Všechny silnice a mosty, včetně tunelů (silnici Salang s opevněným tunelem vybudovali stavitelé moskevského metra.) Pro přípravu profesionálů r.1963 postavena polytechnická univerzita ( s fakultami geologická, stavební,elektromechanická ), jediná v zemi. Vznikly rozsáhlé rezidenční čtvrti, nemocnice, mateřské školy i meteorologické stanice. Rusové si na oplátku brali levný plyn a nerosty. Do doby, kdy vznikla r. 1979 operace Cyklon, kdy USA a Saudská Arábie masivně financovaly a vyzbrojovaly odboj mudžahedínů i zahraničních dobrovolníků z celého islámského světa ( mezi nimi byl Usáma bin Ládín.) To jsou historická fakta. Zbývá dohledat, co tam vybudovaly USA za podpory NATO za 20let invaze.

dawe
dawe
25 dní
Reply to  Libuše

demokracii 😀 😀

Feri
Feri
26 dní

Pan Pelikán trochu mlží, nezdá se vám?

Mirek
Mirek
25 dní
Reply to  Feri

V čem mlží? Já ten rozhovor s ním na Reflexu slyšel a naopak to má v hlavě velmi srovnané a logicky srovnané. A přesně i zdůvodňuje proč bychom neměli afghánské uprchlíky do Evropy a našeho kuturního prostředí brát.

vladimír vesecký
vladimír vesecký
26 dní

Ta na té úvodní fotce vypadá jako Geislerová, nebude to nějaká fotomontáž, aby nás Evropany dotlačily ty Afghošky k nějakému změkčilému soucitu ?!?

Aleš P.
Aleš P.
26 dní

To se nedá číst:-(
Okamžitě uzavřít neprodyšně hranice a všechny ty šťastné lidi vracet domů. Oni vlastně k nám neutíkají. Oni nám přišli vyprávět jak se mají dobře.

Rosťa
Rosťa
26 dní
Reply to  Aleš P.

Přesně,ten je zralý na výměnu.

Alena
Alena
26 dní

Pan Pelikán jistě ví, co mluví. I v jiných zemích _ např. v Turecku, Egyptě, Iráku aj. muslimky litují nás Češky, jak máme těžký život. A když slyší, že v některých zemích se od nevěsty očekává věno, tak omdlévají.

vonSpeck
vonSpeck
26 dní

nejak nevim proc by jsme meli srovnavat uroven zivota tady a ve stepi kde nic neni, az budou mit uroven jakou udelal Kadafi v Lybii tak budu otevreny diskuzi

Liba
Liba
26 dní

Afgánky sice můžou nechodit do práce, ale pak si musí občas nechat nasázet klackem přes záda od svého primitivního manžela. Holt něco za něco.

Martin Klein
Martin Klein
26 dní

Správně, naše ženské, nejen samoživitelky, musejí časně ráno vstávat a dojíždět daleko do měst, třeba na čtyři směny do fabrik a tam uklízet či dávat kartóny do strojů. A nebo si vydělávat prostitucí nebo pornografií. To proto, aby si vydělaly či přispěly na přemrštěné drahé nájmy a ceny energie a také naší/francouzské vody.

Martin
Martin
26 dní

Pokud je Pelikán muslim, tak nám může dle jeho náboženství také věšet bulíky na nos.

Lenka
Lenka
26 dní
Reply to  Martin

pan Pelikán kope za Taliban, je součástí džihádu

Monika M.
Monika M.
26 dní

Je smutné, že v Turecku (a Řecku) už to pochopili, jen my pořád ještě ne. nás zachrání jen vysoká zeď, kterou nikdo nepřeleze.

anna
anna
26 dní

Pan Pelikán má opravdu pravdu. Život v muslimských zemích i u nás má svá specifika. U nás to je udělat školu a jít pracovat. U nich to je trocha vzdělání, vdát se a starat se o rodinu. Žena opravdu při sňatku dostává od nastávajícího věno (obvykle zlato a i v chudých oblastech se pohybuje v hodnotě v řádech statisíců korun) . Nezřídka si na tuto platbu za nevěstu vydělávají v Evropě. Mladé ženy z těchto zemí život v Evropě trochu závidí, ale tak okolo 35 roku je představa, že by měly chodit do zaměstnání, naprosto děsí a život, kde je o ně postaráno, vítají. Když jsme srovnávaly život evropský a v muslimské zemi, v každé je něco dobrého, něco špatného. Co jsem napsala je zjednodušené, je to na mnoho hodin povídání, ale Pelikán ve více slovech má pravdu. p.s. studovala jsem Karlovu univerzitu, specializace na Blízký východ. Nechte je tam a my zůstaňme zde. Vyhneme se nevyhnutelným konfliktům a bude dobře všem.

JARDA
JARDA
26 dní

Kdysi Mohamed napsal Korán a použil mnohé z křesťanských myšlenek. Leč, nebylo možné vše aplikovat na Arabský národ , který má jiné zvyky po tisíciletí Arabové byli vždy líní a práce jim nic neříkala. Příroda jim dala vše a tak nebylo třeba snažení. Protože bylo třeba přesvědčit všechny , tak do Koránu zakomponoval i to, že přesvědčovat je třeba nejen slovem , ale i mečem.
Dnes jim zůstal ten meč a ta lenost.
To že někteří, kteří studovali v Evropě jsou vzdělaní ale neznamená , že přestali být Islamisty , a vzdělání používají jen ve svůj prospěch.Ostatně všichni prezidenti které Afganistan měl, nakonec utekli se státními penězi, veškerou pomoc rozkradli.
Ostatně evoluční vývoj nepřeskočíš. Revoluce , kterou přináší USA , jen zhoršuje situaci , viz Arabské jaro a další. Vývoz demokracie opět lépe vyzbrojil , a to již po druhé, , Afgánské nevzdělané hordy , které nepřestanou, dle jejich prohlášení, až islám zvítězí a bude zavedeno právo šaria. v celém světě.
Jak řek Ježíš. Přijdou padlí andělé, a svět bude v plamenech.

Miroslav Štrop
Miroslav Štrop
26 dní
Reply to  JARDA

Afghánci nejsou Arabové, stejně jako Araby nejsou například Pákistánci, Íránci (Peršané) nebo Turci, severní Súdánci a Ujguři, přestože jsou muslimy. Vaše představa, že příroda dala Arabům vše, takže se údajně nemusejí snažit pracovat, neodpovídá realitě, protože většinu arabského světa tvoří nemilosrdná poušť. Ale jinak s vámi souhlasím, pokud jde o váš názor, že islámské učení deformuje lidské myšlení a že i většina vzdělaných muslimů nepřestává věřit v džihád, v právo šaría a v dekadentnost Západu.

Fr.Zákostelský
Fr.Zákostelský
26 dní

Bylo by hezké vidět pana arabistu Pelikána jako manželku chudého muslima,těch je samozřejmě většina.

Jarda HK
Jarda HK
26 dní

Pan arabista ve službách A.Babiše by se měl občas podívat také na TV a sledovat co se děje na letišti v Kábulu. To, že je islám úplně jiná kultura a tzv. “nekompatibilní” s tou naší je jistě pravda, ale ta jeho představa, že tím pro demokraticky a po stejném právu s muži mají afgánské ženy jednou pro vždy utrum mně od pana arabisty připadá jako kdyby on byl muslim ve službách naší vlády. Naše vláda by se hlavně ne z pohodlnosti neměla uzavírat do představ arabisty, který jí nejvíce vyhovuje svými názory na Afganistán pod vedením Talibánců.

Milda
Milda
26 dní
Reply to  Jarda HK

On ale mluví o tradiční afgánské ženě. což je venkovanka a kterých je v zemi drtivá většina. Naopak i říká, že chápe, proč ti z Kábulu chtějí odejít, protože to je jiná společenská vrstva. Takže jste nepochopil podstatu.

Jarda HK
Jarda HK
26 dní
Reply to  Milda

Domnívám se, že z mého příspěvku vyplývá, že jsem psal o ženách, které mají s nastolovaným systémem šaria vážný problém,

Milda
Milda
26 dní
Reply to  Jarda HK

No a to jsou ty ženy z Kábulu převážně a o kterých i on říkal, že odsud budou chtít odejít, protože jsou jinou vrstvou než zbytek Afghánistánu. Jinak nedělejte si iluze, i když tam byli Američani, tak šária v nějaké míře vládla i tak celou dobu v těch venkovských oblastech.

Mirek
Mirek
25 dní
Reply to  Jarda HK

Milý pane, to, co se děje na letišti v Kábulu nerepreprezentuje ani celý Kábul a už vůbec ne celý Afghanistán. Kábul má 4,4 milionu obyvatel. A pokud má Taliban cca. 100 tisíc mužů ve zbrani a má ovládnout celý Afghanistán, kolik asi tak mohl vyčlenit vojáků na ovládnutí Kábulu? 10 tisíc, 20 tisíc, 30 tisíc? 40 tisíc? Pokud by většina obyvatel Kábulu měla z Talibanu tak velké obavy, tak by se mu postavila na odpor a Talibán by tak lehce Kábul neovládnul. Ale většině obyvatel Kábulu a celého Afghnistánu evidentně více vadila západem podporovaná a naprosto zkorumpovaná a neschopná vláda. I komunista Nadžibulláh se po odchodů Rusů udržel ještě 3 roky. Západem podporovaná vláda a 300 tisícová armáda se zhroutily během dvou týdnů. A ještě před odchodem Američanů. To o něčem svědčí, že?

Michal
Michal
26 dní

No české ženy by jistě s afghánskými rády měnily. To zlato věnem a výživa od manžela je k nezaplacení 😁👍

jarin
jarin
26 dní

Pane arabisto Pelikáne,můj malý knírač je oproti Vám jaderný fyzik !!!

Martin
Martin
26 dní
Reply to  jarin

Vážený pane.Pan Pelikán je jeden z nejvzdělanějších lidí které jsem kdy potkal…

Lenka
Lenka
26 dní
Reply to  Martin

a jako praktikující muslim může nám, nevěřícím lhát. Kope za Taliban a tohle je jeho soukromý džihád

Blažej
Blažej
26 dní

Stačí se podívat na vizáž invazistů. Jsou to mladí lidé oblečení do značkových oděvů. Nejsou vyzáblí, nýbrž dobře živení. V článku je klíčová věta, že Afghové jsou převážně nacionalisti (já bych řekl že hrdí vlastenci), a ti zůstanou doma. Že prchají kolaboranti? Tomu se těžko lze divit. O póvlu jsem i v prvních třech větách.

Filip Navrátil
Filip Navrátil
26 dní

No, třeba je to kvůli tomu, že jim dosud nikdo nevysvětlil rozdíl mezi termínem musím-můžu.

HONKEN
HONKEN
27 dní

“Tamní ženy litují naše ženy, že musí chodit do práce”. Patrně proto, že nikdy nepoznaly to, co znamená být, svobodným člověkem 😪.

Jarda
Jarda
26 dní
Reply to  HONKEN

A to se vylučuje s tím, že třeba i tak mohou být šťastné? Vy se prostě na to díváte zcela špatně… pouze ze svého vlastního pohledu. I kmeny žijící někde v džungli mohou být šťastné.

Proč my a západ všeobecně pořád máme tu potřebu říkat ostatním, jak by měli žít? Jak je to jedině správné? Že musí žít stejně jako my?

Vladimír M.
Vladimír M.
27 dní

Afghánka dostane od muže zlato, naše vstupuje do manželství se vzděláním, které jí umožnili rodiče. To vzdělání jí už nikdy nikdo nevezme. A má cenu mnohem větší než to zlato.

Daniel
Daniel
27 dní
Reply to  Vladimír M.

No jo, ale polovina manzelstvi skonci a z zen jsou single matky samozivitelky, ktere de facto zivi stat, protoze samy to neutahnou. … Domnivam se tedy, ze postoj Talibanu jakoz i muzu obecne v tech zemedelskych oblastech Afghanistanu je ryze prakticky. Vzdelane zeny znamenaji schopnost uzivit se sama a tedy castejsi rozvody. Coz je obzvlaste v zemedelskych oblastech obrovsky problem: rozvedene, rozvracene rodiny-kdo se pak postara o pole, domacnost, stare rodice pokud je rodina rozvracena? Praci na poli nikdo neudela, Socialni davky neexistuji a neexistuji ani starobni duchody pro prestarle rodice, ktere musi v podstate zivit syn s rodinou. Myslim, ze Afghanistan se desi jakychkoliv spolecenskych zmen, protoze kdyz se podiva do sousedniho Iranu, tak vidi prave obrovskou miru rozvodovosti, ktera uz zacina pronikat i na venkov. Vzpominam si na sve detstvi, kdy jeste v 80.letech byla rozvedena zena na ceskem venkove vzacnost a takova zena mela prisernou povest….. Je to velmi slozita situace a rozhodne ty divky z venkova, ktere by chtely studovat, necim se stat a uspet a zaridit si zivot po svem musi citit obrovskou nespravedlnost, pokud jim to neni umozneno. O co horsi to bude pro divky a zeny ve mestech, ktere si na to jiz pomalu zacaly zvykat obzvlaste ty z chudsich pomeru. MBohate rodiny z vysoke afghanske spolecnosti jsou samozrejme uplne jiny svet. Svym dceram zaridi soukrome vzdelani, pripadne studium na zahranicnich univerzitach a nakonec i zahranicni uspesne manzele z rad Afghancu v exilu.

Jana
Jana
26 dní
Reply to  Daniel

Rozvedené žena měla příšernou pověst? A co rozvedený muž třeba alkoholik?

Jana
Jana
26 dní
Reply to  Daniel

Roozvedená žena na českém venkově měla příšernou pověst proto,že tu pověst o ní,a mnohdy vymyšlenou pověst,o ní rozšířili silně katolicky založení lidé.A s nimi má mnoho lidí velmi špatné zkušenosti.

nováková
nováková
26 dní
Reply to  Daniel

Ženy sice vstupují do manželství se vzděláním,ale s návyky rodiny,kde vyrostly.Příklady táhnou.

dacan.strom
dacan.strom
26 dní
Reply to  Daniel

Neznám moc rozvedených žen, které se samy starají o děti, ale znám mraky “samoživitelek”, co žijí na hromádce, protože je to výhodné.
Co asi pěstují na Kábulských, nebo Kandahárských polích?
Vzdělání žen tam začíná a končí u výkladu koránu, ani si ho nepřečtou.

Šárka
Šárka
26 dní
Reply to  Daniel

Jděte už do háje s těmi řečmi, že samoživitelky živí stát! To je úplná kravina. Aby samoživitelka dosáhla na nějaký příspěvek, musela by mít naprosto nuzný plat. S normálním platem, tedy od 25.000,- hrubého, na žádné dávky nikdo nedosáhne, vy mysliteli. A jestli je nucena pracovat někde za míň, je to už nedůstojné a ostuda tohoto státu, že to nechal dojít tak daleko.
Přestaňte už opakovat lži, že samoživitelky živí stát. Neživí. Bílé samoživitelky určitě ne, jiné etnikum neřeším. Nemontujte se do věcí, o kterých nic nevíte, zato žvanit o nich umíte fest.

Ivana Otýsová
Ivana Otýsová
26 dní
Reply to  Daniel

Myslíte, že samozivitelky živí stát? Mnohé nemají ani přídavky na deti, protože sociální pomoc “je cílená” na ty údajně nejvíc postižené. Oni mají třeba 5 tis. na každé dítě, příspěvek na bydlení, tudíž bydlí zdarma a základní pomoc cca 3-4 tis. Takže někdy vidím vystoupit početnou “úplnou” rodinu, která zřejmě vstala a cca na jedenáctou míří do McDonalda.

JARDA
JARDA
26 dní
Reply to  Vladimír M.

Naprostý souhlas. Nemám rád feministka , ale i ty zajišťují svým vzděláním , vzdělání dětem a posunují tím rozvoj a úroveň v celé Evropě. Důkazem je naprostá nevzdělanost většiny islámských národů ať v Asii, i v Africe.
Kdysi dali Arabové světu matematiku a číslice . Dnes zislamizovaní Arabové dávají jen války . Jinak nic. Dnes by chtěli , aby je Ta vzdělaná část světa živila , a oni měli jen pohodlný život.
Zlato nosí jen na rukou ale ostatní svět z něho vyrábí elektroniku a mnoho dalšího, co nás vyneslo do vesmíru.

Anna
Anna
16 dní
Reply to  JARDA

S dovolením, nechci prudit, ale “arabské” číslice dali světu Indové. A arabští učenci se tím ani nijak netajili, ale Evropa tomuto typu začala říkat “arabské číslice”.

hana
hana
27 dní

Já si myslím, že hlavně ať se necpou k nám do Evropy, tím míním ty mladý líný mužský, které vidíme jak se sem dostávají ilegálně a pak taky ty, kteří zneužívají situace a snaží se dostat do letadel v Kábulu.

karel
karel
27 dní

Chtějí si tam žít v poklidu a nikam nechvátat. To jen mi, západní civilizace, se ženeme jak blázni do záhuby. Kdyby jsme neměli zálusk na ty jejich nerosty, tak by jsme o nich ani nevěděli a oni o nás.

Král Agrimonrix
Král Agrimonrix
26 dní
Reply to  karel

Pane Karle, pokud se chcete i nadále počítat do západní civilizace, naučte se psát správně svou rodnou řečí 🙂

Tutuna
Tutuna
27 dní

Co je moc to je moc ! at si každej dělá co che ale ty ……. zbraně at už neexistujou !! celá planeta je jinak uplně bezmozku doufám že celé lidstvo zjine než aby zničil vesmír!!!!!!!!!!!!!!!! :_(

Best
Best
27 dní

Evropská kultura je zcela odlišná od té islámské. Nelze je kombinovat. Nechme muslimy žit podle jejich zvyklostí, ale dbejme, aby podle těch svých zvyklostí žili v jejich domovských zemích.

Standa
Standa
27 dní

Je to jiná kultura tak taky jiné zvyky ,není všechno západní dobrý .Proto nevidím důvod je proste tahat do Evropy ať jdou do jiné země se stejnou kulturou a vyznání.

nováková
nováková
26 dní
Reply to  Standa

Tam nebude tak snadný život.

Lenka
Lenka
27 dní

a s kolika ženamí v Aghánistánu pan Pelikán mluvil? S žádnou, v muslimské zemi žena nesmí mluvit s cizím mužem. Takže ví kulové, ale moudra rozdává

Zdeňka
Zdeňka
27 dní
Reply to  Lenka

Rozhodně o tom ví víc, než vy a než kdokoliv z nás.

Lenka
Lenka
27 dní
Reply to  Zdeňka

konvertoval k islámu, spíš on sám je příkladem, že i člověk, co vyrostl v moderním prostředí se nechá zblbnout středověkou ideologií

Pavel
Pavel
27 dní
Reply to  Lenka

Řekl bych, že on konvertoval k islámu zrovna kvůli tomu, aby se dostal mezi islámskou komunitu, aby s nima mohl otevřeně mluvit a poznat je. Protože, jak sám i v jednom rozhovoru řekl… muslim nemuslimovi neřekne úplně všechno. Takže pokud chtěl znát jejich pravé názory, musel být prostě muslim 😉

Nevím jestli teda on zrovna mlátí hlavou o zem, ale řekl bych, že on tím muslimem je fakt jen pro vědecké účely…

Jana
Jana
26 dní
Reply to  Pavel

Jo,znám dost lidí,kteří vlezli do KSČ,asi taky z vědeckých účelů,a pak po 89roce začali najednou lítat do kostela jak zběsilí.Asi taky z vědeckých účelů.A to jsou ti nejnebezpečnější lidé.Hnus.

Lenka
Lenka
26 dní
Reply to  Pavel

to je stejné, jako vstoupit do sekty a myslet si že je možné zůstat nad věcí a nenechat se ovlivnit. Pan Pelikán už je ovlivněný islámem a islám nezkoumá, nechává se jím požírat

Daniel
Daniel
27 dní
Reply to  Lenka

No mozna se budete divit, ale drtiva vetsina lidi na svete je vericich. A drtiva vetsina z tech nabozenstvi je velmi stara, mnohem starsi nez stredovek, ale starovek ci jeste mnohem drive (hinduismus). Islam a budhismus jsou v podstate nejmladsi z nich. Ja se panu Pelikanovi zas az tolik nedivim, podstata nabozenstvi neni vubec o nejakych institucich ale o nalezeni vlastni cesty k dobremu zivotu. Pro radu lidi je nabozenstvi naprosto stezejni zivotni kotvou, bez bozi naklonnosti by se citili zcela bezmocni. Byt muslimem v Evrope, napr. v Čechách neznamena zas az takovy problem. V podstate se drzite svych zasad a podle nich si zijete, takze napr. nejite veprove, nepijete alkohol, neprodavate ani nevyrabite alkohol, ani s nim neobchodujete, nekradete, necizolozite, s manzelkou-rovnez muslimskou zijete podle techto zasad. Narazit byste mohl az v okamziku, kdy se zenou rozvadite, a rozvod byste chteli podle prava šaria. Na druhou stranu neni problém si rozvod odbyt civilni cestou a na zbytku se spolecne -podle prava saria dohodnout. Problem nastane, pokud se ovsem dohodnout nemuzete a saria soud zde neexistuje. To je snad jedine uskali zivota muslimu v Cechach. No a taky to, ze je asi slozitejsi sehnat maso z halal porazky. Ale to si prinejhorsim lide kupuji mražené….Ja osobne neshledavam pro osobni zivot nejake dramatické rozdily mezi jednotlivymi nabozenstvimi. Kdybychom zili striktne podle krestanskych nebo zidovskych zasad, nas zivot by se zas tolik od zivota muslima nelisil. Ano, pravda, muslim si muze vzit az 4 manželky, coz by v ceskem pravnim rade neproslo, na druhou stranu, v moderni dobe ma vetsina muslimu problem najit si aspon jednu, ktera by ho chtela a vydrzela s nim a on s ni a vic zen by muslim, obzvlaste v Cechach ani neuzivil. Nicmene jsem zvedav, co si cesky pravni rad pocne s Afghanci, kteri sem prijdou s vice manzelkami. Jen tak na okraj: mi pratele v Afghanistanu maji rodice, kteri v takovem usporadani ziji. 55 lety otec s manzelkou, 5 syny a dcerou se pred 5 lety ozenil s 25 letou druhou manzelkou a ma s ni jiz 3 male deti. Jeho prvni zena s tim souhlasila. Narozdil od ceskych zen nad 50 let, s nimiz se muz rozvede kdyz si najde mladou a nepocka dokonce ani az deti dorostou, afghanska zena ma garantovanou stejnou peci, stejny cas a stejne financni zdroje jako jeho druha ci dalsi manzelka. Jako matka jeho 6 deti ma pochopitelne nezastupitelnou roli a respekt a totez pochopitelne ke sve matce citi jeji deti. Spokojena i nespokojena manzelsvi existuji vsude. Vice manzelek si skutecne berou jen dobre situovani a spolecensky vysoce postaveni muzi. Rekl bych ze je to presna obdoba toho, ze u nas si prave takovi muzi nachazeji milenky rozvadeji se se svymi zenami. Topolanek, Paroubek, Necas, Babis…. 4 manzelky ma skutecne maloktery muslim. Ovsem zalezi vice na tom , v jake zemi zije, co je tam povazovano za normalni a co jim ekonomicka situace a zivotni naklady v dane zemi umozni. Ja osobne, kdybych byl muslim, bych si vice nez 1 manzelku neporizoval, v prazskem byte a se dvema detmi po prichodu z prace bych mel co delat, abych zvladnul jednu. I kdybych zil treba v Dubaji, 2,3 nebo 4 zenske bych proste nevydrzel poslouchat, natozpak nejake domaci rozbroje. A mit je vsechny na starost! Jak vidno, ani pan Pelikan by si takovy 4 nasobny chomout na hlavu nenavlekl, i kdyz by krasne mohl…

harry
harry
27 dní
Reply to  Daniel

Je videt, ze si to taky predstavujete jako hurvinek valku 😀 Jako muslim byste nic poslouchat doma od zen nemusel, proste byste jim naridil, at jsou v jine mistnosti a zeny by vas musely poslechnout. Hlavne ty zeny by si ani nedovolily vam delat nejake domaci rozbroje. Tak je to v patriarchalnim islamskem svete nastavene.

karel
karel
26 dní
Reply to  harry

Přesně tak, tam muži vládnou ženám. U nás je to většinou naopak. A proto to tak vypadá. Samé rozvrácené rodiny a děti napospas tomu všemu. V tomto je islám daleko před námi, včetně toho pití alkoholu.

Lenka
Lenka
26 dní
Reply to  karel

a co takhle kdyby se ženy a muži navzájem respektovali…na vás moc složitá představa, že?

nováková
nováková
26 dní
Reply to  Daniel

Muslimská žena si vybírá málokdy,spíš jí bývá nalezeno.Mě nevadí jejich kultura,pokud ji praktikují tam,kde je ona kultura doma.

Kevin
Kevin
26 dní
Reply to  Daniel

Myslím, že jste to popsal docela přesně. Jen bych fakt ještě jednou zdůraznil, že muž se musí doopravdy starat o všechny ženy stejně! Když jedné něco koupí, musí také něco v podobné hodnotě koupit ostatním apd. Lidi si myslí, že všichni muslimové tu víru tak hrotí, musím říct, že vůbec ne. Schválně jsem si přivstal a zašel jednou brzy ráno k mešitě (a zvali mě dál a nebyl problém, když jsem říkal, že jsem Christianic). Ti mladí tam vůbec nebyli, ti spali 😀 . V podstatě tam málokdy byli. Kdo někdy trochu pocestoval, tak ví, jak je to na světě různé a vlastně stejné.

anna
anna
26 dní
Reply to  Daniel

Úspěšné začlenění do evropské civilizace není o tom, že musim začně jíst vepřové a pít pivo, to jde celkem snadno – ale je v hlavě, kde ani po 25 letech není schopen pochopit (nebo se mu těžko přijímají a v hlavě s nimi bojuje) některé aspekty evropského života, říká muslim v ČR.

karel
karel
26 dní
Reply to  Lenka

Produktem moderního prostředí je konzumní společnost. Je to taky ideologie jen ne tolik propíraná. Pro byznysmeny výhodné prostředí. Pro naší zemi ale ta nejhorší ideologie co je.

Lenka
Lenka
27 dní
Reply to  Zdeňka

pan Pelikán tluče hlavou o koberec, chodí do mešity, není nestranný odborník ale člověk zmanipulovaný islámem

Daniel
Daniel
27 dní
Reply to  Lenka

To mate pravdu, nestranny odbornik rozhodne neni. Myslim si, ze kdyz clovek konvertuje anebo v dospelem veku prijme nejake náboženství, tak ho prijima proto, aby podle nej mohl zit cerpat v nem silu a ne aby to nedelal. Mimochodem, jestli jste zazila nejake lidi, kteri se dali ke křesťanství, tak vam takd musi pripadat jako vysinuti. Obzvlast z pocatku,pokud se snazi brat vsechno dukladne. Ono krestanske rodiny se 6 detmi, kde sexualni vychova je tabu, jit na diskoteku taky a kde gayove teenageri pachaji sebevrazdy take neni zadny med. Myslim, ze pan Pelikan je trochu m…. se svymi názory na zeny, v tom je proste jako bigotni katolici. Zena u plotny. Pokud si pamatuju dobre, tak jeho otec byl jugoslavsky komunista, Dragan ci jak se jmenoval, tusim pravnik ci profesor prava a jeho matka byla do lonskeho roku soudkyni gusim u Evropskeho soudu. Myslim, ze oba rodice museli byt dost kovani komuniste,kdyz vlastne vsichni vystudovali za minuleho rezimu. Pak se ani nedivim, ze zacal hledat duchovni svet, obzvlast pokud studoval arabistiku.(nejsem si jist). Navic krestanstvi mu rodice komunisti v dobe jeho detstvi a mladi zrejme dost zprotivili. Co myslite?

Jana
Jana
27 dní
Reply to  Lenka

Viděla jsem rozhovor s ním.Nabyla jsem silného dojmu že je to šovinista.Pro mne je zkrátka islám zvrhlé náboženství,a každé takto fanatické náboženství je hnus.

David
David
26 dní
Reply to  Jana

Náboženství není fanatismus , to jen lidé dělají fanatismus z náboženství.

Magda
Magda
26 dní
Reply to  Lenka

S ženami tam mluví zase ženy, třeba novinářky, Zkuste si přečíst třeba “Devět částí touhy” od Gerardine Brooks. My žijeme prostě v jiném světě a postavení muslimských žen je pro nás nepřijatelné, pro ně je zase nepochopitelné od ženy chtít, aby pomáhala živit rodinu. A pan Pelikán o tom asi ví podstatně víc než vy.

Lenka
Lenka
26 dní
Reply to  Magda

pan Pelikán neví nic o tom, co chtějí afgánské ženy, nesmí s nimi mluvit, může se zeptat jejich mužů, kteří mu řeknou, co se jim hodí do krámu. Takže o přáních tamějších žen má mlčet, směrodatnější je, co řekne žena-novinářka, ale ty tam teď nesmí. takže víme kulové. Pan Pelikán chce zkoumat islám, ale sám je spíš vhodným objektem vědeckého zkoumání, o tom, jak se nechává zpracovat islámem a přitom lže sám sobě do kapsy, jak je nestranný

Mirek
Mirek
25 dní
Reply to  Lenka

A s kolika afghánskými ženami jste mluvila vy? A kolikrát jste v Afghanistánu byla vy? Kolika afghánskými jazyky hovoříte? Pan Pelikán v Afghanistánu několikrát byl, zná tamní prostředí, hovoří jazykem darí, což je místní varianta perštiny a navíc i tlumočí třeba zrovna do ČR armádou v režimu utajení importovaným Afgháncům. Takže bych na základě logické úvahy řekl, že on toho ví o tomto problému podstatně více než vy.

Lucka
Lucka
27 dní

Ano, nemají se mísit dvě odlišné kultury .. Hlavně, ať se necpou do Evropy. Nicméně neznám nikoho, kdo by chtěl žít např. v Afganystánu 🙈

Ivana
Ivana
27 dní
Reply to  Lucka

Co je to “Afganystan”? O takové zemi jsem neslyšela:))

Tom
Tom
27 dní

Ono je to skoro v každé zemi stejné, venkovanům je to jedno a žijí si po svém a zpovykaní pražáci z Kábulu budou mediálně znásilňovat svět. Ať si tam postaví plot a žijou si po svém.

Petr
Petr
27 dní
Reply to  Tom

Tak nějak. Afghánci jsou problematičtí migranti. Ne že by byli horší, ale jsou prostě jiní. Chudoba, nevzdělanost, lpění na pro nás nesmyslných tradicích a k tomu islám. Na jednu stranu pomáhat je správné, na druhou jim u nás bude jak sněhulákovi v Africe.

Anna
Anna
26 dní
Reply to  Petr

Ale nebude, my jsme tu teď tak tolerantní ke všemu a všem, že budeme tolerovat i je a bude jim tu dobře, za chvíli jim tu bude líp než nám samotným.

Renáta
Renáta
27 dní

V knize Vzpoura deprivantů od Fr. Koukolíka, světově uznávaného neuropatologa. se mj. píše, že každý člověk by měl počítat s tím, že ve sdělovacích prostředcích je více propagandistických manipulací než faktů. Číst pokud možno holé tiskové zprávy, přemýšlet stejnou měrou o tom, co v těch zprávách je, ale i o tom, co tam není…..a možná pak se čtenář dobere “nejmenší dosažitelné míry nepravdy”..Jenže toho je schopen málokdo. Takže všichni podléháme obrázkům z druhé poloviny světa, a přitom nerozumíme už pořádně mentalitě třeba na Balkáně… My jsme ,tedy z pohledu naší civilizace, o 300 let před Afgánci a chtěli bychom ji to urychlit, z naší dobré vůle….ale já nevím, co by se tady dělo, kdyby k nám před 300 lety přišel někdo z Asie a začal středověkému obyvatelstvu říkat, že jsou si všichni rovni, že můžou všichni dělat, co chtěji atd… myslím, že by je někdo rychle vystřelil na Měsíc..
Ad práva žen v Evropě.. spousta lidí neví, že ve Švýcarsku smí volit ženy od 1971, některé kantony až od 1990…že by takový “malý Afgánistán” z pohledu ženských práv v Evropě??

Květa
Květa
27 dní

Ano, jiná kultura, proto nemá smysl ji násilně naroubovat na naši.

Irena
Irena
27 dní

Tak nevím je pravda, že jsem celý život makala, jak doma,tak v práci, moc zlata jsem také nedostala, ale za Afghanistán bych to nevyměnila. Taky k čemu by mi to zlato bylo, když bych chodila v burce a nikdo by ho neviděl. Mě bavilo, že mohu sama rozhodovat o tom, co budu v životě dělat, kam půjdu a s kým. I když rozhodovat sama za sebe také znamenalo převzít odpovědnost. Ale nikomu neberu jeho způsob života a jsem toho názoru, že svého diktátora si musí každý národ svrhnout sám.

Pavel
Pavel
27 dní
Reply to  Irena

A to je přesně ono, jsme každý jiná kultura a nechápeme se s nimi navzájem. A právě proto by se neměl podporovat multikulturalismus, protože se vzájemně nepochopíme nikdy 😉

Magda
Magda
26 dní
Reply to  Irena

No a o tom to je- ta Afghánka by si to třeba zase nechtěla vyměnit s vámi. Tradice a výchova jsou silné. Takže každý na svém písečku a “vývozy demokracie”, kdy jde stejně o prachy a ne o práva lidí, poslat do zádele.

Jana
Jana
27 dní

Tak nevím..má to vůbec cenu komentovat? Většina žen u nás pracuje proto, aby se měly tak nějak přiměřeně době v které žijeme. Kde je napsané, že musím jako žena pracovat? Můžu zůstat doma a nechat se živit manželem, ale potom bude naše životní úroveň asi na úrovni té jejich, resp.většiny žen v Afghánistánu.. Je rozdíl mít možnost a moct ji využít anebo mít všechno zakázané.

andrea
andrea
27 dní
Reply to  Jana

A zkusila jste nepracovat? Zažila jste to odsouzení okolí a nechápavé otázky, kde na to jako berete, proč nepracujete, narážky, že jste líná a že chudák chlap Vás živí a co teprve, když chlapa nemáte, nikdo by nepochopil, že máte uspořeno a můžete být doma třeba rok. Včetně rodiny, např. rodičů, sourozenců apod. Tady Vám to prostě společnost zatrhne. A nikoho nezajímá, že jste uštvaná jak čokl, nespokojená a že i proto se tolik manželství hroutí. Kapitalismus potřebuje pracovní i kupní sílu žen, proto tolik haní život muslimek. Ale i “jen” s výchovou dětí a péčí o domácnost je tolik práce, že to vědí zase jen ženy.

Jana
Jana
26 dní
Reply to  andrea

Domácí práce,péče o rodinu,výchova dětí atd.je normální práce jako každá jiná,celodenní.Akdo to nechápe,jeho věc.

vonSpeck
vonSpeck
26 dní
Reply to  andrea

zaklad je se nezajimat o nazor ostatnich, pak vas odstavec nema vahu

Kevina
Kevina
27 dní

Jde ale především o možnost volby a možnost seznámit se s adekvátními informacemi.

150
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x