Piráti a Starostové kritizují kauzy předchozích vlád. Starostové však byli také součástí Nečasovy vlády

pirati a starostove
Předseda Starostů Vít Rakušan a předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek25. 6. 2021

Ukázkou toho, jak se během předvolební kampaně takzvaně střelit do vlastní nohy, je obutí se koalice Pirátů a Starostů do kauz předchozích vlád. Součástí jedné z těchto vlád totiž byli i členové či sympatizanti STAN, kteří tehdy ve volbách 2010 kandidovali na kandidátce TOP 09.

Piráti na svém Facebooku zveřejnili obrázek, ve kterém ve společné grafice se Starosty kritizují kauzy vlád od roku 1989. Na seznamu nechybí ani kauzy za vlády Petra Nečase, které byli součástí i Starostové, i když by na to možná rádi zapomněli.

Ve volbách 2010 získala TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých 16,7 % hlasů. Ve sněmovně usedlo 9 kandidátů hnutí STAN, kterými například byli současný europoslanec Stanislav Polčák či Petr Gazdík, který se tehdy dokonce stal předsedou celého poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.

Po volbách 2010 vznikla vláda Petra Nečase, ve které vládní koalici tvořili poslanci ODS, TOP 09, hnutí STAN a Věcí Veřejných. Starostové získali rovněž vládní post na ministerstvu kultury.

Post ministra kultury zastával ve vládě Petra Nečase nejprve Jiří Besser, který se od roku 2011 stal členem STAN a později byl zvolen i místopředsedou hnutí. Za nástupkyni Bessera poté Starostové v prosinci roku 2011 vybrali Alenu Hanákovou, která kandidovala na kandidátce TOP 09 jako nezávislá a později se stala rovněž i straníkem hnutí STAN.

Mimo kauz za vlády Petra Nečase dále Piráti a Starostové kritizují například kauzy Diag Human, lehké topné oleje, OKD, vytunelování IPB či Pandury. Zcela vlastní obrázek si poté vysloužily kauzy současného premiéra Andreje Babiše, kterého chtějí Piráti a Starostové porazit v letošních volbách.

Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Abrdy
Abrdy
1 měsíc

starostové od západu na východ kradli v miliardách pozemky,nemovitosti,korupce při zadávání zakázek,při stabních povoleních,změnách uzemních rozhodnutí atd Podívejte se na pražský magistrát pod vedením pirátu tam se korupce muže natáčet od rána! Zadechovský má držet pysk nebo na tebe skočí korupční!

Karel Vilímek
Karel Vilímek
1 měsíc

Hodně starotů skoupilo obecní pozemky a teď je se ziskem prodávají jakostavební místa.

Venda
Venda
1 měsíc

STAN to jsou takoví novodobí lidovci – kam zrovna vane vítr, tím směrem se hrnem 😀 Sami nestojí ani za zbla. A s těmi starosty ve straně, natož s jejich podporou napříč republikou to není až tak žhavý…

JARDA
JARDA
1 měsíc

Mají krátkou paměť. Mocenské ambice u politických stran se projevují již od roku 1945. Koryta jsou přednější. Na obyčejné občany se kašle. Babiše nemusím , ale něco pro lidi udělal. To co slibovala ODS a i ČSSD, posunout mzdy a důchody včetně minimální mzdy , se jaksi nepodařilo. Doufám,že se lidé zamyslí až půjdou opět k volbám. Chraň pánbůh tuto zemi před Piráty , Starosty a ODS a jejich slouhů.

josefina
josefina
1 měsíc

CO je to za stranu Stan??Prostě vyčuránci,brouci Pytlíci bez jasného programu,co se chovají neutrálně,ale ono to nejde,že?Musíte někam patřit,tak to hrajete na všechny strany,podle toho,co je momentálně v kurzu…nevěřím vám ani pozdrav,hlavně se staráte o svůj vlastní prospěch,Rakušane a spol…

Milan
Milan
1 měsíc

Starostové byli součástí Nečasovy vlády? Oni jsou snad podepsáni pod nějakou koaliční smlouvou? Nečasova vláda byla koalicí ODS, TOP09 a VV. Starostové tehdy podporovali TOP09 a několik jejich lidí bylo na kandidátkách TOP09 zvoleno. Koalice jim milostivě umožnila nominovat nejslabšího ministra ve vládě, tedy kultury. Besser ani Hanáková se starostům tedy opravdu nepovedli, což si dobře uvědomují, ale činit je kvůli tomu odpovědné za fauly Nečasovy vlády není oprávněné. To, co v zájmu všech obyvatel daňového venkova, tedy všech obcí kromě Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce a Plzně, prosadili, tedy změna rozpočtového určení daní zmírňující nerovnost v rozdělování daňových výnosů z poměru z 1:6 na cca 1:3, umožnilo od roku 2012 začít rozvíjet i tento “venkov”.

Kajá
Kajá
1 měsíc
Reply to  Milan

Poslanci STAN byli součástí vládní koalice = museli hlasovat pro důvěru Nečasově vládě. Gazdík byl do 2013 co pamatuju i předsedou poslaneckého klubu co se jmenoval TOP 09 a Starostové…

Jen se na to tak nějak teď před volbama účelově zapomíná a někteří naivnější občané mají Starosty za stranu, co ještě nikdy nevládla, což není pravda. I když samozřejmě jejich politická síla byla menší než takové TOP 09, VV či ODS, ale beze slova na vládnutí nebyli.

jarda
jarda
1 měsíc

strana starostove neexistuje.-je to jenom dalsi podpod tehle sekty. starostu je v zemi asi 3500 koli myslite ze je za stranu stan– asi 150–to je teda sila. dekuji za precteni.

Jarda
Jarda
1 měsíc

Starostové ať se raději starají o obce. Proč si musí stále hrát na podržtašky? Když chtějí do “velké” politiky, je tady dost stran na výběr. S piráty je nikdo normální volit nebude. Kdo by stál o feťáky nebo manželství třeba s kozou? Bílý muž nebo žena jistě ne. O migrantech ani nemluvě!

Novák
Novák
1 měsíc

Oni někteří spoluobčané vubec trpí ztrátou paměti – kdyby ne tak by darebacké zlodějské pro kmotrovské strany Ods Top09 Kdu-Čsl nemohly mít v předvolebních pruzkumech 19% hlasu ale maximalně 9% !!

josefina
josefina
1 měsíc
Reply to  Novák

Přesně tak!!Hlavně mladí jsou bez paměti,nebojte,také zestárnou a potom si budou sypat popel na hlavu,jak byli naivní a hloupí!!Když vzpomenu na Johnovi Věci Věřejné,ODA ,Zelení a pod.,kdepak jim je konec??Partaje na jedno použití!!Starostové si hrají na stranu,ale kolipak jich tam vůbec je??Každé 4 roky se strastové na obcích volí noví a chtějí dělat vysokou politiku!?To je jich jen pár ctižádostivých,co se chovají jako brouci Pytlíci,že Rakušane,Gazdíku,co umí radit a radit……Starejte se hlavně o své obce!!

Martin
Martin
1 měsíc

Že se střelili do nohy?Myslím,že úplně někam jinam,o něco výš.

Josef Mašek
Josef Mašek
1 měsíc

lotr nebo hrdina…my jsme jedna rodina

helena-kr
helena-kr
1 měsíc

pro hlavně pražáky volte piráty .rádi zaplatíte progresivní daně ,poplatky za parkování a ostatní zhovadilosti co plánují . hlavně,že se zbavíte babiše

Jarda
Jarda
1 měsíc
Reply to  helena-kr

Už vidím, jak se tam pohrnu třeba do opery 50km taxíkem, vlakem nebo metrem. To jim zase hříbeček zavařil s tím mýtným. A Hrušínský a spol. nic, asi jim to ještě nedošlo!

Stanislav
Stanislav
1 měsíc

Naprosto přesně napsáno,ještě drogy a bude tu bordel

josefina
josefina
1 měsíc
Reply to  Stanislav

..asi to někumu velmi vyhovuje,abychom se stali ve vlastní rodné zemi hosty a trpěnými..kdopak z toho profituje??Češi stopro ne….

KVĚTA
KVĚTA
1 měsíc

vždyť všichni co tam byli a nadělali chyby to svádí jeden na druhého a sami si chyby neuznají proto by se měli konečně dát do hromady a dělat něco pořádného a nenapadat jeden druhého ale dělat opravdu něco pro lidi ane se jenom hádat to ukazují hezkou lásku k vlasti jsou všichni stejní proto ta vláda se nikam nedostane než že se hádají a říkají já ne a ty taky tak že to vše poškozují asi jenom ti lidé co jsou dole ty nahoře si neuškodí ty si už nahrabali dost za každé vlády

Zdenek
Zdenek
1 měsíc

Starostové? Ty umějí jedno … malá domů …

edgar cayse
edgar cayse
1 měsíc

Vazeni spoluobcané- kdo jste si zachovali jen zbytek rozumu prosim piraty a stan nevolit stejne jako spolek SPOLU — doplatime na to vsichni nejen ti co maji hluboko do kapsy ale i ti co ne !tohle by byla nejvetsi tragedie od vzniku Ceskoslovenska .

Novák
Novák
1 měsíc
Reply to  edgar cayse

Přesně jak píšete ! Piráti+Stan jsou možná větší zlo než komouši v roce 1948 ! A ti darebáci ze zcela učelové koalice jen aby se ty 2 z….. strany Top09 a Kdu-Čsl udržely v Ps……. to je další hnus !

21
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x