Česko čeká energeticko-ekonomická apokalypsa. A premiér Fiala si v tomto čase trajdá po Africe

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala vlada
Premiér vlády Petr Fiala, tohoto času v Africe
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek5. 11. 2023

V čase, kdy Česká republika stojí na prahu energetické a ekonomické krize, vzbuzují cesty Petra Fialy po Africe mnoho otázek a ještě více obav. V době, kdy by se od českého premiéra očekávala angažovanost a pevná ruka v domácích problémech, obrací opět svou pozornost na zahraniční politiku.

reklama

Komentátor a moderátor ze CNN Prima News Michal Půr poukázal ve svém příspěvku na siti X na to, že vláda měla možnost ulevit občanům s poplatky za OZE z výnosů emisních povolenek, ale namísto toho přenáší zátěž na ramena spotřebitelů. O to více zarážející je, že podle jeho zdrojů byl plán původně podpořen i ministerstvem financí, avšak z neznámých důvodů se od něj upustilo. Z toho vyplývá, že vláda přehlíží některé možnosti, jak mírnit dopady energetické krize na domácnosti a firmy.

Mediální expert Petros Michopulos přidal v odpovědi další úroveň komplexnosti situace, kde zdůrazňuje, že v kalkulacích nákladů na energie se vláda dostala do bodu, kdy se nedokázala vyrovnat s technickou náročností výpočtů pro různé úrovně napětí, což je samo o sobě tristní, když ministři neovládají základní počty. V takovém případě jsou jim k ničemu i armády úředníku, když si nedokážou ani ověřit to, co pro ně vypracují. Nabízí se však otázka, k čemu jsou nám takto nekompetentní ministři?

Podle Michopulose může být zvýšení cen pro mnoho firem likvidační. Krach tuzemských firem kvůli razantnímu zvýšení nákladu za energie by znamenal skutečnou ekonomickou apokalypsu Česka. A co na to premiér Fiala? Místo toho, aby nyní stál v čele řešení domácí krize, vidíme jeho trajdání po africkém kontinentu. Tato situace vyvolává závažné otázky o prioritách současné vlády a její schopnosti řešit akutní problémy.

Je čas se ptát, zda máme ve vedení státu kompetentní lidi, protože pokud budeme muset zaplatit za špatná rozhodnutí vlády, která byla učiněna bez dostatečné předvídavosti situace, kdy vláda jednoduše hodila zdražení elektřiny na občany a firmy, i když to mohla hradit z peněz za emisní povolenky, tak jediným možným řešením situace bude demise vlády a vypsání předčasných voleb.

Občané a firmy si zaslouží vládu, která řeší problémy, a nikoliv přidává další komplikace. A už vůbec si nezaslouží takovou vládu a premiéra, kteří se před problémy schovávají a mnohdy utíkají do zahraničí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x