Komentář: Naučte už premiéra Fialu někdo základy ekonomie

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fiala ods
Premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Radek Polívka16. 2. 2024

Premiér Fiala se včera vydal rozjásaně před kamery s tím, že je tu konec zdražování. Že se snížila inflace, ale neznamená žádný konec zdražování a už vůbec ne zlevňování. Pane premiére, prosím, doučte se už konečně základy ekonomie. Je to ve vaší pozici předsedy vlády nedůstojné. Pokud nemáte kolem sebe dostatek poradců, nebo máte jen takové poradce jako například pana Křečka, který vás a nás posílá na nákupy do zahraničí, zkusím vám dát dnes první lekci zdarma já.

reklama

Omluvou samozřejmě je, že Fialovým oborem ekonomie rozhodně není. Jeho oborem je politologie, kde je naopak mistrem ve svém oboru, protože dokáže hodiny a hodiny mluvit o ničem, pronášet bezduché fráze, slibovat chladnokrevně něco, co se za pár měsíců nesplní, nálepkovat politické soupeře a protivládní demonstranty smyšlenými hesly a hlavně vydávat donekonečna neúspěchy za úspěchy. A to jen tak někdo jiný neumí, v tomto je Fiala opravdová jednička na našem politickém trhu. Ale pojďme zpátky k ekonomii a inflaci.

Takže, pane premiére, pěkně polopaticky, abyste to jako obyčejný politolog, který se shodou okolností dostal do premiérské funkce, ve které byste měl řídit zemi a dbát mimo jiné o její ekonomiku, i vy pochopil. Když meziroční inflace klesne na 2,3 procenta jako nyní v lednu tohoto roku, neznamená to konec zdražování. Znamená to, že se zdražuje nadále, ale již pouze o zhruba dvě procenta, a ne meziročně skoro o 20 procent jako v největší “slávě” za vaší vlády.

Za druhé, pane premiére, pokud je nyní meziroční inflace 2,3 procenta, která vychází ze 17,5% základny v lednu 2023, která sama vychází ze skoro 10% základny v lednu 2022, tak to rozhodně není žádný úspěch. Víte, ona ta inflace někdy musela klesnout do normální výše, protože ani strom neroste do nebe. Ale vydávat tohle za úspěch, kdy za obří nárůst inflace v předešlých letech mohla podle mého názoru špatná, pozdní a nedostatečná reakce vaší vlády na dramatický růst cen energií od počátku roku 2022, což zvýšenými náklady ovlivnilo celé výrobní a dodavatelské řetězce, považuji vyloženě za nehoráznost z úst premiéra.

Další nepřesnost, lež nebo mystifikace, kterou z vaší strany mnohdy slyším, je ta, že se snad nyní zlevňuje. Kdyby se zlevňovalo, pane premiére, jde o deflaci, což je v ekonomice také nežádoucí jev podobně jako vysoká inflace v desítkách procent, na kterou jsme se za vaší vlády dostali a dlouho se, jak je pěkně na tomto grafu vidět, v těchto výšinách i pohybovali. Nemluvě o tom, že oproti ostatním zemím EU se u nás držela takto vysoká inflace nadprůměrně dlouho. Takže prosím, zpátky na zem. Opravdu není, co tak bujaře slavit.

A ještě malý příklad na závěr, že jste to vy, pane premiére Fialo. Když něco stálo v lednu 2021 rovných 100 Kč, tak v lednu 2022 stálo to stejné už zhruba 110 Kč, v lednu 2023 poté 129 Kč a letos v lednu 132 Kč. Na tomto jednoduchém příkladu můžete vidět i vy jako obyčejný politolog, že zdražování pokračuje, to je onen princip inflace, ale děje se tak po dvou dlouhých letech již konečně v přirozené míře. Rozhodně se ale nezlevňuje, to ani náhodou.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x