Piráti a Starostové kritizují kauzy předchozích vlád. Starostové však byli také součástí Nečasovy vlády

pirati a starostove
Předseda Starostů Vít Rakušan a předseda Pirátů Ivan Bartoš
Foto: Česká pirátská strana / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
Autor: Petr Karásek25. 6. 2021

Ukázkou toho, jak se během předvolební kampaně takzvaně střelit do vlastní nohy, je obutí se koalice Pirátů a Starostů do kauz předchozích vlád. Součástí jedné z těchto vlád totiž byli i členové či sympatizanti STAN, kteří tehdy ve volbách 2010 kandidovali na kandidátce TOP 09.

reklama

Piráti na svém Facebooku zveřejnili obrázek, ve kterém ve společné grafice se Starosty kritizují kauzy vlád od roku 1989. Na seznamu nechybí ani kauzy za vlády Petra Nečase, které byli součástí i Starostové, i když by na to možná rádi zapomněli.

Ve volbách 2010 získala TOP 09 s podporou Starostů a nezávislých 16,7 % hlasů. Ve sněmovně usedlo 9 kandidátů hnutí STAN, kterými například byli současný europoslanec Stanislav Polčák či Petr Gazdík, který se tehdy dokonce stal předsedou celého poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů.

Po volbách 2010 vznikla vláda Petra Nečase, ve které vládní koalici tvořili poslanci ODS, TOP 09, hnutí STAN a Věcí Veřejných. Starostové získali rovněž vládní post na ministerstvu kultury.

Post ministra kultury zastával ve vládě Petra Nečase nejprve Jiří Besser, který se od roku 2011 stal členem STAN a později byl zvolen i místopředsedou hnutí. Za nástupkyni Bessera poté Starostové v prosinci roku 2011 vybrali Alenu Hanákovou, která kandidovala na kandidátce TOP 09 jako nezávislá a později se stala rovněž i straníkem hnutí STAN.

Mimo kauz za vlády Petra Nečase dále Piráti a Starostové kritizují například kauzy Diag Human, lehké topné oleje, OKD, vytunelování IPB či Pandury. Zcela vlastní obrázek si poté vysloužily kauzy současného premiéra Andreje Babiše, kterého chtějí Piráti a Starostové porazit v letošních volbách.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejnovější
Nejstarší Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments
Abrdy
Abrdy
3 let

starostové od západu na východ kradli v miliardách pozemky,nemovitosti,korupce při zadávání zakázek,při stabních povoleních,změnách uzemních rozhodnutí atd Podívejte se na pražský magistrát pod vedením pirátu tam se korupce muže natáčet od rána! Zadechovský má držet pysk nebo na tebe skočí korupční!

Karel Vilímek
Karel Vilímek
3 let

Hodně starotů skoupilo obecní pozemky a teď je se ziskem prodávají jakostavební místa.

Venda
Venda
3 let

STAN to jsou takoví novodobí lidovci – kam zrovna vane vítr, tím směrem se hrnem 😀 Sami nestojí ani za zbla. A s těmi starosty ve straně, natož s jejich podporou napříč republikou to není až tak žhavý…

josefina
josefina
3 let

CO je to za stranu Stan??Prostě vyčuránci,brouci Pytlíci bez jasného programu,co se chovají neutrálně,ale ono to nejde,že?Musíte někam patřit,tak to hrajete na všechny strany,podle toho,co je momentálně v kurzu…nevěřím vám ani pozdrav,hlavně se staráte o svůj vlastní prospěch,Rakušane a spol…

Milan
Milan
3 let

Starostové byli součástí Nečasovy vlády? Oni jsou snad podepsáni pod nějakou koaliční smlouvou? Nečasova vláda byla koalicí ODS, TOP09 a VV. Starostové tehdy podporovali TOP09 a několik jejich lidí bylo na kandidátkách TOP09 zvoleno. Koalice jim milostivě umožnila nominovat nejslabšího ministra ve vládě, tedy kultury. Besser ani Hanáková se starostům tedy opravdu nepovedli, což si dobře uvědomují, ale činit je kvůli tomu odpovědné za fauly Nečasovy vlády není oprávněné. To, co v zájmu všech obyvatel daňového venkova, tedy všech obcí kromě Prahy, Brna, Ostravy, Olomouce a Plzně, prosadili, tedy změna rozpočtového určení daní zmírňující nerovnost v rozdělování daňových výnosů z poměru z 1:6 na cca 1:3, umožnilo od roku 2012 začít rozvíjet i tento “venkov”.

Kajá
Kajá
3 let
Reply to  Milan

Poslanci STAN byli součástí vládní koalice = museli hlasovat pro důvěru Nečasově vládě. Gazdík byl do 2013 co pamatuju i předsedou poslaneckého klubu co se jmenoval TOP 09 a Starostové…

Jen se na to tak nějak teď před volbama účelově zapomíná a někteří naivnější občané mají Starosty za stranu, co ještě nikdy nevládla, což není pravda. I když samozřejmě jejich politická síla byla menší než takové TOP 09, VV či ODS, ale beze slova na vládnutí nebyli.

jarda
jarda
3 let

strana starostove neexistuje.-je to jenom dalsi podpod tehle sekty. starostu je v zemi asi 3500 koli myslite ze je za stranu stan– asi 150–to je teda sila. dekuji za precteni.

reklama
20
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x