Komentář: Vláda mohla upravit valorizace důchodů už na podzim, ale byly volby. A teď spěchá až příliš

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
spolu
Lídři vládní pětikoalice
Foto: Spolu
Autor: Petr Karásek1. 3. 2023

Jakmile skončily prezidentské volby, začala nám vláda předkládat jeden kontroverzní návrh za druhým. Náhoda? Asi ne, na takové náhody by mohl věřit jen velký naiva. A tak se nám na stůl dostává i návrh na snížení již slíbené valorizace důchodů, za čímž vláda honem rychle pádí, protože ji již nezbývá potřebný čas, kterým se loni na podzim takticky promlčela. Ke změně červnových důchodů vláda využívá legislativní nouzi.

reklama

Valorizace penzí nebyla důchodcům slíbená nějakým hodným pánem, co rád rozdává peníze, ale zákonem, který ukládá pravidla pro mimořádnou valorizaci ve chvíli, kdy inflace překročí 5 procent, čímž je zajištěný elementární smysl toho, aby výrazně neklesala životní úroveň seniorů v souvislosti se zdražováním a inflací. Vláda tohle chce změnit v legislativní nouzi, protože jinak by nestihla zarazit původní výši valorizace od června. To, že je tato snaha o změnu dost možná protiústavní kvůli až cynickému využití legislativní nouze, je věc jedna, ale že jde o naprosto krásnou ukázku zbabělosti Fialovy vlády, to je dobré si také říct.

Ještě v listopadu totiž Fiala lidem v rozhovoru pro Blesk říkal, že se nebude měnit zákonná valorizace ani věk odchodu do důchodu, což je další třaskavé téma, které pětikoalice vytáhla záhy po volbách. Chce nám tedy tímto premiér Fiala říct, že v listopadu minulého roku lhal? Pochopím změnu názoru za rok, za dva, kdy se může výrazně proměnit situace, ale za 3 měsíce se ekonomická situace skutečně dramaticky nezměnila.

Vraťme se však k červnové valorizaci, na kterou vláda tolik pospíchá a jejíž řešení se právě probírá právě ve Sněmovně. Vláda má právo valorizaci důchodů změnit a snížit na příští roky třeba na nulu nebo legendárních 40 Kč jako za Kalouska a pak za to nést odpovědnost, ale měla se situaci postavit čelem a novelu ve Sněmovně schválit standardní cestou někdy na podzim, kdy však seniorům bylo tehdy naopak ústy premiéra slíbeno, že se nic měnit nebude. Se zvýšením penzí v červnu tak mnozí senioři na základě platného zákona počítali.

Pokud však chce vláda tvrdit, že nečekala loni na podzim letos takto velkou inflaci, tak je to na okamžitou rezignaci nejen ministra financí, ale celé vlády za jejich nekompetentnost. Vláda v čele s premiérem samozřejmě moc dobře věděla, že inflace bude vysoká i letos a že pokud se rozhodnou ušetřit na důchodcích, tak to udělají, protože mají k dispozici 108 poslanců, kterými protlačí takřka cokoliv, ale neudělali to minulý rok na podzim záměrně z jednoho prostého důvodu, protože hráli vyčkávanou skrz prezidentské volby.

A jelikož ve volbách podporovali vládní polici místo vlastního kandidáta dnes již zvoleného prezidenta Petra Pavla a nechtěli seškrtáním důchodů dodat ve volbách munici jeho protikandidátovi Andreji Babišovi, tak raději mlčeli a pár měsíců dělali, že neexistují. Vždyť věděli jste v prosinci o nějakém Rakušanovi nebo Stanjurovi? Ti byli tehdy zalezlí v koutě a šoupali nohama, když si vypůjčím oblíbenou hlášku Markéty Pekarové Adamové.

To ale není pro Fialu a jeho vládu omluvou. Není možné takto zneužívat legislativní nouzi, pokud tedy nedochází přímo k porušení Ústavy, k zalepení díry ve státní kase. Opravdu nejsme ani ve válce, i když nám premiér už asi rok tvrdí opak, nejsme ani v době covidu a kvůli jedné valorizaci důchodů nám skutečně nehrozí zdaleka ani státní bankrot. Jde pouze o zbabělost premiéra a vlády, kteří se tohle báli učinit před prezidentskými volbami standardním legislativním procesem.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x