Komentář: Pro Farského se jistě nějaká funkce také najde. Jako se našlo u jiných politiků vládních stran

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
fialova vlada
Lídři pěti vládních stran
Foto: Spolu
Autor: Petr Karásek19. 3. 2023

Současná vláda vysílá dlouhodobě jasný signál, že v rámci svých členů nenechá nikoho padnout. Což je dobrá životní jistota, pokud jste tedy členem některé ze stran vládní pětikoalice. Na další příležitost čeká i Jan Farský, který se obětoval pro dobro vlády a před rokem rezignoval na post poslance kvůli své půlroční stáži v Americe, což tehdy nedělalo dobré PR vládě. Teď je na jakési čekací listině, kdy čeká, jaká funkce na něj zbyde.

reklama

Začalo to krátce po volbách, kdy bylo potřeba nejprve někam upíchnout Markétu Pekarovou Adamovou. Premiér Fiala a jeho okolí měli v tomto případě dostatek soudnosti, aby předsedkyni TOP 09 vyřadili z angažmá na některém ministerstvu. Stručně řečeno, nezvládla by to a není to jen můj názor. A tak se dostala do významné ústavní funkce v podobě předsedkyně Sněmovny. I to ale byla asi chyba, jak se ukázalo při řízení posledních schůzí. Pekarová Adamová bude navíc zřejmě čelit svému odvolání a není vůbec vyloučené, že by se tento scénář mohl naplnit. I když mají vládní strany pohodlnou většinu 108 poslanců, je takovým veřejným tajemstvím, že šéfka TOP 09 není úplně oblíbenou osobou ani u části ODS. Ale nakonec pravděpodobně zafunguje – ono vzájemné postarání se o sebe a nenechání sama sebe padnout.

Dalšími na řadě, o které se bylo nutné v rámci vládních stran po volbách postarat, byli neúspěšní poslanci Pirátů, které v rámci koalice překroužkovali kandidáti STAN. Řada bývalých poslanců jako například Pirát Profant, který se proslavil třeba tím, že řekl o poslancích minulé Sněmovny, že jsou to bílí páprdové, co inklinují k fašismu, skončila na různých ministerstvech v lukrativních pozicích politických náměstků.

Teplé místečko dostala i další výrazná tvář TOP 09 Helena Langšádlová, pro kterou byla oproti předchozí vládě vytvořena nová ministerská pozice pro vědu, výzkum a inovace. Mnoho občanů dosud ani pořádně neví, že je vůbec ministryní, což jaksi svědčí o její práci a potřebnosti. Ale s ministerským platem okolo 200 tisíc korun o ni bylo v rámci pětikoalice, myslím si, postaráno dostatečně.

Svůj comeback do zajímavé funkce plánoval i bývalý ministr školství Petr Gazdík, který po skandálu hnutí STAN v rámci Dozimetru, kde byly odhaleny jeho blízké kontakty s hlavním obviněným podnikatelem Redlem, rezignoval. Po pár měsících se vrátil na školství do pozice poradce, což bylo asi něco podobného, jako když Hladík v době, kdy jej bývalý prezident Zeman odmítnul jmenovat ministrem, z pozice náměstka neoficiálně řídil celé ministerstvo. Po veřejné kritice však Gazdík ze svých plánů ustoupil a rezignoval. Gazdíkovi moc nevychází ani angažmá ředitele školy, kdy proti němu protestují žáci, a tak budu zvědavý, zda se o něj v budoucnu ještě vládní strany nějak postarají. Nabízí se snad už jedině takzvané uklizení do Bruselu.

Dostáváme se i k Petru Hladíkovi, který měl ještě na podzim minulého roku ambici stát se primátorem Brna. Nestalo se, volby nedopadly podle jeho plánu. Není tajemstvím, že Hladík se moc nemusel s primátorkou Vaňkovou z ODS, a tak mu v rámci snadnějšího zformování koalice v Brně vládní strany nabídly ministerské angažmá na životním prostředí. Vláda ukázala, že i o Petra Hladíka se dokáže pěkně postarat, a to i přesto, že figuruje v kauze brněnských bytů. Ale možná právě i proto, protože okolo brněnských kauz se vznáší dlouhodobě také jméno ministra spravedlnosti Blažka, kterého brněnské kauzy na základě těchto informací očividně nenechají spát.

A na závěr tu máme navrátilce do vlasti Jana Farského, který se obětoval pro dobro vlády, když zhruba před rokem rezignoval na funkci poslance, protože měl odjet na půl roku do Ameriky. Nyní je ve hře podle jeho vlastního vyjádření na serveru Novinky.cz post poradce prezidenta Pavla, kterého vládní strany podporovaly ve volbách, nebo významný post eurokomisaře. Odhaduji tedy, že ani Farský zřejmě nezůstane dlouho na ocet a nějaké to teplé místečko se najde i pro něj, protože hypotéky se samy nezaplatí.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x