Okamura vyzval ve Sněmovně premiéra, aby řekl, jak vyřeší zdražování. Fiala nešel ani k řečnickému pultu

premier petr fiala
Premiér Petr Fiala
Foto: ODS
Autor: Petr Karásek15. 12. 2021

Premiér Petr Fiala sliboval voličům před volbami, že zastaví takzvanou Babišovu drahotu. Předseda SPD na dnešní schůzi Poslanecké sněmovny vyzval nového premiéra, aby řekl, jak a kdy zdražování vyřeší. Fiala však nenabídl žádnou odpověď, protože nešel ani k řečnickému pultu.

reklama

Končící vládní kabinet navrhoval na dnešní schůzi Sněmovny zařazení návrhů zákonů k zavedení nulového DPH u energií. Pětikoalice v podobě poslanců ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů však zamítla zařazení těchto zákonů k projednání.

Do nové vládní většiny se posléze pustila zejména hlavní iniciátorka návrhů a končící ministryně financí Alena Schillerová a také předseda SPD Tomio Okamura, který vyzval premiéra Fialu, aby nabídl lidem jiné řešení zdražování energií. Premiér Fiala a koalice Spolu před volbami slibovali zastavení takzvané Babišovy drahoty.

Podle Okamury bude pětikoalice všechno dál svádět na Babiše. “Já myslím, že výsledek posledních dvou schůzí Poslanecké sněmovny v letošním roce je jasný. Nová nastupující pětikoalice nemá žádné řešení pro občany na vyřešení zdražování energií. Klopíte zrak, ani se vám nedivím. Nepředstavili jste zatím nic a odmítli jste diskuzi. Přebíráte plnou zodpovědnost za vyřešení energetické krize v České republice. Prosím, žádné vymlouvání. Znám vás, budete všechno svádět na Babiše. Nikdo jiný než vy to nevyřeší,” začal ve Sněmovně šéf SPD.

Předseda SPD vyzval nového premiéra k vyjádření. “Pane premiére, můžu vás vyzvat, abyste teď šel na mikrofon a řekl, kdy vyřešíte to zdražení? Odpovězte jednoduchou otázku. Stejně jste se ptal vy v minulém volebním období té dosavadní vlády. Tak teď pojďte na mikrofon a řekněte lidem, kdy vyřešíte to zdražení. Jednoduchá otázka, pane premiére,” pokračoval na půdě Sněmovny v ostré rétorice Okamura.

Okamura směrem k Fialovi, který seděl jen pár metrů před ním, ještě přiostřil. “Prosím, odpovězte! Teď se na mě koukáte. Vždyť jste čtyři metry ode mě, tři metry. Koukáme si do očí. Tak teď pojďte na mikrofon a řekněte jménem té pětikoalice. Je před Vánocemi, lidi nemají peníze, rádi by si užili svátky. Tak odpovězte teď tady na otázku. Nebuďte prosím srab! A odpovězte, kdy vyřešíte to zdražení,” vzkázal mu předseda SPD.

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09 po Okamurově projevu schůzi ukončila, protože se již nikdo k řečnickému pultíku nepřihlásil. Ani premiér Fiala.

reklama
Přidejte si instantní zprávy na domovskou stránku Seznam.cz
Diskuze ke článku
Zapnout upozornění
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
reklama
0
Napište svůj názor do diskuzex
()
x