Česko má nového premiéra. Zeman jmenoval Fialu za plexisklem, které připomínalo výběh v zoo

zeman plexisklo
Petr Fiala při dnešním jmenování premiérem v Lánech
Foto: Twitter Petra Fialy
Autor: Radek Polívka28. 11. 2021

Za plexisklem připomínající výběh v zoo jmenoval dnes prezident Miloš Zeman premiérem Petra Fialu, který je lídrem pětikoaliční většiny v podobě ODS, TOP 09, KDU-ČSL, STAN a Pirátů vzešlé z letošních voleb.

reklama

Jmenování Fialy premiérem muselo proběhnout za takto bizarních okolností, protože se Zeman před pár dny nakazil koronavirem. Celé groteskní situace poté ihned využili internetoví vtipálci, kteří jeho prostor přirovnali k výběhu v zoo nebo scénám s filmovou postavou Hannibala Lectera.

Pokud by však Hrad k takto přísným hygienickým opatřením nepřistoupil, jmenování Petra Fialy by se nutně protáhlo zhruba o dva týdny.

Kdy bude jmenována nová vláda?

Prezident Zeman by se nyní chtěl sejít dost možná za podobné instalace se všemi 17 kandidáty na ministry. Až poté by mělo dojít ke jmenování vlády Petra Fialy, což se očekává zhruba v polovině prosince.

Termín, kdy bude jmenována nová vláda, nastínil i končící premiér v demisi Andrej Babiš.

Jmenování nové vlády by však mohl oddálit ještě nesouhlas prezidenta s jedním z Fialou navržených kandidátů. Spekuluje se o tom, že prezidentovi Zemanovi nevyhovuje Pirátský kandidát na ministra zdravotnictví Jan Lipavský zejména kvůli jeho protiizraelským a také silně protičínským i protiruským názorům.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x