Je třeba otevřít pro vládu nepříjemné téma. Co dělal dospělý Ukrajinec v Brně?

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fialova vlada
Lídři vládní pětikoalice
Foto: Spolu
Autor: Radek Polívka11. 6. 2023

Podle informací CNN Prima News a několika dalších výpovědí svědků usmrtil Ukrajinec v Brně nožem českého mladíka. Je třeba proto otevřít nepříjemné téma, a to zejména pro vládu. Co vlastně dělal dospělý Ukrajinec v Brně? A proč nebojoval na Ukrajině?

reklama

Na smutný incident, který se odehrál v sobotu večer v Brně, upozornila v reportáži CNN Prima News, ve které reportér Michal Janotka uvádí, že mělo jít o cizince pocházejícího z Ukrajiny. Konflikt, po kterém Ukrajinec pobodal dva české mladíky, měl začít už v tramvaji při cestě na ohňostroje, které se konaly toho večera na Brněnské přehradě. Jeden z mladíků na následky vážných zranění bohužel zemřel.

Nechci ale hodnotit samotný konflikt a jeho průběh, to ať rozeberou jiní. Zaráží mě na celé věci jiná podstata. Dle výpovědí svědků se jednalo o dospělého Ukrajince ve věku 30 až 50 let. Jelikož si dokázal poradit se dvěma mladými muži, byl zřejmě v dobré fyzické kondici. Fialova vláda nám neustále vypráví pohádky o tom, jak přijímáme ženy a děti, ale očividně u náš žije (a všímáme si toho ve větších městech na vlastní oči každý) i nemalý počet zdravých, fyzicky zdatných ukrajinských mužů. Po dobu válečného stavu přitom nesmějí Ukrajinu opustit muži ve věku 18 až 60 let, ale vláda tohle v rámci svého spasitelského PR při přijímání ukrajinských uprchlíků vůbec neřešila a stále neřeší.

Fialova vláda v čele s ministryní obrany Černochovou tvrdí, že jediným možným vyústěním války na Ukrajině je bezpodmínečné vítězství Ukrajiny. Dobře, je to oficiální politika našeho státu. V tomto cíli naše vláda Ukrajinu jak finančně, dodávkami zbraní, ale i politicky maximálně podporuje. Je ale potom otázkou, proč vláda nezajistila, aby ukrajinský muž v plné síle nebojoval na Ukrajině proti Rusku za svobodu Ukrajiny? A místo toho vyhledává konflikty v Brně. To popírá samo sebe.

Není to zdaleka první tuzemský případ pobodání ze strany Ukrajinců, kteří mají při řešení problémů poněkud odlišnou mentalitu. Kde Češi řeší chlapské konflikty pěstmi, cizinci z východní Evropy tasí častokrát nože nehledě na následky. V našich kulturních zvycích ani rozhodně není jezdit v MHD s nožem v kapse. Asi by se to mělo začít řešit na nejvyšších místech a nedělat ze všech ukrajinských příchozích pouze oběti. Pomohla by možná osvěta – minimálně v tom, že nůž patří do kuchyně a ne do tramvaje. Mohli by se v tomto angažovat i neziskové organizace, které dostávají na začleňování cizinců peníze od státu.

Můj osobní názor je, že dospělý muž ukrajinského původu ve fyzické kondici (navíc v kontextu toho, že politikou naší země je výhra Ukrajiny ve válce) má bojovat na Ukrajině, a ne se schovávat v Česku, jezdit si s nožem v kapse po městě a řešit konflikty agresivním způsobem. A pokud už se u nás takový muž schovává, protože je jistě spousta Ukrajinců, kteří z jakýchkoliv důvodu nechtějí bojovat ve válce, pro což mám lidské pochopení, tak má na sebe takový jedinec neupozorňovat, nevyvolávat konflikty a už vůbec v žádném případě nepáchat závažnou kriminalitu.

Celé tohle je vina Fialovy vlády, která nemá absolutní potuchy, kdo sem z Ukrajiny všechno přišel, a otevírá náruč i těm, co si to nezaslouží. Tohle se může ještě s odstupem času ukázat jako bezpečnostní problém. Očividně k nám z Ukrajiny totiž neproudí jen ženy, děti a starci. A to ministr vnitra Rakušan na úrovni EU nedávno schválil i povinnou solidaritu v řešení celoevropské migrace, takže se máme zřejmě do budoucna i dále, na co těšit.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x