Počet nakažených koronavirem v Česku letí nahoru, rostou i hospitalizace. Vláda prudký nárůst zatím neřeší

vlada covid
Premiér Fiala po boku ministra zdravotnictví Válka (vpravo)
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Petr Karásek31. 1. 2022

Covid v Česku oslaví zanedlouho 2. narozeniny. Během koronavirové krize došlo k výměně Babišovy vlády za Fialovu vládu, ani nové vládě se však starosti s covidem nevyhýbají. Počty nakažených koronavirem v Česku momentálně rostou prudce nahoru, výrazný nárůst je patrný i u hospitalizací. Vláda však zatím zpřísňovat opatření nehodlá.

reklama

Za velkým nárůstem případů nákazy koronavirem stojí nakažlivější varianta omikron. Minulou středu 26. ledna tak došlo podle statistik ministerstva zdravotnictví k překonání rekordu v počtu nákaz v jednom dni za celou dobu trvání epidemie koronaviru v Česku, kdy bylo prokázáno PCR metodou onemocnění u 54 690 lidí. Rekordní byla ale i neděle, která bývá z celého týdne dlouhodobě nejslabší, s přírůstkem 23 927 nových případů.

Podle odborníků je u varianty omikron důležitější daleko více než v minulosti sledovat počty hospitalizovaných než počty nově nakažených.

V Česku však dochází k výraznému nárůstu i u počtu hospitalizovaných. V neděli 23. ledna leželo v nemocnicích s covidem 1629 lidí, o den dříve dokonce 1549, což byl nejnižší počet od podzimní vlny, kterou řešila ještě z velké části předchozí vláda. V neděli 30. ledna však statistiky ministerstva zdravotnictví hlásí už 2244 pacientů v nemocnicích s onemocněním covid-19, což je téměř 40% nárůst za týden oproti předchozí neděli.

Vláda zatím situaci s nárůstem případů i hospitalizací neřeší. Naopak došlo během ledna k rozvolnění několika opatření, jako je například zkrácení doby karantény nebo zrušení povinného očkování pro osoby starší 60 let, kteří podle statistik ministerstva zdravotnictví tvoří většinu zemřelých.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x