Ukrajina byla před revolucí názorově rozdělená na východ a západ. Putinovi se podařilo ji sjednotit

Analýza
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
ukrajina volby
Voličská mapa na Ukrajině v roce 2004
Foto: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0
Autor: Simona Dvořáčková1. 8. 2022

Ukrajina byla před majdanskou revolucí v roce 2014 rozdělenou zemí, protože Ukrajinec, který tehdy žil na východě, měl podle svých politických preferencí o budoucnosti úplně jiné představy než Ukrajinec žijící na západě země. Dokládají to historické výsledky voleb. Určitá rozpolcenost východu a západu panovala ale i před válkou. Putinovi se poté podařil přesný opak toho, co chtěl – Ukrajince jako národ sjednotil.

reklama

Není úplně běžné, aby měl kandidát v jedné zemi ve východních či západních oblastech i přes 90 procent hlasů a na druhém konci téměř nulové výsledky. Taková ale byla dlouhé roky Ukrajina.

Z výsledků voleb z let minulých lze jednoznačně vyčíst velkou touhou západních oblastí po změně, k vidění byla i velká voličská otočka. Na druhou stranu je vidět i historická náklonnost východu země k Rusku.

Pojďme se tedy podívat na výsledky ukrajinských prezidentských voleb od těch posledních v roce 2019 zpátky do minulosti až k roku 1994.

Volby 2019

Prezidentské volby v roce 2019 vyhrál ve 2. kole jednoznačně se 73,22 procenty současný prezident Volodymyr Zelenskyj nad tehdy úřadujícím prezidentem Petrem Porošenkem. Nutno podotknout, že se nevolilo na územích neuznaných separatistických republik v Luhaňsku a Doněcku.

ukrajina volby
zdroj: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Porošenko vyhrál pouze ve Lvovské oblasti zhruba se ziskem okolo 65 procent. Zelenskyj dominoval ve všech ostatních ukrajinských oblastech, avšak jako rusky mluvící kandidát dosáhnul největších zisků na východě země. Navíc v kampani Zelenskyj sliboval ukončit boje na východě Ukrajiny, což zřejmě sehrálo také výrazný vliv.

Podpora Zelenského na východě dosahovala nad 80 procent voličů, ve zbytku Luhaňské oblasti, kde volby probíhaly, měl podporu dokonce až 90 procent. Na západě dosahovaly jeho zisky většinou mezi 50 až 60 procenty, což je pořád více jako měl zde Porošenko, ale podstatně méně jako na východě.

Volby 2014

V roce 2014 šlo z pohledu ukrajinské historie o atypické volby, které probíhaly jen pár měsíců po majdanské revoluci a útěku předchozího prezidenta Janukovyče ze země.

Prezidentem se stal Petro Porošenko, který vyhrál již v 1. kole s 54,7 procenty hlasů. Dominoval rovnoměrně ve všech oblastech kromě zhruba poloviny Donbasu a Luhaňsku, kde se nevolilo.

Volby 2010

Tyto vyrovnané volby byly dost možná právě tím okamžikem, co spustil sled událostí, které vyústily až do dnešních dramatických momentů.

Volby v roce 2010 vyhrál Viktor Janukovyč se 48,95 procenty, který ve 2. kole porazil jen o pár procent později za jeho vlády odsouzenou Juliji Tymošenkovou. Velmi zajímavý pohled nabízí voličská mapa, která přesně rozdělila Ukrajinu na dvě části. Východ, který volil proruského Janukovyče a západ, který volil proevropskou Tymošenkovou.

ukrajina volby
zdroj: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kupříkladu v místech, kde se nachází dnešní neuznaná Doněcká lidová republika, dosáhl Janukovyč až na 90 procent voličských hlasů. Ve velké části Lvovské oblasti, která je nám v Evropě kulturně velice blízko, dosahovala zase 90 procent hlasů Tymošenková.

Není lepším obrázkem rozdělenosti země než právě tyto dvě názorově zcela odlišné oblasti. To platilo i při pohledu do starší historie.

Volby 2004

Podobné výsledky jako v roce 2010 přinesly volby už v roce 2004. Tehdy ve 2. kole vyhrál Viktor Juščenko, který byl před volbami otráven, nad pozdějším prezidentem Viktorem Janukovyčem. Proevropský Juščenko vyhrál se ziskem 51,99 procent hlasů.

ukrajina volby
zdroj: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Pohled na voličskou mapu je tak téměř totožný jako v roce 2010. Na samém západě země získal Juščenko okolo 90 procent hlasů. V Luhaňské a Doněcké oblasti měl zase 90 procent hlasů proruský Porošenko.

Volby 1999

Volby roku 1999 se trochu vymykaly, protože šlo o obhajobu prezidenta Leonida Kučmy, který dokázal zvítězit v rámci 2. kola i v několika východních oblastech včetně Doněcké oblasti. Avšak i zde byl vidět při pohledu na voličské zisky obrovský názorový nesoulad mezi východem a západem.

ukrajina volby
zdroj: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Leonid Kučma sice dokázal vyhrát i v Doněcké oblasti se ziskem 52,98 procent, ale na západě země ho volilo i okolo 92 procent obyvatel. Pikantností na tom celém však je to, že v roce 1994 Kučmu zvolil prezidentem východ Ukrajiny, ale o pět let později se o to postaral západ země.

Volby 1994

V roce 1994 se poprvé setkáváme s rozdělenou Ukrajinou na východ a západ. Volby vyhrál ve 2. kole Leonid Kučma s 52,3 procenty nad úřadujícím prvním postsovětským prezidentem Leonidem Kravčukem.

ukrajina volby
zdroj: Vasyl Babych / Creative Commons / CC BY-SA 3.0

Kučma vyhrál díky hlasům východní Ukrajiny, v Luhaňské oblasti jej tehdy volilo 88 procent voličů. Zato Kravčuka v západních oblastech volilo až neuvěřitelných 94 procent obyvatel.

Ukrajinu válka sjednotila

Tuto rozpolcenou historii Ukrajiny však smyla brutální válka, kterou rozpoutalo Rusko. Jedno je totiž už nyní znatelné, válka Ukrajinu sjednotí.

Situaci samozřejmě do určité míry ovlivní i výsledek války, který je momentálně nejistý. Ale je jen těžko představitelné, že by po této zkušenosti s Ruskem, jehož bomby si příslušnost nevybírají, mělo ruskojazyčné obyvatelstvo na východě ještě někdy v budoucnu chuť dobrovolně volit proruského kandidáta.

Putinovi se tedy povedl přesný opak, než chtěl. Po válce bude Ukrajina jednotnější stát jako nikdy předtím. Bohužel však za příliš vysokou cenu.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x