Jaký je rozdíl v imunitě po prodělání covidu a po očkovaní? Jaroslav Flegr nabízí odpověď

jaroslav flegr
Český vědec Jaroslav Flegr
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra
Autor: Petr Karásek27. 3. 2021

Mnohé jistě zajímá to, jak se liší imunita po prodělání onemocnění covid-19 oproti imunitě získané očkováním. Na toto téma se nedávno rozepsal na svém Facebooku profesor Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslav Flegr, který se stal vyhledávaným komentátorem na téma zvládnutí pandemie koronaviru.

“Zjednodušeně lze říct, že imunita vzniklá po infekci je u každého jiná a často neúčinná, nebo jen krátkodobá, kdežto ta vzniklá po podání vakcíny je u všech podobně silná, obvykle účinná a dlouhodobá,” začíná profesor ve svém příspěvku.

“V případě imunity vzniklé vakcinací dostávají všichni očkovaní podobné množství antigenu – určitých kousků proteinu viru, proti kterým má být zacílena imunitní odpověď. A také řady pomocných látek, které imunitnímu systému oznámí – toto je jednak cizí a jednak nebezpečné. Vakcína však neobsahuje virus, takže virus nemůže uplatnit žádný ze svých důmyslných triků, jak vznik imunity vypnout, nebo výslednou imunitu namířit špatným směrem,” píše Flegr s tím, že u všech očkovaných vzniká dostatečně silná imunita, která vydrží dlouhodobě.

Vědec naopak varuje před tím, že očkovat by se měli i lidé, kteří už nákazu prodělali. “Lidé, kteří už covid prodělali a možná i mají vysoké hladiny protilátek, by se měli nechat časem naočkovat. Vůbec totiž není jasné, jestli jsou proti nákaze imunní, a především, jak dlouho jim imunita vydrží. Pochopitelně, částečně proti nákaze chráněni jsou, a to přinejmenším po dobu 4-6 měsíců,” upřesňuje.

Závěrem uvádí, že bychom měli očkovat co nejrychleji, abychom dostali nákazu v Česku pod kontrolu dříve, než se k nám dostanou další mutace, proti kterým by mohly být současné vakcíny neúčinné. “Měli bychom nakoupit vakcíny doslova za jakoukoli cenu a nikoli čekat, až dojde k navýšení výroby a poklesu ceny,” dodává profesor.

Celý jeho příspěvek si v plném znění můžete přečíst zde.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
JARDA
JARDA
29 dní

Nechal jsem si otestovat imunitu po covidu a má ji na 50. Očkovat se nechám ale až Sputnikem. Zatím co jsem prostudoval, je nejlepší, jen s okrajovými reakcemi. Pokud u nás nebude , tak se nechám naočkovat na Slovensku.

1
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x