Piráti a Starostové se pořád nesmířili s výsledky voleb. Chtějí jeden poslanecký mandát navíc

pirati a starostove
Zástupci koalice Ivan Bartoš za Piráty a Petr Gazdík za Starosty
Foto: Piráti a Starostové
Autor: Radek Polívka11. 12. 2021

Koalice Pirátů a Starostů, která v říjnových volbách dohromady získala 37 poslaneckých křesel, není stále spokojená s výsledkem voleb. Podle jejich představitele Stanislava Polčáka by měla mít koalice o jeden mandát více na úkor hnutí ANO.

reklama

Podle koalice Pirátů a Starostů byl nový volební zákon při výpočtu mandátů v říjnových volbách špatně interpretován. Ten vzniknul po zrušení části volebního zákona Ústavním soudem z důvodu porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran.

Koalice již neuspěla u Nejvyššího správního soudu, u kterého se domáhala neplatnosti mandátů Ondřeje Babky z ANO v Jihočeském kraji, Jaroslava Dvořáka z SPD ve Zlínském kraji a Karly Maříkové z SPD v Karlovarském kraji. Podle jejich interpretace by měli být místo nich zvoleni Miloň Slabý za Starosty na Vysočině, Petra Svedíková Vávrová za SPD v Jihomoravském kraji a Pavel Jelínek za SPD v Olomouckém kraji.

Okamurova SPD by si podle této interpretace nijak početně nepohoršila, Starostové by ale získali jeden mandát navíc na úkor hnutí ANO. Nejvyšší správní soud však takovou interpretaci volebního zákona zamítnul.

Piráti a Starostové se s tímto verdiktem, který potvrdil výsledky voleb, nesmířili a ženou stížnost až k Ústavnímu soudu. “Potvrzuji, že jsem za koalici Piráti a Starostové podal u Ústavního soudu stížnost k přepočtu mandátů a rozhodnutí Nejvyššího správního soudu. Aplikace volebního zákona nemá vést k paradoxu, kdy druhé ANO má o 1 mandát víc než vítěz voleb koalice Spolu. Nemáme mít 14 krajských voleb, ale celostátní volby,” zdůvodňuje stížnost koalice europoslanec Stanislav Polčák.

Europoslanec Polčák naráží na skutečnost, že hnutí ANO získalo 72 poslaneckých mandátů a koalice Spolu, která měla ve volbách o 0,6 procent hlasů více než ANO, získala pouze 71 mandátů. Podle výkladu Polčákovy koalice by tak mělo mít ANO i Spolu ve výsledku stejně 71 mandátů a Piráti se Starosty o jeden mandát více.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x