Konec prezidentského období Donalda Trumpa doprovázely značné kontroverze, které vyústily v druhý impeachment. Největší sociální sítě jako Twitter nebo Facebook přistoupily na začátku tohoto roku dokonce k trvalé blokaci jeho účtů.
Trump byl zvyklý komentovat na internetu vše možné od své vlastní politiky až po politické protivníky. K této komunikaci používal zejména Twitter, kde se pyšnil počtem více než 88 milionů sledujících. Není divu, že ztráta takto silného komunikačního prostředku jej uvrhla do jisté informační krize.
Hrozilo tedy, že po blokaci účtů u největších sociálních sítí by po konci svého mandátu nemusel být ve veřejném prostoru téměř vůbec slyšet, což by pro jeho pravděpodobnou další kandidaturu v roce 2024 znamenalo značný problém.
Jenže, jak to tak bývá, krize přináší zároveň příležitost. A tu se Donald Trump rozhodl využít. Rozhodl se postavit Facebooku a Twitteru, kteří jsou téměř monopolními představiteli v segmentu sociálních sítí, a založit si vlastní sociální síť, o čemž před pár dny informovala americká televize Fox News.
Podle odhadů amerických komentátorů by se měla Trumpova síť objevit maximálně během několika měsíců.
Je jisté, že tato síť bude mít potenciál nalákat desítky milionů Trumpových voličů, ale nejen to. Šanci oslovit bude mít i u spousty zahraničních uživatelů, kterým vadí současná hegemonie Twitteru a Facebooku a jejich netransparentnost v rozhodování.