Fialova vláda toho víc namluví, než skutečně udělá. Nenecháme nikoho padnout, vzalo rychle za své

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala petr
Předseda vlády Petr Fiala
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka2. 8. 2022

Nenecháme vás padnout. To je památná věta, kterou pronesl premiér Fiala ve svém červnovém televizním poselství k národu. Kromě několikaminutového hledání viníků současné ekonomické situace, byla Fialova slova o tom, že vláda nikoho nenechá padnout, alespoň nějakým pozitivním signálem jeho sdělení.

reklama

Máme však ani ne o dva měsíce později a tato slova vzala rychle za své. Z energetického tarifu, který vládní činitele několik posledních týdnů vychvalovali, se stává osekané nic. Z původních až 16 tisíc korun zbyly podle zjištění Hospodářských novin asi dva tisíce, které mají domácnosti získat pro letošní rok. A to pouze na elektřinu.

Pomoc s placením plynu a dálkového vytápění má poté přijít na řadu až v příštím roce. Jenže, jak již všichni známé z posledních měsíců dobře – tato vláda toho víc namluví, než skutečně udělá, takže sliby o pomoci v příštím roce se mohou rozplynout stejně tak rychle jako pára nad hrncem.

Je to o to horší v kontextu toho, že před pár dny vláda schválila výrazné navýšení letošního rozpočtu na 330 miliard, což už není o moc méně jako vládou tolik kritizované schodky předchozí ministryně Aleny Schillerové. Současný ministr financí Stanjura však oproti i ním výrazně kritizované předchůdkyni nemá uzavřenou výraznou část ekonomiky kvůli covidu, nemusí ani kvůli covidu vyplácet kompenzace a díky inflaci se může pochlubit výrazně rekordními příjmy státního rozpočtu.

Na druhou stranu řeší ministr financí zase zvýšené výdaje související s válkou na Ukrajině, inflací a zdražujícími se energiemi. Na energie mělo jít původně ze státního rozpočtu 30,6 miliard korun. Podle dřívějšího vyjádření ministra průmyslu Jozefa Síkely však měl činit příspěvek na jednu domácnost až 16 tisíc korun. Nyní jsme na dvou tisících. Kam se tedy vytratilo ono – nenecháme nikoho padnout? Heslo, které kromě Fialy prohlašovala třeba i taková Markéta Pekarová Adamová?

A když už bude příspěvek na energie letos minimální, což zákonitě bude stát státní rozpočet o dost méně než avizovaných 30 miliard, tak proč máme i tak pro letošní rok výrazně navýšený schodek rozpočtu?

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x