Česko je zase o krok blíž k normálu. Počet naočkovaných 2. dávkou překonal již 1 000 000 lidí

vakcina covid
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay
Autor: Petr Karásek3. 5. 2021

Po měsících velkého utrpení se Česko dostává do pozitivní fáze. Klesá počet nových případů nákazy koronavirem, probíhá rozvolnění opatření, živnostníci pomalu otevírají či se chystají otevřít své zavřené provozovny, vyprazdňují se nemocnice s těžkými případy, klesá počet zemřelých a výrazně stoupá i počet naočkovaných.

reklama

Z údajů ministerstva zdravotnictví vyplývá, že k dnešnímu dni dostalo poslední dávku vakcíny 1 012 157 lidí a alespoň první dávku má již 2 189 547 lidí.

Právě očkování je tím, co by nás mělo definitivně navrátit do normálního stavu našich životů tak jako před pandemií. V současné době je v Česku plně naočkováno již více než milion obyvatel, což značí zhruba 10% proočkovanost populace.

Odborníci se však shodují, že k výraznému snížení pravděpodobnosti těžkého průběhu covidu dochází již po 14 dnech od první dávky. Pokud bychom vycházeli z tohoto údaje, tak je proočkovanost populace alespoň první dávkou na úrovni okolo 22 %.

Podle lednového odhadu tehdejšího ministra zdravotnictví Jana Blatného by ke kolektivní imunitě Čechů mělo dojít při 65 až 75% proočkovanosti populace. K tomu jsme pořád ještě daleko.

Pokud však víme, že covid-19 způsobuje těžký průběh a úmrtí zejména u starších a chronicky nemocných osob, tedy takzvaných rizikových skupin, které by již měly být proočkované alespoň první dávkou, dá se předpokládat, že už současný počet 22 % lidí, kteří mají alespoň první dávku, řeší primární problém.

Z logiky věci vychází, že pokud nejsou plné nemocnice těžkých případů, není problém. Pokud si vakcíny poradí i s různými mutacemi, tak by do budoucna mohlo stačit pravidelně přeočkovávat pouze rizikové skupiny a nebyla by nutnost žádných dalších uzavírek, opatření či testování, což je to, po čem všichni toužíme – tedy plný návrat do normálu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x