Komentář: Milion chvilek nastavil nebezpečný precedens. Demokracie se nemá dělat na ulici, ale ve volbách

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
demonstrace vaclavak
Demonstrace Milionu chvilek na Václavském náměstí v roce 2018
Foto: Martin2035 / Creative Commons / CC BY 4.0
Autor: Petr Karásek4. 9. 2022

Jsem toho názoru, že demokracii nemůžeme dělat dlouhodobě na ulici, protože jinak se nám to vymkne z rukou. Je třeba maximálně ctít výsledky voleb. Spolek Milion chvilek pro demokracii však vytvořil pro českou společnost nebezpečný precedens – jakmile se nebude některé skupině obyvatel líbit byť jen jméno ministra, tak vyjít do ulic. A to je špatně.

reklama

Takhle nemá fungovat demokracie, kdy i když početná a hlučná, ale stále menšina překřičí na ulici svými požadavky demokratickou většinu. Pokud má společnost pocit, že je málo slyšena, můžeme přidat do našeho demokratického systému rozumným způsobem prvky přímé demokracie, kdy bude slyšet názor občanů častěji než jednou za čtyři roky u voleb. Ulice ale nesmí nikdy rozhodovat a diktovat jakékoliv vládě.

Takhle to fungovat nemůže, protože to není uvědomělá občanská společnost, jak bylo v minulosti Milionu chvilek přisuzováno. To je do určité míry anarchická společnost. To není demokracie. To je domnělá vláda ulice, která si myslí, že má právo z nějakého pocitu vlastní myšlenkové nadřazenosti rozhodovat o politickém dění.

Je to vlastně opak rezignace lidí na politiku. Tenhle politický aktivismus má naopak silnou vůli měnit, což je druhý extrém, který je stejně tak nebezpečný jako úplná rezignace obyvatel na politické dění. Právo rozhodovat o chodu společnosti a vynucovat si své požadavky však žádné aktivistické skupině nikdo nedal.

Demonstrace a lid v ulicích mají být až posledním řešením extrémních případů, což třeba takové Čapí hnízdo nikdy nebylo. A tak tu máme jiné skupiny, které nyní následují stopy Milionu chvilek a chtějí si vykřičet na ulici své požadavky, ať už to jsou demonstrující narušitelé a provokatéři na Babišových mítincích nebo nyní sobotní demonstrace na Václavském náměstí, kdy až 70 tisíc lidí žádalo demisi Fialovy vlády.

I když třeba chápu rozhořčení demonstrantů z Václaváku nad špatně komunikující Fialovou vládou sršící jednu knížecí radu za druhou, a kterou ve volbách dohromady jako pět subjektů volilo jen zhruba 43 procent voličů, což je i přes jasnou většinu ve Sněmovně velmi slabý mandát, se kterým by měla vláda zacházet velmi opatrně a oprostit se od všech kontroverzních rozhodnutí a arogantních výroků, což se bohužel neděje. Ale ani to nemůže být omluvou pro vládu ulice, což může být velmi nebezpečné. Jakmile však vypustíte džina z lahve, je velmi těžké ho tam vrátit zpět.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x