Jednání Sněmovny se táhne. SPD blokuje projednávání pandemického zákona

spd
Předseda SPD Okamura po boku místopředsedy Fialy
Foto: SPD
Autor: Radek Polívka1. 2. 2022

Jednání Poslanecké sněmovny, které začalo v úterý v 10 hodin dopoledne, a na kterém měl být projednáván pandemický zákon, se značně protahuje. Vládní strany chtějí pandemický zákon schvalovat ve zrychleném procesu legislativní nouze. Poslanci SPD však dlouhými proslovy blokují už samotné hlasování o tom, zda se vůbec bude zákon projednávat zrychleně.

reklama

Předseda SPD Tomio Okamura již mluvil dohromady zhruba 4 hodiny. Ve svém dopoledním vystoupení stihnul ze svého proslovu 3 hodiny, k večeru přidal další hodinu. “Vláda Petra Fialy tady dnes předkládá novelu pandemického zákona. Obsah tohoto vládního návrhu je bezprecedentním útokem na práva a svobody občanů. Proto poslanci hnutí SPD tuto novelu nepodpoří,” začal Okamura ve svém proslovu na půdě Sněmovny .

Okamurovi například vadí, že chce vláda omezovat práva občanů pouhým zákonem. “Svoboda pohybu, svoboda osobní, svoboda názorů, svoboda pracovat, ale třeba i podnikat jsou práva, která by stát měl omezovat a regulovat jen v nejzávažnějších případech v souladu s ústavou. Ovšem zde máme problém, že vláda se snaží omezit tyto ústavou garantované svobody a práva pouhým zákonem,” řekl dále ve Sněmovně.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek se kolem poledne na svém Twitteru vyjádřil k nutnosti pandemického zákona a zároveň se opřel do předsedy SPD.

Po Okamurovi odpoledne vystoupili s dlouhými projevy a podobnými výtkami také další poslanci SPD jako Jaroslav Bašta, Radim Fiala, Radek Koten, Jiří Kobza a Radek Rozvoral.

K večeru se vrátil řečnit opět i Okamura. “Celou dobu tady tedy vysvětlujeme vládě, vládní koalici, že v legislativní nouzi nelze tímto způsobem navrhovat takto závažnou normu a tímto způsobem,” uvedl předseda SPD v úvodu svého večerního projevu.

Sněmovna má prvně hlasovat o tom, jestli trvá legislativní nouze a zda je možné zákon schválit zrychleně. Schvalovat zákony lze v legislativní nouzi pouze ve výjimečných případech, kdy je ohrožena svoboda a práva občanu nebo je ohrožena bezpečnost státu či státu hrozí značné hospodářské škody. Při projednávání zákonů v legislativní nouzi se první čtení vůbec nekoná, je omezena rozprava a neplatí ani klasické lhůty.

Teprve po tomto hlasování se dostane na řadu samotné projednávání pandemického zákona. Jelikož však SPD již prostřednictvím Okamurova příspěvku na Facebooku deklarovalo, že udělá všechno proto, aby zákon neprošel, dají se i v této fázi očekávat podobné obstrukce jako během dnešního dne.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x