Jazykové nedostatky ministrů vnímají lidé negativně. Takové manažery by jinde ani nezaměstnali, píše jeden z nich

vlada petra fialy
Vláda Petra Fialy po jmenování s prezidentem Zemanem
Foto: Twitter / @prezidentmluvci
Autor: Petr Karásek28. 12. 2021

Podle Hospodářských novin se minimálně pět ministrů v zahraničí nedomluví anglicky. Lidé tuto skutečnost vnímají negativně. Jeden z nich srovnává ministerskou pozici s pozicí vrcholového manažera v soukromé firmě a uvádí, že tam by člověka bez znalosti angličtiny ani nezaměstnali.

reklama

Byla to přitom vysmívaná Alena Schillerová, kterou členové Fialovy vlády kritizovali za to, že v Evropě jako ministryně financí nic nevyjedná, protože neumí anglicky. Pět z členů Fialova kabinetu však na tom není podle zjištění Hospodářských novin o nic lépe.

Mezi ministry, kteří se nemohou spolehnout na své anglické jazykové dovednosti, jsou podle Hospodářských novin ministryně obrany Jana Černochová, ministr financí Zbyněk Stanjura nebo ministr kultury Martin Baxa, kteří jsou součástí vlády za ODS. Bez tlumočníka se nedomluví ani ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka z KDU-ČSL.

Premiér Petr Fiala, který je při jednáních v Evropě pro Česko nejvíce stěžejní postavou, problém s jazyky nemá. Domluví se anglicky a německy.

Takové manažery by nikdo nezaměstnal

Lidé vnímají nedostatečnou jazykovou vybavenost ministrů jako značný hendikep. “Ministr je vrcholový manažer. Jakákoliv snaha omlouvat, že se nedomluví minimálně jedním evropským jazykem, je trapná. Sorry, nikde by takového managera v soukromém sektoru nezaměstnali,” napsal Petr Horáček, který se označuje za voliče koalice Spolu, na svém Twitteru. Jeho příspěvek získal téměř šest tisíc souhlasných reakcí.

Souhlasí i lidé v komentářích. “Člověk, který neumí anglicky, nemůže cestovat, nemůže vnímat svět, kulturní odlišnosti, nemůže se inspirovat mimo jeho jazyk, nerozumí cizím řešením problémů, jeho svět je velmi omezený, a proto takový člověk nemá vůbec co dělat ve vrcholné funkci státu,” přídává se například uživatel Tom.

S příspěvkem Petra Horáčka souhlasí také člen ODS, jehož strana má nejvíce ministrů, kteří si v zahraničí bez tlumočníka nebudou vědět rady.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x