Pirát Profant chce z občanek odstranit pohlaví. Současný stav znevýhodňuje trans a nebinární lidi, uvádí

ondrej profant
Pirátský poslanec Ondřej Profant
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek4. 5. 2021

Ve sněmovně se připravuje novela zákona o občanských průkazech, která počítá se zavedením občanských průkazů s čipem, který by obsahoval i otisk prstu. Sněmovní správní výbor se tímto zabýval v pondělí a tuhle změnu posvětil. Pirátský poslanec Ondřej Profant by však k novele rád přidal i odstranění údaje o pohlaví.

reklama

Novela zákona se nyní v legislativním procesu nachází před druhým čtením. Podle původního návrhu by na občanských průkazech nemělo být dále rodné číslo ani tituly.

Pirát Profant však přidal k projednávanému zákonu pozměňovací návrh, kterým by rád z občanských průkazů odstranil i pohlaví . “Uvádění tohoto údaje způsobuje každodenní potíže stovkám zejména trans a nebinárních lidí,” uvádí Profant ve svém návrhu. Návrhu vyjádřila podporu Pirátská strana i ve své tiskové zprávě.

Poslanec vidí problém zejména v tom, že za současného stavu lze na občanský průkaz uvádět pouze binární ukazatele pohlaví (M jako muž nebo F jako žena), ale nelze uvést X jako neutrální ukazatel, což podle jeho názoru zakládá podmínky pro diskriminaci na základě pohlaví.

“Znalost zapsaného pohlaví pro identifikaci držitele občanského průkazu není v žádné agendě nutná. Zároveň tento stav znevýhodňuje trans* a nebinární lidi, kteří často nejsou ztotožněni s pohlavím zapsaným ve svých dokladech a jeho sdělování touto cestou jim způsobuje obtíže,”
píše ve svém odůvodnění návrhu Pirátský poslanec.

“Lidé neidentifikující se jednoznačně jako muži nebo ženy a lidé, jejichž identifikace je odlišná od jejich zapsaného pohlaví, např. trans lidé v procesu změny pohlaví, jsou zde tedy vystaveni diskriminaci na základě genderové identity – pohlaví,” dodává Profant.

Jako inspiraci přidává příklady států Evropské unie, které údaj o pohlaví na občanském průkazu v současnosti neuvádějí. Jedná se o Německo a Řecko.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
85 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Bohous
Bohous
11 měsíců

A co odstranit pohlaví pirátům ten je ale fešák juuuu helle

Bohous upravil komentář před 11 měsíců
Martin M
Martin M
1 rok

Tohle je jasny pripad pro MUDr.Chocholouska!!!

světlana
světlana
1 rok

stvoření světa- díl prvý- Adam je muž a Eva je žena- je to jednoduché a věky osvědčené, samozřejmě ne všichni se cítí ve svém těle doma, ale proč to tahat do průkazu identifikace ?

RASPUTIN
RASPUTIN
1 rok

Až si pan Profant půjde pro nový OP ,nebude mít uvedeno v označsní pohlaví M,nebo Z,aleD,jako *ebil.

Marta Hrozková
Marta Hrozková
1 rok

Vidím řešení – většina tam bude mít pohlaví uvedené a menšina nic. Nevím, proč by se měla většina přizpůsobovat, v podstatě jde ale o princip, když někomu dávám občanku, tak asi vidí, jestli jsem chlap nebo baba, to nikdo nikomu neodpáře, tak jaký problém pan pirát řeší za nemalý peníz?

vlada
vlada
1 rok

Existuje jedno správné řešení. Pohlaví muž, nebo žena, nebo deviant. A každému to bude jasné.

Radek
Radek
1 rok

Pro pirátstvo pohlaví jsou dvě,zbytek jsou duševní poruchy. Nevolitelná strana chtějí zvyšovat daně a zde je vidět na co by šli . V Praze zrušily novoroční ohňostroj,ale na pochod b…….ů peníze uvolnění.

reklama
85
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x