Vládní politici začínají připouštět zmrazení svých platů. Půjde to také retroaktivně?

Glosa
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
ministr vnitra rakusan
Vicepremiér vlády Vít Rakušan
Foto: Úřad vlády ČR
Autor: Radek Polívka19. 3. 2023

Vládní politici odmítali dlouhodobě diskuzi o zmrazení svých platů jako populismus ze strany opozice. Když jim to však vytknul prezident Pavel, začínají najednou názorově otáčet. Vypadá to, že by určité zmrazení platů politiků najednou nemusel být takový problém. Pro mě bude zajímavé, s jakou variantou přijdou. Nabízí se i možnost retroaktivity?

reklama

Jako mávnutím kouzelného proutku se změnila rétorika politiků vládních stran. Když už jim ten absurdní paradox vmetl do tváře i spřátelený prezident, který jinak vládě svým podpisem pomohl uvést v platnost kontroverzní snížení červnové valorizace důchodů, tak zjevně nejde jednat jinak. V opačném případě by to byla ukázka naprosté nenažranosti v kontextu šetření na sociálně slabých skupinách, jako jsou důchodci. A takový signál, předpokládám, Fialova vláda vysílat do společnosti nechce.

Vtipné na tom je to, že opoziční ANO i SPD navrhovali zmrazení platů politiků již opakovaně a pokaždé to vládní většina odmítla s tím, že jde jen o opoziční populismus. Ano, do určité míry jde o populismus, ale jde také o solidární gesto. Ušetření na platech politiků státní rozpočet nezachrání, ale pokud chce vláda, aby ostatní lidé šetřili, je nutné začít u sebe. Jinak to lidé, pokud nejsou zarytými fanoušky vlády, jednoduše neakceptují.

Zmrazení platů politiků už bylo jednou schváleno na pět let, a to těsně před volbami na podzim roku 2021. Pro návrh hlasovala i tehdejší opozice, která tvoří v současnosti Fialovu vládu. Před volbami tedy nevadil tento “populismus” ani současné pětikoalici. Po volbách návrh zamítnul Senát a Fialova vláda se místo toho vytasila s vlastním návrhem zmražením platů pouze na jeden rok.

Nyní začínají otáčet i vládní politici či přátelé vládních stran. Nejprve vyčetl vládě absenci větší diskuze o škrtech ve vlastních platech Miroslav Kalousek, později prezident Pavel a teď určitou formu zmražení platů připouští i vicepremiér vlády Vít Rakušan či Markéta Pekarová Adamová. Jsem zvědavý, zda nepůjde jen o planá slova, ale dojde i na činy.

Pokud vládní politici přistoupí ke zmražení svých platů, budu také zvědavý na to, zda dojde i v tomto případě na retroaktivitu jako v případě důchodů. Zda vláda přijde s ambiciózním plánem na zamražení platů na úrovni ještě před lednovým zvýšením, když řešit zpětně nižší valorizaci u důchodů pro vládu problém nebyl. I v době Nešasovy vlády šlo platy politiků nejen zamrazit, ale i snížit, takže vrátit se s platy před leden 2023 určitě možné je. A já bych byl milerád překvapen, kdyby tomu tak bylo i nyní.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x