Komentář: Fiala a Stanjura rozumí financím asi jako Pat a Mat

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala stanjura
Předseda ODS Petr Fiala a jeho 1. místopředseda Zbyněk Stanjura
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek6. 6. 2023

Schodek státního rozpočtu se v květnu za pouhých pět měsíců roku prohloubil na neuvěřitelných 271,4 miliardy korun. Ale kdo drží otěže českého rozpočtu? Je to ministr financí Zbyněk Stanjura a premiér Petr Fiala, kteří tvoří mocenský tandem nejen v ODS, ale i ve vládě. Zásadní problém ovšem je, že oba rozumí financím asi jako Pat a Mat.

reklama

Je jistě povzbudivé, že jak Petr Fiala, tak Zbyněk Stanjura mají odborné vysokoškolské vzdělání, ale neměli by v tak klíčové oblasti, jakou je ekonomika státu, působit lidé s ekonomickým vzděláním? Fiala je profesor politologie, Stanjura zase elektrotechnický inženýr. Ekonomika je ale velmi specifické a složité pole, které vyžaduje rozsáhlé a hluboké znalosti, a to obzvlášť v období krize, ve které jsme.

Nejenže Česko drtí stále vysoká dvouciferná inflace, zadlužujeme se rychleji než zběsile, ale ministru financí nevychází ani základní propočty. Ministerstvo financí nedávno radikálně snížilo odhad zásadních příjmů, které měly do rozpočtu přitéct z takzvané windfall tax. Má jít jen o 40 miliard a ve skutečnosti to bude možná ještě méně, schválený rozpočet však počítá s částkou 100 miliard. Jenom tohle by v normální zemi stálo okamžitě hlavu ministra financí, ale premiér si chyby své ani vlády trvale nepřipouští a drží nad svým špatným ministrem a kamarádem z ODS ochrannou ruku.

Přitom ODS má ve svých řadách ekonomického experta, Jana Skopečka, kterého však Fiala, Stanjura a jejich mocenské křídlo v ODS raději uklidili do vedení Sněmovny. Proč mají ekonomické otěže v rukách lidé, kteří nejsou v této oblasti experti? Kde je (krom politikaření, ve kterém je zřejmě politolog Fiala mistr) ona základní logika? Dovedl bych si představit na ministerstvu financí i návrat Miroslava Kalouska, který sice jako šéf tohoto resortu neoplýval popularitou, na rozdíl od Stanjury tomu ovšem alespoň trochu rozuměl.

Fiala a Stanjura ale tvoří v ODS mocenský tandem. Jsou to v podstatě kamarádi, kteří se vzájemně kryjí, a pokud jeden padne, padne i druhý. Ale není tady něco špatně? Měla by být politika o přátelství, nebo o schopnosti spravovat zemi a pečovat o její prosperitu? Pokud skončí Stanjura jako ministr financí, končí zanedlouho i Fiala jako předseda ODS. Zdá se, že jejich současná pozice je závislá na tom, jak dobře se drží za ruce, a ne na tom, jak dobře se starají o ekonomiku země.

Je načase, aby Fiala a Stanjura předali otěže ekonomiky do rukou těch, kdo tomu opravdu rozumějí. Ať už jsou přátelé, nebo ne, měli by mít na mysli nejlepší zájmy naší země, a to především ekonomickou stabilitu a prosperitu. A zatímco Pat a Mat mohou být skvělými kutily v pohádce, možná bychom je neměli nechat řídit náš státní rozpočet.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x