Pane Stanjuro, zvykejte si, opozice se bude nepříjemně ptát. Na arogantního ministra není nikdo zvědavý

Komentář
Názor autora
Upozorňujeme čtenáře, že následující text je publicistickým článkem, který obsahuje názor autora.
ministr financi stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek23. 3. 2022

Při dnešní schůzi Sněmovny se předseda SPD Tomio Okamura dovolával vyjádření premiéra Fialy k otázce osmimilionové provize místopředsedy vládních Starostů, kterou měl původně inkasovat za právní služby spojené s odškodněním pro obce zasažené výbuchy ve Vrběticích. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) označil jeho otázky mimo jiné za blbé.

reklama

Okamura byl frustrovaný z toho, že vládní poslanci odmítli řešit osmimilionovou provizi člena Starostů. “Včera jsem tady vyzýval pana premiéra Petra Fialu, aby to alespoň verbální odsoudil. Všichni jste viděli, že tu seděl jako pecka a bál se cokoliv říct. Nakonec na ten mikrofon stejně nešel. Kdyby alespoň řekl, že se na to zeptá Víta Rakušana, jak to vlastně bylo. Ale ani to neměl odvahu říct. Hnutí STAN obchoduje se zákony, je to flagrantní střet zájmů. Tohle je potřeba vysvětlit a postavit se k tomu čelem,” pronesl na půdě Sněmovny.

Ministr financí se vydal bránit svého premiéra. “Je to fakt nehoráznost, aby se tady pan poslanec Okamura otíral o odvahu premiéra. Zvykněte si na to, že vy ho tady nebudete školit, vy ho tady nebudete vyvolávat. Petr Fiala jel osobně do Kyjeva. Mám přečíst vaše proruské facebookové statusy, které se snažíte v tuto chvíli schovat, mám je přečíst? Já to klidně udělám,” řekl Stanjura směrem k předsedovi SPD

Posléze jeho statusy i přečetl a pokračoval. “Mluvil jsem o nepřijatelném slovníku předsedy Tomia Okamury. Dovolil si drze tvrdit, že premiér nemá odvahu. Jenom proto, že si myslí, že ho Okamura bude vyvolávat, a že on jak žáček se bude zpovídat někomu, kdo tady dlouhodobě zastává proruské postoje. Pan Tomio Okamura je člověk, který nepozná, kdo má odvahu a kdo ne. A posuzuje odvahu podle toho, jestli on někoho vyvolá a on okamžitě přijde odpovídat na jeho blbé otázky, a nebo ne,” uvedl dále ministr financí.

Pane Stanjuro, zvykejte si

Pane ministře, zvykejte si, že opozice bude mít nepříjemné dotazy. Tak jako jste je měli i vy vůči předchozí vládě. Je naprosto legitimní ptát se nejvyššího představitele vlády na lukrativní kšeft místopředsedy druhé největší vládní strany.

Jak byste se zachovali dříve vy, kdyby se tohle profláklo na vysoce postaveného politika ANO nebo ČSSD? Byli byste potichu? A kdyby tehdejší premiér nereagoval, nezvýšil byste zrovna vy osobně hlas? Tomio Okamura možná odkoukal rétoriku i od vás.

I když je Petr Fiala jistě dlouholetým kamarádem Zbyňka Stanjury, tak zatím v Česku nic velkého nedokázal, je premiérem teprve pár měsíců, není proto důvod, aby z něho byla vytvářena nedotknutelná modla. A nemění na tom nic ani cesta do Kyjeva.

Mohl byste namítnout, že v krizi, ve které jsme, by mohly jít některé nepříjemné dotazy stranou. Vzpomeňte si, prosím, na vás v opozici před rokem, či dvěma, jak jste se útočně chovali vůči tehdejší vládě, která řešila také velmi těžkou krizi.

Současná opozice se v tomto ohledu chová zatím vůči vládě velmi tolerantně. Jedním si však můžete být jistý, na arogantního ministra není nikdo zvědavý.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x