Průzkum Kantar v září: ANO navýšilo náskok. Vládní pětikoalice by ztratila ve Sněmovně většinu

volebni pruzkum zari
Hnutí ANO by v září vyhrálo volby s 30,5 procenty
Foto: Česká televize
Autor: Petr Karásek11. 9. 2022

Podle posledního průzkumu Kantar by v září opoziční hnutí ANO navýšilo svůj náskok v čele. Další zásadní změnou je, že by strany vládní pětikoalice ztratily většinu, a to i tehdy, kdyby kandidovaly v předvolebních koalicích jako před rokem. Výsledky byly zveřejněny ve vysílání České televize v druhé části pořadu Václava Moravce.

reklama

V modelu jednotlivých stran by vyhrálo hnutí ANO s 30,5 procenty, oproti květnu si u Kantaru polepšilo o 2,5 procentního bodu. Druhá ODS pak s 19,5 procenty oslabila o 3 procenta oproti červencovému modelu.

Do Sněmovny by se dále dostalo SPD, Piráti a STAN. Dvě vládní strany v podobě TOP 09 a KDU-ČSL by se naopak se ziskem nižším než 5 procent do Sněmovny nedostaly. Opoziční strany by na základě tohoto modelu získaly jasnou většinu.

Agentura Kantar zveřejnila i volební model s předvolebními koalicemi, ve kterých kandidovaly vládní strany před rokem. I v tomto modelu by poté vyhrálo hnutí ANO, které by dokonce navýšilo náskok na 32 procent. Model by v rámci koalice Spolu zachránil TOP 09 a KDU-ČSL, kdy by koalice získala o jeden procentní bod více než ve volbách a s 29 procenty by skončila na druhém místě.

pruzkum kantar zari
zdroj: Česká televize

Druhá vládní koalice Pirátů a Starostů (STAN) by však získala pouze 10 procent a skončila až čtvrtá za opoziční SPD, které by nyní volilo 11 procent voličů. Díky tomu by vládní pětikoalice ztratila většinu ve Sněmovně i při modelu předvolebních koalic.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x