Na předsedkyni Pirátů kandiduje duší komunistka. Jsem liberální socialistka, tvrdí Pirátka

michailidu pirati
Bývalá místopředsedkyně Pirátské strany Janka Michailidu
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek5. 1. 2022

V sobotní volbě nového předsedy Pirátů bude pořádně živo. Dosavadní šéf strany Ivan Bartoš bude po volebním debaklu, ve kterém Pirátská strana získala pouhé 4 poslanecké mandáty, obhajovat svou pozici ve straně proti řadě vyzyvatelů. Jednou z vyzyvatelek bude i kontroverzní Pirátka.

reklama

Mezi ty, kteří vyzvou současného ministra pro místní rozvoj, tak bude patřit kromě mediálně známého senátora Lukáše Wagenknechta i bývalá místopředsedkyně Pirátů Janka Michailidu, která sama sebe označuje za komunistku. Michailidu byla v roce 2014 místopředsedkyní Pirátů a nakrátko v témže roce i úřadující předsedkyní.

Jednatřicetiletá Janka Michailidu se narodila po revoluci v roce 1990, nyní se však do určité míry k předrevoluční ideologii komunismu hlásí. Michailidu by také ráda vrátila straně autentické pirátství, uvedla ve své kandidátské řeči.

Jeden z členů strany již dříve položil uchazečce o post šéfky Pirátů dotaz. “Několikrát jsem narazil na to,že jsi zastánkyní komunismu – v tom nebolševickém, nestalinistickém pojetí. Moc nechápu, co to konkrétně znamená, tak bych si pod tím rád představil něco konkrétního. Co to tedy konkrétně znamená a jakou roli v tom hraje tvůj názor na kapitalismus? Jak to jde dohromady s Pirátskou stranou? “ napsal na Pirátském fóru Lukáš Doležal.

Michailidu mu jasně odpověděla. “Moc nechápu tu formulaci, že jsi na něco ‘narazil’. Já to o sobě prohlašuju dost často a naprosto otevřeně. Moje vnitřní přesvědčení je komunistické, ve smyslu původním (demokratickém). Pokud ti není jasné, co znamená komunismus, doporučuju si přečíst něco o marxismu (bohužel cítím, že je potřeba zmínit, že marxismus != marxismus-leninismus). Například Marxism and Bolshevism: Democracy and Dictatorship od Karla Kautského,” napsala zde kandidátka na předsedkyni strany.

Sama sebe poté Michailidu označuje jako liberální socialistku. “Moje přesvědčení o ideálním chodu světa pro všechny okolo se pak dá nazvat liberálně socialistickým,” dodává na Pirátském fóru s tím, že na prvním místě je společenský konsensus v rámci demokracie.

Podle výrazné členky strany je součástí tzv. pirátství i boj proti kapitalismu včetně zrušení duševního vlastnictví. “Jinak, nedá mi se nevyjádřit k tomu, že máš potřebu si odmýšlet základní kameny pirátského hnutí, jen aby tvoje otázka dávala smysl. Abolishment (zrušení) duševního vlastnictví je neoddiskutovatelná součást pirátství a jeden z hlavních strugglů (bojů) pirátského hnutí proti kapitalismu,” napsala také na Pirátském fóru.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x