Nemůžeme jít britskou cestou, říká Flegr. Chtěl by proočkovat 90 % Čechů

jaroslav flegr
Vědec a vysokoškolský pedagog Jaroslav Flegr
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra
Autor: Petr Karásek21. 7. 2021

Evoluční biolog Jaroslav Flegr proslul na podzim minulého roku svými katastrofickými scénáři s exponenciálními počty nakažených a zemřelých, které se většinou vyplnily. Od začátku podzimní vlny tak platil Flegr za osvědčeného koronavirového prognostika.

reklama

Ne všechny jeho předpovědi ovšem vyšly. Například 3. května na svém Twitteru tvrdil, že kvůli příliš brzkému květnovému rozvolnění začnou brzy zase stoupat počty nových případů a na začátku června dojde opět k lockdownu.

To se však nestalo. Počty nových případů začaly mírně stoupat až před 14 dny, přičemž se nové případy nijak výrazně neprojevují na hospitalizacích v nemocnicích.

Nemůžeme jít britskou cestou

Nyní Jaroslav Flegr varuje před takzvanou britskou a singapurskou cestou, kdy ve Velké Británii nastalo masivní rozvolnění téměř všech opatření a v Singapuru dokonce přestali i kompletně počítat nově nakažené. Obě země mají společné to, že se rozhodly na základě dostatečného proočkování tamní populace přistupovat ke covidu-19 dále jako ke chřipce.

Takový přístup však Česku Flegr nedoporučuje. “Až budeme mít takovou proočkovanost jako Britové a bude fungovat hygiena, asi tak za 150 let, tak o tom můžeme diskutovat. Ani oni nejsou jednotní a bojím se, že budou opět utahovat,” řekl biolog pro CNN Prima News.

Naočkovat by se podle něj měli téměř všichni. “V zimních měsících, až se viry zase začnou šířit rychleji, nebude stačit ani 90 procent naočkovaných. Ale vše si ověříme na současném experimentu Anglie. Je otázka, jestli zvýšení hranice můžeme na bázi dobrovolnosti dosáhnout,” naráží Flegr ve stejném rozhovoru na CNN Prima News na fakt, že tolik lidí se pravděpodobně dobrovolně očkovat nebude.

Jste již očkovaní?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
💬 komentářů
Seznam DiskuzeVstoupit do diskuze
👈
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Dušan M
Dušan M
9 měsíců

on by sice chtěl proočkovat, ale já říkám NE

Věra
Věra
10 měsíců

Už jen ta fotka vypovídá za vše…

Stanislav
Stanislav
10 měsíců
Reply to  Věra

Otázkou je, co tam máte vy?

Josef Mašek
Josef Mašek
9 měsíců
Reply to  Věra

a co že neukážeš tu svojí fotku ty česká krasavice

Karel
Karel
9 měsíců
Reply to  Věra

tak to si sou s flégrem hodně podobný!

reklama
5
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x